Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Katrā atvilktnē gabaliņš vēstures

Sarmīte Feldmane
23:00
07.09.2022
20
31.08.2022. Ccb 42 1

Cēsu Centrālās bibliotēkas izstāžu telpā vairāki skapīši ar atvilktnēm. Katru atverot, atklājas dokumenti, fotogrāfijas, avīžu raksti…

Tā ir Latvijas Bankas simtgades ceļojošā izstāde “No Ventspils līdz Valkai. Latvijas Banka novados (1922.–1940.)” , kas vēl divas nedēļas apskatāma Cēsīs.

Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks atklāšanā atgādināja: “Gadu gaitā Latvijas Bankas funkcijas ir mainījušās, tāpat arī nauda. Tagad Latvijas Bankai ir tikai viena filiāle. Latvijas Bankas uzdevums nav mainījies – strādāt visas Latvijas labā, būt spēcīgai, efektīvai, lai palīdzētu Latvijai kļūt turīgākai.    Atskatoties vēsturē, domājam par šodienu un lūkojamies rītdienā.
Varam lepoties, ka mums ir sava nauda, nu jau eiro, mēs esam daļa no Eiropas un strādājam, lai izveidotu jaunu naudu – digitālo. Tas nenozīmē, ka nebūs skaidras naudas, ar digitālo eiro ejam pretī sabiedrības vajadzībām, jo tehnoloģijas ir attīstījušās.”

Latvijas Banka simtgadē sabiedrībai sagādājusi dāvanu, kas noteikti ieinteresēs tos, kurus sais­ta vēsture. Veikts apjomīgs pētījums par Latvijas Banku starpkaru periodā no 1922. līdz 1940.gadam, izveidota ceļošā izstāde.

“Izstāde  nav Bankas sasniegumu atspoguļojums. Fotogrāfijās, dokumentos, avīžu rakstos    katrs pats var izlasīt vēstures stāstus. Par to, kā veidojās, attīstījās Latvijas Banka, kādi cilvēki un kā strādāja, kāda bija Bankas loma valsts un ikkatra iedzīvotāja ikdienā,” stāsta izstādes kuratore Sandra Vīgante.

Vēstures zinātņu doktore Ineta Lipša ieskicēja Latvijas Bankas pirmsākumus, piebilstot, ka ne vienam vien rodas jautājums, kāpēc gan brīvvalstī bija jāpaiet četriem gadiem, lai izveidotu savu Banku, ko sauca par finanšu nervu. “Viens iemesls – Neatkarības karš. Jau 1918.gada nogalē sprieda par to, ka valstij nepieciešama sava banka, nākamajā gadā tapa likumprojekts, sekoja Bermon­tiāde. Bija ideja, ka Latvijas Banka būs kā privāta banka, kurā divas trešdaļas akciju piederētu Latvijas iedzīvotājiem, pārējās ārzemju finansistiem. Pēc kara iedzīvotājiem naudas nebija, diplomāti meklēja investorus. Viņu prasības bija drakoniskas – pat uz vairākiem gadu desmitiem monopoltiesības uz mežiem, linu izmantošanu. Sarunas bija garas, bet rezultāts nepieņemams.    1921.gadā    Finanšu ministrijas darbinieks Aleksandrs Kārkliņš kopā ar nacionāli noskaņotu uzņēmēju grupu izstrādāja ideju, ka dibinās valsts banku ar emisijas tiesībām, kādu nebūtu privātbankai,” vēstures ieskatu sniedz I.Lipša. Četrus gadus valsts finanses pārvaldīja Valsts kase un Valsts krājkase, no tām izveidoja Latvijas Banku.
1922.gada 1.novembrī Latvijas Banka sāka darbu. To pārvaldīja padome un valde. Padome politiska, par vadītājiem bijuši dažādi domājoši vadītāji, valde – profesionāļi, pirmie bijušie Valsts kases un Krājkases vadītāji.

Atšķirībā no mūsdienām tolaik Latvijas Banka izsniedza kredītus attīstībai.    Darbojās diskonta komitejas, kurās iesaistījās sabiedrības pārstāvji, uzņēmēji, viņi vērtēja, kam piešķirt kredītu,      sagatavoja raksturojumu, to nosūtīja Bankai Rīgā lēmuma pieņemšanai.

