No ēkas Cēsīs, Pils ielā 12 , 31. martā tika noņemta plāksne ar uzrakstu “Cēsu pilsētas policijas iecirknis”, tā noslēdzot ilgu laika posmu, kurā šis nams bijis saistīts ar sabiedriskās kārtības sargāšanu. Tagad ēka ir Cēsu novada pašvaldības īpašumā.
Pirmskara Latvijas laikā te bijis Aizsargu nams, pēc 1940. gada okupācijas tur mitinājās Iekšlietu tautas komisariāts jeb NKVD, sākoties 2.pasaules karam, viņus nomainīja vācieši, bet pēc kara līdz pat Atmodai tur bija milicijas iecirknis. 1991.gadā, atjaunojoties Valsts policijai, ēkā sāka darbu Cēsu rajona policijas nodaļa. Kad daļa iecirkņa pārcēlās uz Piebalgas ielu, Pils ielas namā turpināja darboties pilsētas iecirknis. Dažus gadus ēkā mājvietu rada arī Cēsu pašvaldības policija.
Noņemt plāksni bija ieradies tagadējais Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes (VP VRP) Patruļpolicijas rotas komandieris Jānis Goba, kurš pats, būdams pilsētas iecirkņa priekšnieks, to pielicis 2003.gadā.
“Tā bija jau otrā plāksne ar šādu uzrakstu. Pirmā, kas te bija līdz 2003.gadam, nonāca policijas ēkā Piebalgas ielā, kur pārtapa par sava veida mākslas darbu. Kāds bijušais darbinieks to iestrādāja kafijas galda virsmā, arī šai plāksnei atradīsim pielietojumu,” saka J. Goba, kurš ēkā sācis strādāt 1992.gadā.
Atceroties šajā ēkā nostrādātos gadus, viņš saka, ka te pagājusi visa jaunība, jo kārtībnieka gaitas sācis jau 18 gadu vecumā. Tā lēnām virzījies pa karjeras kāpnēm, bijis pilsētas iecirkņa priekšnieks, pēc tam arī visa Cēsu rajona iecirkņa priekšnieks.
“Šajā ēkā strādāju līdz 2006.gadam, te gūta milzīga darba pieredze,” saka J.Goba. “Neslēpšu, ka šodien nedaudz skumjš brīdis, jo šajā namā pavadīts nozīmīgs dzīves posms. Bijām lepni atrasties šajās telpās, kas atrodas ideālā vietā vecpilsētā, blakus pilij, parkiem, baznīcai.”
Laikā, kad J.Goba bija pilsētas iecirkņa priekšnieks, izdevies piesaistīt finansējumu ēkas renovācijai. Kā labs stimuls, lai valsts iedotu finansējumu, bijusi Cēsu 800 gadu jubileja. Namam nomainīti logi, ēka nokrāsota, izbūvēts mansarda stāvs, veikti citi darbi.
J. Goba atceras, ka laikā, kad noticis ielas remonts, īpaši uzstājuši, lai tiek saglabātas vēsturiskās ietves apmales, tās ir kaltas ar roku, saglabājušās no Latvijas valsts pirmajām desmitgadēm. Uzņēmums, kas veicis remontu, teicis, ka uzlikšot mūsdienīgas, bet J. Goba uzstājis, ka jāsaglabā vēsturiskās.
“Dzīve mainās, un tas ir jāpieņem. Ceru, ka pēc 10 – 15 gadiem varēšu aizbraukt uz policiju pie jaunajiem kolēģiem un pastāstīt par šo plāksni, par pilsētas iecirkni, par vēsturisko ēku, pie kuras tā atradās,” saka J. Goba.
VP VRP Cēsu iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšniece Valda Cīrule izteica cerību, ka nams dzīvos tālāk jaunu dzīvi: “Līdz 31.martam mums telpas bija jāatbrīvo, to arī esam izdarījuši, un ar to tiek pāršķirta lappuse ēkas vēsturē. Cēsu pilsētas iecirkņa darbinieki turpmāk būs sastopami Piebalgas ielā 89, kur strādās inspektori, bet nepilngadīgo lietu inspektores pieņem apmeklētājus Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta ēkā Ata Kronvalda ielā.”
Pagājušā gada oktobrī tika pieņemts Ministru kabineta rīkojums “Par valsts nekustamā īpašuma Pils ielā 12, Cēsīs, nodošanu Cēsu novada pašvaldības īpašumā”.
Sarunas par šī īpašuma pārņemšanu ilgušas gadiem. Jau 2020.gada jūlijā pašvaldība piekrita no Nodrošinājuma valsts aģentūras pārņemt šo nekustamo īpašumu, bet pagājušā gada decembrī domes sēdē tika pieņemts lēmums namu nodot bezatlīdzības lietošanā SIA “Cēsu Jaunā pamatskola” ar mērķi – Cēsu Jaunās vidusskolas darbības nodrošināšanai.
Novada pašvaldības Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes pašvaldības īpašumu speciālists Aigars Ķerpe pastāstīja, ka jau pērn ēka ierakstīta Zemesgrāmatā uz pašvaldības vārda, pirmais un trešais stāvs pārņemts, bet vakar pārņemšana pabeigta pilnībā. Tagad SIA “Cēsu Jaunā pamatskola” kārtojot dokumentāciju, lai varētu veikt remontus, lai ēkā varētu uzsākt mācību procesu. Vai tas te sāksies no nākamā mācību gada, atkarīgs, cik ātri izdosies realizēt visas ieceres.
Komentāri