Vakar (23.08.2022.), mērojot ceļu uz Cēsu 2.pamatskolu, visā Gaujas ielā bija redzamas saposušās dāmas ar ziediem rokās. Kā Cēsu novada pedagogu konferences atklāšanas uzrunā atzina arī domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, viņas visas ir skolotājas.
Konferencē uzsvars kā ik gadu bija jauno pedagogu un izglītības iestāžu vadītāju godināšana, tomēr arī akcentēts pērn padarītais un turpmāk plānotais. J.Rozenbergs uzsvēra, ka turpmāko piecu gadu izglītības stratēģija Cēsu novadā ir vērsta uz mūsdienīga, iekļaujoša, konkurētspējīga un pieejama izglītības pakalpojuma veidošanu un attīstīšanu, vienlaikus risinot aktuālos un nākotnes izglītības jomas izaicinājumus. Konferencē ar stundu ilgu lekciju par izglītības sistēmas ietekmi uz sabiedrības cilvēkkapitāla attīstību uzstājās arī Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens, uzsverot izglītības nozīmīgumu un pedagogu ieguldījumu jaunās paaudzes ilgtspējīgā nākotnes attīstībā.
Cēsu novadā izglītojas teju septiņi tūkstoši bērnu, kurus uz izaugsmi virza 1141 pedagogs. Uzrunāju četrus jaunos pedagogus, kuri visi strādā Vecpiebalgas vidusskolā. Viņi atzīst, ka sevi var dēvēt par “jaunajiem” pasniedzējiem, jo visi Vecpiebalgas vidusskolā strādā ne ilgāk par pieciem gadiem. Sagaidot jauno mācību gadu pēc iepriekšējā juceklīgā pandēmijas laika, skolotāji bija vienisprātis, ka šis mācību gads tuvojas ar daudzām neskaidrībām. “Visi esam salīdzinoši jauni skolotāji. Man pašai šis būs piektais gads, Inesei – otrais, Ivetai trešais, bet Klāvam šis būs pirmais darba gads skolā,” stāsta Monta Gavare, Vecpiebalgas vidusskolas direktores vietniece mācību darbā un šajā gadā arī projektu darba skolotāja 12.klases skolēniem. “Ir gan zināma baiļu sajūta, gan neskaidrība atsevišķās jomās. Arī teritoriālā reforma ir nesusi izmaiņas, un šis gads būtībā iezīmēs to, kādi būs nākamie gadi pēc reformas. Ir skaidrs, ka tieši novadu reforma nesīs jaunas vēsmas daudzās nozarēs, noteikti arī izglītībā. Tāpat arī par “Covid-19” neko nevaram paredzēt – vai mācības notiks klātienē, vai tomēr nāksies organizēt darbu attālināti,” domās dalās M.Gavare un piebilst: “Arī pilnveidotais mācību saturs palielina darāmo darbu apjomu skolotājiem, tāpēc kopā ar teritoriālo reformu un pandēmiju, šķiet, iepriekšējais mācību gads ir bijis izaicinājumiem īpaši bagāts visai izglītības sistēmai. Šogad noteikti gaidām mācību gadu ar zināmām bažām.”
Izglītības nozarē pārmaiņas, jauninājumi notiek nepārtraukti. Nesen izskanēja ideja par skolēnu brīvlaika saīsināšanu. Skolotāji neslēpj, ka šāda ideja mūsu teritoriālajos platuma grādos ir mazliet neapdomīga. “Viena lieta būtu, ja brīvlaiks vasarā vienkārši tiktu saīsināts, atstājot pārējos brīvlaikus tādus, kādi tie ir pašlaik. Bet praksē jau šķiet, ka automātiski tiktu paildzināti rudens un ziemas brīvlaiki. Atklāti sakot, mazliet izbrīna šāda doma, jo, saīsinot vasaras brīvlaiku, tiktu pagarināti brīvlaiki gada tumšajos, aukstajos mēnešos. Ko ar to panāksim? Uzskatu, ka tas ir negodīgi pret bērniem. Panāksim tikai to, ka bērni nevis pavada laiku svaigā gaisā, kā tas iespējams vasaras mēnešos, bet gan uzturēsies telpās. Nedomāju, ka šis ir pārdomāts lēmums, bet patlaban jau tā ir tikai ideja,” viedokli pauž M.Gavare. Klāvs Kalniņš, kurš šogad Vecpiebalgas vidusskolā mācīs angļu valodu, ar septembri uzsāks darba gaitas. “Iepriekš strādāju Drustu tautskolā. Jaunajam mācību gadam esmu gatavs. Ļoti gribas satikt bērnus un izveidot kontaktu. Šobrīd ir tā, ka ilgi gatavojamies darbam, daudz par to runājam, bet, atklāti sakot, gribas vienkārši ķerties klāt un tikt līdz darīšanai,” azartisks par sākumskolas skolēnu mācīšanu runāt angļu mēlē ir jaunais skolotājs. Vizuālās mākslas, veidošanas un datorgrafikas skolotāja Iveta Ērgle sarunas izskaņā piebilst, ka esot milzīgs prieks par šī gada 10.klases sastāvu – daudz vairāk skolēnu nekā citus gadus, un tas patiesi ir liels gandarījums Vecpiebalgas vidusskolas mācībspēka komandai.
Novada izglītības darbinieku gadskārtējā konferencē tradicionāli tika godināti skolotāji, kuri daudzus gadu desmitus atdevuši jaunās paaudzes audzināšanai. Viņu, pieredzes bagāto, mūsu skolās ir daudz. Kolēģu apsveikumi deva uzmundrinājumu un spēku jauanajam mācību gadam.
Komentāri