Cēsīs, militārajā bāzē “Pipariņi”, sācies paplašinātās pirmās palīdzības karavīra – glābēja kurss, kuru organizē Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes Medicīnas rota.
Minētā rota izveidota pirms gadiem pieciem un šajā īsajā laikā jau kļuvusi par vienu no spēcīgākajām Medicīnas rotām bruņotajos spēkos. Tās rindas arvien papildinās, un tiek gādāts, lai mediķi un karavīri – glābēji būtu katrā brigādes bataljonā. Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes Informācijas daļas priekšniece kapteine Ieva Karlsberga norāda, ka rotas izaugsme un attīstība notiek, lielā mērā pateicoties rotas komandierei Dinai Stradei.
Karavīra – glābēja kursu apgūst Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes karavīri un zemessargi, kuriem nav iepriekšējās medicīniskās izglītības un iemaņu, tie, kuri vēlējās tādas iemaņas, zināšanas apgūt. Savukārt kursa instruktori ir Medicīnas rotas zemessargi, kuri ikdienā strādā civilajās medicīnas iestādēs, piemēram, Vidzemes slimnīcā, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā, dažādās privātpraksēs un citur. Kā norāda I. Karlsberga, kursa norisē pirmo reizi atbalstu sniegs NATO sabiedroto spēku instruktori no Amerikas Savienotajām Valstīm, kuri dalīsies gūtajā pieredzē no karadarbības zonām un izspēlēs praktiskas situācijas kaujas laukā ar daudziem cietušajiem un smagiem ievainojumiem.
“Šobrīd mēs redzam, cik būtiska ir kara medicīna, Ukrainas kara notikumi to ļoti uzskatāmi apliecina. Kara medicīna ir specifiska lieta, jo tajā jāstrādā ar ievainojumu veidiem, ar kuriem mediķi nesaskaras ikdienā, sadzīvē, tāpēc arī te mediķi gūst jaunas zināšanas. Apgūt tādas unikālas prasmes ikvienam ir jauns izaicinājums. Tas nozīmē, ka arī Zemessardzei šai jomai jāpievērš vēl lielāka uzmanība, arvien vairāk novērtējam karavīru – glābēju nepieciešamību katrā vienībā,” stāsta I. Karlsberga.
Kursa mērķis ir apgūt padziļinātas pirmās palīdzības prasmes, lai karavīrs – glābējs, strādājot bīstamās jeb karadarbības zonās, spētu sniegt palīdzību dzīvībai kritiskos stāvokļos, izmantojot medicīnisko materiālu un medikamentu komplektu. Viņu uzdevums ir nogādāt ievainotos no kaujas lauka līdz drošai zonai un veikt cietušā stabilizāciju, lai pēc tam pārvestu uz slimnīcu vai pagaidu militārās medicīnas aprūpes punktu.
“Mācības Pipariņos intensīvā režīmā turpināsies 20 dienas, topošie karavīri – glābēji dzīvos turpat uz vietas, kas ļauj maksimāli piepildīti aizvadīt katru apmācību dienu,” saka I. Karlsberga. “Kursu laikā viņi iegūs prasmes, kas kritiskā situācijā palīdzēs glābt cietušo dzīvību. Apmācāmie apgūs dažādas sarežģītas medicīniskās manipulācijas, piemēram, sniegt palīdzību amputācijas vai plaušu bojājumu gadījumā, veikt intravenozās injekcijas, pielietot dažādus medikamentus, aprūpēt kaujas ievainojumus – šautas brūces un sprādzienu izraisītas traumas. Varētu likties, ka tas tikai mediķu pārziņā, bet šīs iemaņas spēj apgūt arī tie, kuri ar medicīnu nav bijuši saistīti. Tāpat kursa dalībnieki tiks apmācīti veikt cietušo transportēšanu gan pa sauszemi, gan gaisu, kursa laikā plānota arī cietušo evakuācija ar helikopteru.”
Zemessardzes 2.Vidzemes brigāde paplašinātās pirmās palīdzības karavīra – glābēja kursu organizē otro reizi. Tāpat brigādes Medicīnas rota regulāri vingrinās militārās medicīnas aprūpes punkta izveidē gan militāro mācību “Namejs” ietvaros, gan mācībās ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu.
Vēl var atzīmēt, ka šogad brigādes Medicīnas rotas karavīri un zemessargi kopā ar Sauszemes spēku Mehanizēto kājnieku brigādi un citām vienībām piedalījās starptautiskajās militārajās mācībās “Allied Spirit 2022” Vācijā, un, pēc I. Karlsbergas teiktā, tur viņu veikums tika ļoti atzinīgi novērtēts.
Komentāri