Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Ziedojumus Ukrainai vāc un piegādā koordinēti

Iveta Rozentāle
00:00
12.03.2022
7
Priekuli Palidz 3 1

Svētdien (06.03.2022.) Priekuļos sāka darboties humānās palīdzības punkts Ukrainai – ikviens, kurš vēlas, uz noliktavas telpām var nogādāt lietas, kas nepieciešamas  ukraiņiem viņu valstī, kā arī tiem ukraiņiem, kuri kā bēgļi ieradīsies mūspusē.

Pirmā krava ar līdzcilvēku sarūpētajām mantām vakar devās ceļā.

Idejas realizēšanā brīvprātīgi iesaistījušies četri priekulieši – Sarmīte Nigolase un Andis Zaļkalns, Skaidrīte Astahovska-Eglīte, Elīna Stapulone -, kā arī stalbēniete Inga Kerliņa, kura vispirms ziedošanas punktu ukraiņu mājdzīvniekiem bija atvērusi savā saimniecībā “Ezeriņi”. Tad radās doma par ziedojumu vākšanas un uzglabāšanas vietas nepieciešamību arī Priekuļos, un arī Inga savu darbošanos paplašināja, pieņemot daudzveidīgāku ziedojumu klāstu. Tā visi apvienojās komandā.

Sarmīte un Andis palīdzībā ukraiņiem iesaistījās, kad viņus uzrunāja biedrība no Rīgas “Tavi draugi”, kuriem bija sarūpēts atbalsts ukraiņiem, noslēgta vienošanās, ka viņiem ir tiesības to vest, un viņi meklēja cilvēkus, kuriem ir mikroautobusi, ar ko kravu varētu nogādāt līdz Ukrainas robežai un pēc tam no turienes šurp vest ukraiņu ģimenes.

Tā, visiem sastopoties, veidojusies sapratne, lai Priekuļos vāktu ziedojumus un varētu turpināt palīdzēt ukraiņiem, ir jāorganizējas kā komandai, jo ikvienam ir arī darbs, ģimene, bet ir nepieciešams, lai atbalsta pieņemšana, sagatavošana un nogādāšana noritētu raiti un koordinēti.

Noliktava, kur pieņem ziedojumus, atvērta no vienpadsmitiem līdz pieciem vakarā, tur dežurē kāds no aktīvistiem, bet, piezvanot vai sazinoties sociālajos tīklos, ziedojumam var arī aizbraukt pakaļ. Punkta izveidotāji atklāj, ka informācija jau aizgājusi apritē, cilvēki vēlas palīdzēt. Ziedotājs bija ieradies arī laikā, kad “Druva” apmeklēja noliktavu, medu atveda uzņēmējs Salvis Zēla. Viņš teica, ka kaķis savukārt vēlējies nodot kaķu barību Ukrainā esošajiem četrkājainajiem draugiem. Vaicāts, kas pamudinājis ziedot, Salvis nopietni atbild: “Audzināšana. Tiem, kuriem vecāki piedzīvojuši kara laiku, vecāki par to ir stāstījuši, ikviens zina, kādas šausmas bija jāpārdzīvo. Tāpēc nevar būt nekāda cita doma, kā vien – palīdzēt.” Vēl kāda ģimene atveda segas, bet seniores no dāmu deju grupas “Mežrozītes” interesējās, kā varētu iesaistīties.

Elīna Stapulone teic: “Nāk arī vīrieši un saka paldies par svētīgo darbu! Visiem sirdis atvērušās. Paldies ikvienam, kurš jau ziedojis ukraiņu tautai un vēl to darīs! Cilvēki pie ziedojumiem pievieno arī attēlus un ierakstus ukraiņu valodā, tas ir tik ļoti aizkustinoši!” Inga Kerliņa teic: “Turklāt var redzēt, ka cilvēki ziedo to, ko paši gribētu, ka viņiem sniegtu, nonākot nelaimē. Tās ir rūpīgi sameklētas, izšķirotas vai nopirktas lietas.”

Komandā katram ir savs uzdevums. Inga Kerliņa tur rūpi tieši par mājdzīvniekiem, seko informācijai, lai zinātu, kur    kas visvairāk nepieciešams. Jo dzīvniekiem vajadzīga ne tikai barība, bet arī mitrās salvetes, vienreizlietojamie paladziņi, gultasveļa, jo ne vienmēr dzīvnieku ir iespējams izvest pastaigā, visi atrodas vienkopus.

Skaidrīte Astahovska-Eglīte vienmēr rūpīgi izanalizē, kas visvairāk nepieciešams, jo bieži vien pat neienāk prātā, ka vajadzīgi, piemēram, atkritumu maisi, kur visu savākt, ka, lai paēstu, vajag traukus, krūzītes – vienreizlietojamas, bet ļoti noderīgi, ja termiski izturīgas.