S.Vīgante vērš uzmanību dažādām bankas aktivitātēm. “Kad cēla    Ķeguma spēkstaciju, banka piesaistīja iedzīvotāju līdzekļus. Te mūsdienu reklāmas un mārketinga speciālistiem ir, ko mācīties, kā uzrunāt sabiedrību, pacelt patriotismu,” saka S.Vīgante.

Izstādē ir liela karte, kurā redzams, ka starpkaru laikā Cēsīs un tikai tagadējās lielajās pilsētās Bankas filiālē veica ne tikai iekšzemes, bet arī starptautiskos darījumus. Kartē parādītas 24 filiāļu 47 pārvaldnieku un priekšnieku dzimtās vietas, visvairāk no Zemgales, Sēlijas un Vidzemes. Tas dod raksturojumu tā laika sabiedrībai, izglītības līmenim.

Paverot vairākas atvilktnes, var izlasīt par Latvijas Bankas filiāli Cēsīs. Tā savulaik strādājusi tagadējā bibliotēkas ēkā, tad uzcēla jaunu ēku Raunas ielā, kur banka bija gadu desmitus, bet tagad tur strādā pašvaldības nodaļa un Valsts zemes dienesta nodaļa.
Latvijas Bankas Cēsu nodaļu no 1924. līdz 1939. gadam vadīja Matīss Bērziņš. Viņš bija gan izcils vadītājs, gan aktīvs sabiedriskais darbinieks – Cēsu un Latvijas patriots. Viņš bija cēsnieku cienīts baņkieris. S.Vīgante atvilktnē rāda      kādu dokumentu, ko Cēsu filiāles pārvaldnieks raksta vadībai Rīgā. “Pavasarī, iesākot mūsu nodaļas jaunās ēkas būvi, direktors Kambala man uzdeva kārtīgi uzraudzīt būves noteikumu izpildīšanu un padomes priekšsēdētājs stingri noteica raudzīties, lai neatkārtotos atgadījumi, kad pēc pieciem gadiem atkal būtu jāceļ jauns nams, kuru uzdevumu es pēc labākās iespējas un sirdsapziņas centos pildīt, un par      katru nepareizību vai kļūdu darīju uzmanīgus      bankas darbiniekus. 18.septembrī    uzņēmējs Pētersons tehniķa Dreimaņa un skulptora Veides klātbūtnē man rupjā kārtā uzbruka, teikdams, ka viņš, tas ir Pētersons, šajā jaunbūvējamajā namā esot saimnieks un noteicējs. Es te varēšot nākt tikai tad, kad viņš būšot atdevis man atslēgu. Ievērojot sacīto, laipni lūdzu Bankas valdi mani pret Pētersona huļigāniskām rupjībām aizsargāt, man izpildot uzticētos dienesta pienākumus.”

Izstādē arī avīžu ziņas gan par Cēsu nodaļā notikušo, ka, piemēram, divi kungi aizmirsuši cepures, gan dažādiem notikumiem citviet, ieskaitot krāpšanas un pārpratumus.

“Izstāde ir ļoti vērtīga, un Cēsis ir viens no pieturas punktiem. Kartē redzam, cik daudzi vidzemnieki strādājuši bankā, kāda Cēsīm bijusi loma valsts tapšanā,” vērtēja vēsturnieks Tālis Pumpuriņš. Izstādē izmantoti arī Cēsu muzeja materiāli.

Cēsu Centrālās bibliotēkas direktore Natālija Krama pauda gandarījumu, ka Latvijas Bankas simtgades izstāde skatāma bibliotēkā. “Izstādes iekārtojums uzrunā jauniešus. Tas ir svarīgi, jo vecākas paaudzes, kas interesējas par vēsturi, jau tāpat te noteikti atradīs daudz interesanta,” atzina N.Krama.

Pēc izstādes atklāšanas Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks tikās ar Cēsu novada uzņēmējiem un pārrunāja finanšu aktualitātes pasaulē un Latvijā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
10

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
20

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
41

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
41

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
72

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
32

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
6
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
6
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
7
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
5
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi