Cēsīs, Zemessardzes 27.kājnieku bataljona bāzē “Pipariņi”, notika Siguldas novada sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijas (CAK) un bataljona kopējās mācības “Pilskalns”. “Pipariņi” par mācību vietu izvēlēti tāpēc, ka Siguldas novads ir viena no bataljona atbildības teritorijām. Mācības apmeklēja arī Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes komandieris pulkvedis Gunārs Kauliņš, lai tiktos ar Siguldas novada CAK pārstāvjiem.
Mācību mērķis bija uzlabot atbildīgo institūciju izpratni par atbildības sadalījumu un praktisko rīcību militāra apdraudējuma gadījumā. Mācību dalībnieki izspēlēja dažādus krīzes situāciju scenārijus, kuros civilās aizsardzības komisija pieņēma lēmumus un noteica reaģēšanas plānus, lai militāra apdraudējuma gadījumā civiliedzīvotāji tiktu nodrošināti ar pamatvajadzībām: pārtiku, ūdeni, apkuri, elektrību, medicīnu.
Pēc mācībām Zemessardzes 27. kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Normunds Zaviļeiskis uzsvēra, ka tās parādīja, cik nozīmīga ir savu resursu un iespēju apzināšana, atbildīgo institūciju sadarbība un komunikācija ar sabiedrību. Situācijas izpratne par civilās vides atbalsta iespējām ļauj arī pilnveidot bataljona plānus sadarbībai ar dažādām institūcijām krīzes situācijās.
Siguldas novada domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics, kurš ir arī Siguldas novada sadarbības teritorijas Civilās aizsardzības komisijas priekšsēdētājs, pēc mācībām secināja, ka kopumā civilās aizsardzības plāns dažādām krīzēm ir atbilstošs un darboties spējīgs, tomēr būtiskus uzlabojumus un izstrādi prasa sadaļa par rīcību militārā apdraudējuma gadījumā. No valsts puses tiek gaidītas izmaiņas civilās aizsardzības plānu izstrādes metodikā un prasībās, ņemot vērā karadarbību Ukrainā. U. Mitrevics norāda, ka līdz šim civilās aizsardzības plānos sadaļa par karadarbību bijusi nepilnīga, lai civilās aizsardzības komisija un tās darbības kalpotu uzstādītajam mērķim – pasargāt, evakuēt, izmitināt un sniegt atbalstu iedzīvotājiem arī karadarbības situācijās.
Starpinstitūciju mācības “Pilskalns” Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes atbildības teritorijā norisinās kopš 2020.gada, un Cēsu sadarbības teritorijas Civilās aizsardzības komisija (CAK), kurā tobrīd ietilpa astoņu mūsu puses novadu pašvaldību un citu atbildīgo institūciju vadītāji, tās rīkoja jau 2020.gada rudenī. Lai arī tolaik situācija Eiropā bija mierīga, mācību galvenā tēma bija konvencionāls apdraudējums, ko CAK var darīt šādā situācijā apdraudējuma gadījumā. Tolaik mācību dalībnieki atzina, ka šo scenāriju, cerams, nekad nebūs nepieciešams īstenot, tagad redzam, ka situācija mainījusies uz citu pusi, par konvencionālo apdraudējumu nākas runāt arvien biežāk, kas liek aktualizēt šīs sadaļas pašvaldību Civilās aizsardzības plānos.
Komentāri