Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Vēlēšanu biļeteniem ir sava vēsture

Sarmīte Feldmane
23:00
24.09.2022
9
Biuetenu Izstade

Informatīva  izstāde “Vēlēšanu biļetens”, kas apskatāma “CATA” kultūras namā, uzsver, cik liela nozīme demokrātiskās vēlēšanās bijusi un ir biļetenam.

“Mazs, bet nozīmīgs balsošanas instruments – vēlēšanu biļetens. Biļetenam bijusi svarīga loma demokrātijā, un tas ir mazākais demokrātijas piemērs. Iespēja piedalīties demokrātiskās vēlēšanās mums ir tikai simts gadu,  ir daudzas valstis, kurās    vēlēšanas nav demokrātiskas,” izstādes atklāšanā sacīja    Ziemeļ­valstu Ministru padomes biroja Latvijā direktors Stefans Eriks­sons un uzsvēra, ka Cēsis ir demokrātijas galvaspilsēta Latvijā un saistās ar festivālu “Lampa”.

Izstādē  apskatāmi vēlēšanu biļeteni ne tikai no Baltijas jūras reģiona valstīm, bet arī no Ban­gladešas, Vjetnamas, Čīles un citām.    Izstādes kurators Makss Valentīns izpētījis ap trīs tūkstošu vēlēšanu biļetenu, kas izmantoti balsošanai, sākot no pēckara gadiem.

“Tāpat kā visam, arī biļeteniem ir mode,” saka pētnieks un piebilst, ka Latvijas vēlēšanu listēm ir interesanta vēsture. Izstādē redzams, kāds1931.gadā bija 4.Sa­eimas vēlēšanu biļetens.

“Pēc 1.pasaules kara daudzas valstis kļuva demokrātiskas, ieskaitot Latviju. Tendence bija izvēlēties Francijas vēlēšanu biļetenu, uz katras listes vienas partijas saraksts. Pēc padomju laika Latvija atjaunoja tādus pašus biļetenus. Tādi biļeteni vēl ir Zvied­rijā, Izraēlā, Francijā, Nor­vēģijā. 90.gados pēc Padomju Savienības sabrukuma daudzas valstis izvēlējās vācu, nevis franču vēlēšanu biļetenus. Arī Lie­tuva. Uz vienas lapas ir sarakstīti visu partiju saraksti,” stāsta M. Valentīns un piebilst,    iespējams,    Latvijas labās attiecības ar Zviedriju veicināja izvēlēties tādus biļetenus, kādus mūsu valstī pašlaik izmanto. Lietuva vairāk skatījās uz Poliju, Vāciju. Igau­nija pārņēma somu sarakstu sistēmu. Tā kādreiz bija ļoti sarežģīta un neizprotama, tagad ļoti vienkārša – balta lapa, vēlētājs uzraksta kandidāta vārdu.

“Ziemeļkoreja, kas pat negrib tēlot, ka ir demokrātiska, arī rīko vēlēšanas.  Tāpat Baltkrievija. Tad vēlēšanu laikā veidojas saspringta situācija. 2020.gadā opozīcija Baltkrievijā  izveidoja alternatīvās balsošanas mehānismu: internetā parādījās platforma “Golos”, uz kuru cilvēki sūtīja savu biļetenu fotouzņēmumus. Un visi pārmaiņu piekritēji uzvilka baltas aproces, biļetenus salocīja “akordeona veidā” un iemeta urnās. Urnas bija caurspīdīgas, varēja redzēt salocītos biļetenus un pārliecināties par melīgo balsu skaitīšanu. Vēlēšanu biļetenam bija galvenā loma cīņā par demokrātiju,” stāstīja M.Valentīns.

