Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikums (VTDT) būs kā vadošā mācību iestāde Vidzemē, kas sagatavo būvniecības nozares profesionāļus. Tādu mērķi vakar sarunās iezīmēja tehnikuma vadība un būvniecības nozares ekspertu padome.
Tehnikuma direktors Artūrs Sņegovičš un Būvniecības nozares nodaļas vadītājs Lauris Šķēle ar ekspertiem pārrunāja aktualitātes profesionālajā izglītībā nozarē. Ekspertu padome apmeklēja arī tehnikuma mācību telpas, laboratorijas un darbnīcas.
Pēc tikšanās VTDT direktors Artūrs Sņegovičs “Druvai” norādīja, ka tādas tikšanās ir ļoti svarīgas: “Ekspertu padomē ir uzņēmēji, viņi pārzina, kas nepieciešams nozarē, viņi arī nosaka, kuros tehnikumos jaunieši varēs apgūt to vai citu profesiju.”
Audzēkņu uzņemšanas dati rāda, ka VTDT būvniecības nozares profesijās uzņemts plānotais audzēkņu skaits. Vislielākais konkurss bija arhitektūras tehniķiem, trīs jaunieši uz vienu vietu, un direktors ekspertu padomes pārstāvjiem apliecinājis gatavību nākotnē uzņemt vairāk jauniešu šajā profesijā. Namdaru grupā uzņemti 30 jaunieši, apdares darbu tehniķu – 17, nokomplektēta arī grupa – elektrotehniķi.
“Vienīgā profesija, par kuru maza interese, bija inženierkomunikāciju tehniķi, tāpēc šajā grupā uzņemšana nenotika. Tomēr speciālisti vajadzīgi, tāpēc kopā ar ekspertu padomi domāsim, kā jauniešiem radīt interesi par to. Nozare saka, ka jūtami trūkst betonētāju, bet jauniešus šī profesija neinteresē. Pērn mums bija šāds piedāvājums, intereses nebija, tāpēc jādomā, kā šo programmu vairāk reklamēt,” stāsta direktors.
Viņš atklāj, ka materiāli tehniskā bāze būvniecībā mācību iestādei ir laba, arī pasniedzēju netrūkst. Izveidojusies veiksmīga sadarbība ar Cēsu uzņēmējiem, pie kuriem jaunieši praktizējas, arī gūst iemaņas, kuru apgūšanai nav nepieciešamā aprīkojuma tehnikumā.
Stāstot par VTDT kā vadošu mācību iestādi Vidzemē, kur sagatavo būvniekus, A. Sņegovičs norāda, ka profesionālā izglītība sakārtojas un tehnikumi vairs reģionos nekonkurē: “Smiltenes tehnikums sagatavo speciālistus ceļu būvē, bet pārējās būvniecības specialitātes citos Vidzemes tehnikumos nemāca. Latgalē tās iespējams apgūt Daugavpilī, Kurzemē – Liepājā.
Gribam, lai mūsu tehnikumā var apgūt profesijas, lai uzbūvētu māju no A līdz Z. Ir arhitekti, kuri to uzzīmē, namdari – saliek, elektriķi paveic savu darbu, apdares darbu tehniķi savu. Mums ir ne tikai ambīcijas, bet varam to pierādīt ar materiāli tehnisko bāzi, kas ir tehnikuma rīcībā.”
Kopumā iestājai tehnikumā šogad saņemti 500 pieteikumi, nebijis daudz, salīdzinot ar vairākiem iepriekšējiem gadiem, mācības uzsāks 360 jaunieši, tieši tik, cik bija plānots. Vairākās profesijās bija konkursi, kas ļauj uzņemt motivētākos pretendentus.
“Ir patīkami redzēt, ka jaunieši arvien vairāk dod priekšroku profesionālajai izglītībai. Jaunietis pēc tehnikuma beigšanas ir labākā situācijā nekā pēc vidusskolas absolvēšanas. Pirmkārt, būs nodrošināta darba vieta, īpaši, ja būs labi mācījies, otrkārt, izvēloties turpināt mācības augstskolā šajā jomā, jau būs ļoti labs pamats,” norāda A. Sņegovičs.
Komentāri