Vakar un šodien Cēsīs viesojas četru Ziemeļvalstu vēstnieki Latvijā. Vizīte ir dalība tradicionālajās Ziemeļvalstu dienās Latvijā, kas katru gadu notiek citā valsts reģionā.
Dānijas vēstnieks Latvijā Flemings Stenders, Norvēģijas vēstniece Īne Morenga, Somijas vēstniece Anne Saloranta, Zviedrijas vēstniece Kārina Hēglunde, Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā direktors Stefans Ēriksons un Dānijas kultūras institūta vadītājs Simons Holmbergs vispirms iepazinās ar pašvaldības stāstīto par pilsētu un novadu, tā vēsturi, cilvēkiem, uzņēmējdarbību, izglītību, tūrismu, kultūru, par jau esošo sadarbību ar Ziemeļvalstīm. Tika minēti arī projekti, kuros jau notikusi sadarbība ar kādu no Ziemeļvalstīm vai turpina notikt. Ar Norvēģiju – Kosmosa izziņas centra un sarunu festivāla “Lampa” kontekstā. Notiek sadarbība arī ar citām valstīm, investīcijas no tām ienāk pilsētā.
Vēstnieki domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam un viņa vietniekiem Inesei Suijai-Markovai un Atim Egliņam-Eglītim uzdeva jautājumus par pašvaldības darbu, izglītības problēmām, novada uzņēmējdarbību, arī par to, kā energoresursu sadārdzinājums ietekmēs pašvaldību un iedzīvotājus. J.Rozenbergs pastāstīja, ka pilsētu ar siltumu apgādā uzņēmums, kas pieder Somijas kompānijai “Adven” un ar viņiem pašvaldībai veidojas ļoti laba sadarbība. Protams, siltumenerģijas tarifs jūtami palielinās, bet pozitīvais, ka apkurei tiek izmantota šķelda un dārgākais resurss – gāze – nepieciešama tikai liela sala laikā.
Pēc tikšanās ar vēstniekiem domes priekšsēdētājs J. Rozenbergs “Druvai” atzina, ka tas ir nozīmīgs notikums pilsētai un novadam: “Mums jau līdz šim veidojusies cieša sadarbība ar Ziemeļvalstīm. Tas, ka ierodas šo valstu vēstnieki, ir ļoti vērtīgi turpmākajai sadarbībai. Mums ir iespēja pastāstīt, ko darām, ko plānojam nākotnē, kā redzam turpmāko sadarbību. Viņiem iespēja uzzināt par mums, atzīmēt kaut ko savos plānos. Manuprāt, svarīgs būs biznesa forums ceturtdien, kas veltīts STEM jomai, jo arī Ziemeļvalstīm nākotnē tā būs prioritāte, un šī ir iespēja atrast platformu kopīgai sadarbībai.”
Ziemeļvalstu dienas ir arī iespēja cēsniekiem, novada iedzīvotājiem izbaudīt Ziemeļvalstu kultūru koncertu, kino un izstāžu formātā, sacīja J.Rozenbergs. Jautāts, vai vēstnieku vizīte un biznesa forums var veicināt investīcijas novadā no Ziemeļvalstīm, J. Rozenbergs atbild apstiprinoši: “Mana pārliecība ir tāda, ka nekad īsti nezinām, kurš būs tas pasākums, kurā var veidoties kāda sadarbība, tāpēc katrā jācenšas parādīt labākais, ieinteresēt, iedvesmot un cerēt, ka būs atgriezeniskā saite.”
Ziemeļvalstu delegācija devās nelielā ekskursijā pa pilsētu, apskatot nozīmīgākos objektus, tad apmeklēja Cēsu Valsts ģimnāziju, tikās ar skolēniem, pārrunāja demokrātijas pamatelementu nozīmību un demokrātiskas valsts iespējas un riskus. Pēc tam viesi “CATA” kultūras namā aplūkoja izstādi “Vēlēšanu biļetens”.
Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā direktors Stefans Ēriksons uz “Druvas” jautājumu, kāpēc šī gada izvēle kritusi uz Cēsīm, atzina, ka bija pienācis šīs pilsētas laiks: “Jau septīto gadu notiek kopīgais pasākums “Ziemeļvalstu dienas”, kurā piedalās šo valstu vēstniecības. Katru gadu dodamies uz citu reģionu, citu pilsētu. Vidzemē bijām pirms četriem gadiem, kad Ziemeļvalstu dienas notika Valmierā, šogad pienāca Cēsu kārta. Šī pasākuma pievienotā vērtība, ka visi Ziemeļvalstu vēstnieki kopīgi ierodamies kādā pilsētā, lai dziļāk un plašāk to iepazītu, lai atvestu iedzīvotājiem plašu kultūras programmu, lai uzskatāmā veidā parādītu Ziemeļvalstu vienotību.”
Ziemeļvalstu dienu ietvaros visu septembri Cēsīs tiek piedāvāta plaša kultūras programma. Ir bezmaksas kino seansi, pilsētā notiek dažādas izstādes par literatūru, dizainu, vides aktualitātēm, fotoizstādes.
Ziemeļvalstu dienas kādā no Latvijas reģioniem ik rudeni rīko Ziemeļvalstu vēstniecības Latvijā, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā un Dānijas Kultūras institūts Igaunijā, Latvijā un Lietuvā.
Komentāri