Kultūrvēsturiskā mantojuma pētniece, “Sirdsapziņas ugunskura” vadītāja Elīna Kalniņa atgādināja, ka ir svarīgi zināt, ka pirmās nedemokrātiskas un antikonstitucionālas vēlēšanas Latvijā notika 1940. gada 14. un 15. jūlijā, tikai dažas nedēļas pēc Latvijas okupācijas. Nesagaidot vēlēšanu iecirkņu slēgšanu, tika oficiāli paziņots, ka 97,6% vēlētāju ir nobalsojuši par vienīgajā vēlēšanu sarakstā – Darba tautas bloka – iekļautajiem kandidātiem. “ Okupācijas muzejā ir pirmie sabojātie padomju vēlēšanu biļeteni. Kāds vēlētājs bija uzrakstījis: “Dievs, svētī Latviju!”  Cits: “Es esmu pret!” Bojāšana bija noziegums. Tie saglabājušies muzeja krājumā, jo par tādu rīcību tika ierosinātas krimināllietas un biļeteni atradās apsūdzību lietās,” pastāsta E.Kalniņa un uzsver, ka tas parāda, ka cilvēkiem nebija vienalga, viņi reaģēja, kā spēja, saprotot, kādas ir šīs vēlēšanas.

Pavisam citādi ir vēlēšanu biļeteni Bangladešā. Tur vēlēšanās piedalās 80 procenti, bet lasīt un rakstīt māk tikai 70 procenti iedzīvotāju. Tāpēc vēlēšanu listēs deputātu kandidāti apzīmēti ar simboliem: zilonis, stārķis, vijole un citi. Dienvidāfrikā prezidenta vēlēšanu biļetenā ir visu pretendentu portreti. Arī tāpēc, lai var piedalīties arī tie, kuri nemāk lasīt.

M.Valentīns arī vērtēja, ka diemžēl vēlētāju aktivitāte Latvijā samazinās. Bet Zviedrijā pēdējās vēlēšanās piedalījās 83 procenti vēlētāju, iepriekšējās 87. “Ir bažas, kāpēc tā notiek. Pētnieki secinājuši, ja partiju iekšienē notiek mazāk demokrātiski procesi, tad vēlētājiem mazāka interese par politiku un vēlēšanām,” saka M.Valentīns. Eiropā tikai Beļģijā un Maltā vēlēšanās jāpiedalās obligāti, ja ne -    jāmaksā valstij sods.

“Vai nākotnē būs biļeteni? Daudzas valstis izmēģinājušas elektronisko balsošanu, bet tikai Igaunijā to izmanto. Viņi ir pārliecināti par savu sistēmu.

Protams, elektroniskā balsošana samazinātu izmaksas un paātrinātu rezultātu uzzināšanu, bet arī samazinātu to skaitu, kuri iesaistīti vēlēšanās. Zviedrijā tie ir 30 tūkstoši brīvprātīgo. Pretestība būtu liela. Igaunijā ir iespējama    arī tradicionālā balsošana, puse balso ar papīra biļeteniem, puse elektroniski. Nesaprotu, kā igauņi ievēro Cilvēktiesību konvenciju, jo viens ģimenes loceklis var ietekmēt otra izvēli. Jā, vēlāk var mainīt savu balsi, bet uzskats, ka kāds ietekmējis, tomēr nepazūd,” viedokli pauž pētnieks un atgādina, ka konvencijā teikts, ka tas nav jūsu pienākums balsot aizklāti, bet tas ir valsts pienākums to nodrošināt.

Izstādē ir daudz informācijas par vēlēšanām dažādās valstīs. Kaut vai iespēja apskatīt Etiopojas balsošanas urnu. Tai obligāti jākarājas gaisā, lai no apakšas nevar iebāzt viltotu biļetenu. Interesanti ir apskatīt ASV vēlēšanu kabīni.    Katrā valstī savas tradīcijas, bet demokrātiskām vēlēšanām visur viens mērķis – ievēlēt tos, kam uzticamies.

Jau nākamnedēļ “CATA” sāks darbu vēlēšanu iecirknis. “Vēlēšanu biļetens nav tikai  papīriņš, bet simbols demokrātijai. Vēlēšanas ir tuvu, un katram jāizmanto iespēja gan uzzināt vairāk par vēlēšanām citās valstīs, gan izvēlēties, par ko balsot,” sacīja Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Atis Egliņš – Eglītis.

Izstāde “Vēlēšanu biļetens” ir viens    no Ziemelļvalstu nedēļas pasākumiem, kas notiks nākamnedēļ. Pēc tam izstāde būs skatāma Rīgā un Daugavpilī.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
31

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
34

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
50
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
51

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
146
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
16
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi