Cēsīs, Ruckas muižā, šonedēļ vasaras skola, kurā piedalās dažādu jomu mākslinieki, aktīvisti, kultūras un radošo nozaru pārstāvji no Latvijas un kaimiņu valstīm – Polijas, Igaunijas, Baltkrievijas un Kazahstānas -, kopumā 30 radoši cilvēki.
Vasaras skolu nedēļas garumā rīko ISSP (International Social Survey Programme, latv. -Starptautiskā sociālo pētījumu programma).
ISSP izpilddirektore Jūlija Berkoviča stāsta, ka mākslinieki pārstāv dažādas vecuma grupas, kas organizatorus priecē, jo tas veicina dažādu paaudžu viedokļu un ideju apmaiņu. “Vasaras skolas mērķis ir kritiski reflektēt par mākslas lomu sabiedrībā, dalīties pieredzē un praksēs, kā arī dibināt atbalsta tīklu māksliniekiem, aktīvistiem, kultūras darbiniekiem un citiem radošās sfēras pārstāvjiem no Latvijas un citām valstīm. Pasākums būtībā orientēts uz darbību, kas apvieno mākslu un sociāli politisku aktīvismu,” tā ISSP pārstāve.
Interesanti, ka vasaras skola notiek angļu valodā. “Tieši šī tematiskā vasaras skola norisinās pirmo gadu. ISSP gan rīko starptautiskās vasaras skolas jau kopš 2006.gada, bet pārsvarā esam strādājuši tikai ar fotogrāfiju. Kopš pagājušā gada sākām darbu pie projekta par mākslas un sociālpolitisko aktīvistu mijiedarbību, tepat, Ruckā, bija divu dienu pasākums. Sapratām, ka tēma ir aktuāla, māksliniekiem ļoti interesē, tādēļ tapa ideja par šo garāko programmu.”
Pasākuma organizatore arī stāsta, ka sestdien būs publiska prezentācija, kurā ikviens interesents aicināts aplūkot nedēļas gaitā tapušo. “Šī publiskā prezentācija ir kā noslēgums visai vasaras skolas nedēļai, laipni aicinām ikvienu apskatīt, ko tad būsim izstrādājuši,” tā J.Berkoviča.
Viņa stāsta, ka mākslinieki pirmās dienas pavadījuši diskusijās un instrospektīvā darbā, analizējot savu izcelsmi, sev interesējošās tēmas un jautājumus. Vakar pēcpusdienā mākslinieki sāka strādāt darbnīcās, kur top mākslas darbi.
Ļoti interesants pasākums vasaras skolas ietvaros gaidāms arī šajā ceturtdienā, kad notiks publiska lekcija par kaņepju augu kultivēšanu. “Par to stāstīs fotogrāfe no Vācijas, kura ļoti aizraujas ar ekoloģijas tēmu. Viņa sešu gadu garumā izstrādāja pētījumu par kaņepēm kā augu, kurš pirmais pasaulē kultivēts ļoti plašam pielietojumam: gan apģērba, gan virvju izgatavošanai, gan uzturā. Audzējot kaņepes, izrādās, var ļoti ātri atjaunot augsni. Fotogrāfe Marena Kringsa ir apbraukājusi četrus kontinentus, dokumentējot kaņepju fermas un auga dažādu pielietojumu, bet ļoti daudzās valstīs kaņepju audzēšana ir aizliegta saistībā ar narkotiskajām vielām, ko augs satur. Projekta rezultātā tika izdota grāmata – kaņepju enciklopēdija, līdz ar to lekcija būs ļoti interesanta,” klausītājus, kam šī tēma varētu ieinteresēt, uz atvērto lekciju ceturtdienas vakarā aicina J.Berkoviča, piebilstot, ka vasaras skolas tēma ir ļoti aktuāla un idejas autori un organizatori cer ko līdzīgu rīkot arī nākamajā gadā.
Komentāri