Vēl kopā izlēmuši, ka veidos maskēšanās tīklus. Elīna Stapulone teic: “Uzrunāju uzņēmēju no Somijas, kura palīdzēs sagādāt tīklus, ko varēsim pārveidot par maskēšanās tīkliem.” Tāpat komanda rēķinās, ka situ­ācija ir ļoti mainīga, tāpēc rūpīgi seko līdzi aktuālajai situācijai un ir gatavi piemēroties, lai palīdzētu tieši tādā veidā, kāds konkrētajā brīdī ir visnepieciešamākais.

Telpas noliktavai piešķīris Sertifikācijas un testēšanas centrs, kura īpašnieki ir ukraiņi, un uzņēmuma pārstāvji Latvijā uzreiz iesaistījās atbalsta organizēšanā. Viņi blakus esošajā hostelī ir gatavi arī izvietot bēgļus no Ukrainas.

Palīdzības sūtījumus saņem ar pateicības asarām

Sarmīte un Andis stāsta, ka cilvēkiem, kuri tiek pāri Ukrainas robežai, Polijā visu nepieciešamo nodrošina. Pierobežas degvielas uzpildes stacijās gan trūkst degvielas, visa izpirkta. Vērojama militārā tehnika, daudz arī policijas mašīnu.

Andis uzsver, ka svarīgi visu nepieciešamo nogādāt tieši Ukrainā: “Mums bija caurlaide, kas nodrošināja, ka poļi mūs laiž pāri robežai, tajā pusē sagaidīja ukraiņi, kuri sagādāto ved uz konkrētu vietu. Pēc tam saņēmām aizkustinošu pateicību no slimnīcas pārstāves Ukrainā, viņa pateicībā raudāja un teica neizmērojamu paldies.” Pirmajos reisos vienā busiņā uz Ukrainu veda dažādas lietas, pārsvarā higiēnas vajadzībām, tagad kravu sastrukturē, piemēram, vienā transport­līdzeklī ved tikai dzīvnieku pārtiku. Katram reisam savs uzdevums, sūtījums  nonāk konkrētajā bēgļu uzturēšanās vietā.”

Sarmīte dalās piedzīvotajā: “Kad ukraiņu vīrieši redzēja, ka esam atveduši sieviešu higiēnas preces, tajā skaitā paketes, viņi izplūda prieka asarās, sakot, ka tās jau vakar bija nepieciešamas vairāk nekā pusotram tūkstotim sieviešu un beidzot viņām tās būs.”

Lai viss notiktu koordinēti, liels darbs ir gan Latvijā, gan Ukrainas pusē. Andis atzīst: “Šobrīd manā telefongrāmatā vairāk ir ukraiņu numuri nekā latviešu. Zvana arī ukraiņi, kuri vēlas nokļūt Latvijā, šiem cilvēkiem dodam koordinatoru tālruņu numurus, lai viss risinātos organizēti.  Pēdējās dienas nemostamies no modinātāja, bet telefona zvaniem. Mēs, braucot  atpakaļ no Ukrainas, vedām divas ģimenes, kuru radi dzīvo Rīgā un Ogrē.” Sarmīte piebilst: “Robežas virzienā brauc ļoti daudz mašīnu, tāpēc tās pārvietojas ļoti lēni, pusotras stundas laikā pavirzās par dažiem metriem. Tādēļ daļa cilvēku izlemj līdz robežai iet kājām. Arī tām sievietēm, kuras atvedām uz Latviju, ceļš līdz Polijai bija garš – 62 stundas. Viena ģimene, sieviete ar deviņgadīgo meitu, bija kāpušas ārā no mašīnas un gājušas kājām no desmitiem rītā līdz septiņiem vakarā, lai tiktu līdz robežai. Sākumā laukā no Ukrainas sieviete bija braukusi kopā ar māsu, bet māsas mazais bērniņš ceļā saslima, pieejamās zāles nepalīdzēja, viņa griezās atpakaļ, lai vestu bērnu uz slimnīcu un glābtu viņa dzīvību. Otrai ģimenei ir bērniņš ar īpašām vajadzībām. Arī tagad turpinām ar abām ģimenēm sazināties, zinām, ka vienai sievietei jau atrasts darbs. Uz šejieni atbraukušie katru brīdi sazinās ar Ukrainā palikušajiem radiem, kuri ik pēc pusotras stundas slēpjas bunkuros, pēc gaisa trauksmes zvana un nomierina, ka ir izdzīvojuši.”

Vaicāti, vai nebija bail doties uz Ukrainu, abi atbild, ka tajā brīdī bailes nav jutuši, ķermenis pārdzīvoto izrādījis, kad atbraukuši mājās.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
49

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
23

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
36

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
50

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
46

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
77

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
15
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
12
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
11
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
9
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi