Latvijā aizvadīta Zinātnieku nakts, un tajā ikvienam bija iespēja absolvēt Cēsu Kosmosa universitāti.
Tā bija atvērta tikai vienu vakaru uz dažām stundām, bet iespēju izbaudīt piedāvājumu izmantoja vairāki simti apmeklētāju. Universitāte bija atvērta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Cēsu studiju un zinātnes centra telpās, ieceri realizēja kopā ar Cēsu Kosmosa izziņas centru. Tā pārstāve Ilze Sestule atzina, kamēr vēl pašiem nav savu telpu, jāmeklē sadarbības partneri un RTU Cēsu centrs ar prieku atsaucies, kopīgi izveidoti pārbaudījumi apmeklētājiem, dodot tiem iespēju iekāpt Cēsu Kosmosa universitātes studenta kurpēs, lai izpētītu Visumu, uzzinātu un mācītos. Topošajiem zinātniekiem tika piedāvāts atklāt Visuma noslēpumus, uzzināt, kas jādara, lai nokļūtu uz citas planētas, un ko kosmoss devis sabiedrībai.
RTU Cēsu studiju un zinātnes centra direktors Armands Sīlītis stāsta, ka sadarbības rezultāts bijis ļoti sekmīgs, pirmo reizi viņu telpās uzņemts tik liels apmeklētāju skaits, dažu brīdi interesentiem pat nācies gaidīt rindā, lai iekļūtu Kosmosa universitātē.
“Nosaukums radās, apvienojoties mūsu spēkiem – Rīgas Tehniskajai universitātei ar Kosmosa izziņas centru,” stāsta A. Sīlītis. “Kosmosa universitātes studentiem bija jāpilda dažādi uzdevumi, kopumā jāiziet piecas bāzes stacijas, un, kad visās bija saņemts pozitīvs novērtējums, noslēgumā students varēja izgatavot sev universitātes absolventa žetonu. Aplēses rāda, ka pie nomniekiem tika ap 300 apmeklētāju.”
Izveidotajās stacijās nācās gan likt lietā zināšanas, gan darboties praktiski. Apmeklētājiem vienā no bāzēm nācās atbildēt uz jautājumiem par dažādām kosmosa tēmām. Otrajā stacijā bija jāizvēlas labākais apmetnes izvietojums uz Mēness, jāveic izpēte, jāizvēlas piemērotākais punkts, jānosaka izvēlētās vietas plusi un mīnusi. Trešās bāzes uzdevums bija ar spogulīšu palīdzību noregulēt lāzera stara virzību, lai tas veiksmīgi sasniegtu galveno kontrolpunktu, apejot meteorītus un citus šķēršļus. Ceturtajā stacijā nācās rādīt prasmi attālināti vadīt roverus jeb visurgājējus, kas piemēroti darbam uz citām planētām. Šie braucamie ar attālinātu vadību bija jāvada uz konkrētām pozīcijām. Piektā stacija bija izveidota sadarbībā ar Zemessardzes 27. kājnieku bataljonu, kas nodrošināja aprīkojumu un kamuflāžas elementus, tajā bija stāsts par militāro apmācību 2040.gadā, kad lietošanā ir lāzera ieroči, un tur apmeklētājiem bija jāizspēlē tā sauktais lāzer tags.
A. Sīlītis gandarīts konstatē, ka pasākums izdevās lieliski un, viņaprāt, ieguvēji no tā ir visas puses: “Puse no apmeklētājiem bija ģimenes ar bērniem, otra puse – jaunieši vecumā 12 – 20 gadi, kas varētu būt mūsu topošie studenti. Tā viņiem bija arī iespēja apskatīt telpas, pajautāt, uzzināt par studiju iespējām, un varbūt kādreiz viņi te arī apgūs zināšanas.”
I. Sestule arī atzīmē veiksmīgo notikumu un norāda, ka jau nākamgad uz zinātnieku nakti interesenti tika aicināti jaunajā Kosmosa izziņas centrā.
Komentāri