Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Atbalsta centrs “Pērle” saņem Arhitektūras gada balvu

Iveta Rozentāle
23:00
12.10.2022
10
Prele 1

No “Latvijas Arhitektūras gada balvai 2022” pieteiktajiem 49 darbiem starptautiskā žūrija par izcilāko atzinusi atbalsta centru “Pērle” Cēsīs.

Atbalsta centrs “Pērle” projektēts un būvēts, lai cilvēkiem ar garīga rakstura un funkcionāliem traucējumiem palīdzētu iekļauties sabiedrībā. Visas telpas ir organizētas vienstāva koka konstrukciju ēkā zem viena trijstūra formas jumta. Kompaktā ēka atrodas ainaviskā nogāzē, bet telpas rada gaišuma un plašuma sajūtu. Dienvidu fasāde ar lieliem logiem pret ainavu pagarināta āra terasēs, ko noēno īpaša pergola. Ēkas autori ir arhitektu studijas “Ēter” arhitekti sadarbībā ar SIA “Rīgers”: Dagnija Smilga, Kārlis Bērziņš, Niklāvs Paegle, Emīls Garančs, Līga Ganiņa, Toms Ūdris, Juris Paegle.

Saņemot augsto novērtējumu balvas pasniegšanas reizē Rīgā, Mežaparka Lielajā estrādē, Ko­karu zālē, arhitekti, kāpjot uz skatuves, atzina, ka emociju ir pārāk daudz, un teica milzīgu paldies, jo sākotnēji nebija domājuši ēku pieteikt konkursam. Koman­da uzsvēra, kā šī ir pirmā viņu būvētā publiskā ēka Latvijā, kur liels mācīšanās process notika tās tapšanas laikā.

“Druva” sazinājās ar arhitekti Dagniju Smilgu, viņa sacīja: “Sajūta ir pat priecīgāka, nekā tikko ēku pabeidzot, jo darbs bija sarežģīts un izaicinājumiem piepildīts. Braucot uz “Pērli” un dokumentējot, kā mūsu ieceres īstenojušās, redzējām, ka projekts ir patiešām unikāls, tāpēc par to ir jā­stāsta un jārāda citiem, runājot gan par ieguvumiem, gan par problēmām, kas bija, to radot. Žūrijas augstais novērtējums, ņemot vērā, ka viņi nezina Latvijas kontekstu, kur šāda ēka patiešām ir kas īpašs, dod apstiprinājumu, ka ar mūsu pieeju un redzējumu viss ir kārtībā. Saprotam, bija vērts cīnīties, lai mūsu iecere tiktu realizēta tieši tā, kā to redzējām. Pēc balvas pasniegšanas arhitekte un Igaunijas arhitektūras žurnāla “Maja” galvenā redaktore Kaja Pae īpaši izcēla un novērtēja, ka ne visam arhitektūrā ir jābūt pilnībā racionālam, ka mājai ir savs poētisms, kuram nav pragmatiska izskaidrojuma, bet kas dod īpašo pievienoto vērtību.”

Žūrijas komisija, vērtējot iesniegtos objektus, apmeklēja tos arī klātienē, un, viesojoties “Pērlē”, novērtēja arī to, ka centrā ir priekpilna rosība un ēkas arhitektūra ļauj ne tikai to fiziski apdzīvot, bet arī emocionāli piedzīvot.

Arhitekti neslēpj, ka bija vairāki kritiski momenti, kad ēka varēja arī nenonākt līdz iecerētajam rezultātam. Kā lielāko izaicinājumu Dagnija Smilga vērtē iepirkumu sistēmu būvniecībā Latvijā, kad tiek izvēlēts lētākais projekts. Arhitekte arī atzīst, ka daudz bijis jāstrādā ar būvniekiem, lai uzbūvētu patiešām labu ēku. “Protams, izaicinājums bija šādu pakalpojumu pārcelšana no institucionālas vides uz mājīgu vidi, kad nav piemēra, pēc kā vadīties. Šī ir pirmā tāda veida ēka Latvijā, un arī citviet pasaulē šādu piemēru nav ļoti daudz. Ceru, ka aizsākam jauna veida sociālās jomas arhitektūru, kur vairāk uzmanības pievērsts tieši sabiedrības vismazāk aizsargātajai grupai. Tāpēc jādomā, ka esam kā ledlauži ēku radīšanai šādiem pakalpojumiem pavisam citā kvalitātē, līmenī un veidolā.”

Arhitekti strādāja pie tā, lai ēka būtu laikmetīga un atbilstu šī laika garam un vajadzībām, attālinoties no modernisma paradigmām un domājot, kādas iespējas dod telpa un kādu atmosfēru tā rada.

“Esam radījuši ēku, kas ir kā labs fons vai ietvars visam tam, kas tajā notiek. Cilvēki darina keramikas izstrādājumus, gatavo ēst, šuj un dara citus radošus darbus, viņiem vajag vietu, kur darboties un izvietot arī galarezultātu. Tādā ziņā māja ir pietiekami plaša un pēc zonējuma pielāgojama. Otrkārt, mums patiešām bija svarīgi, lai cilvēki ēkā jūtas kā mājās, nevis institūcijā.”

Dagnija Smilga uzsver, ka viss – ēkas fasāde, apdare, plašie atvērumi dienvidos uz skaistu ainavu, radot saikni ar dabu, tās iekšējais iekārtojums cilvēkiem, kuri ir jūtīgi, rada vidi, kurā viņi nomierinās un jūtas ērti: “Tāpēc ir ļoti liels prieks, ka mums izdevās procesā piedalīties pilnā mērā sīkākajās detaļās no idejas līdz praktiskajam noformējumam.”
“Druvai”, līdz šim rakstot par atbalsta centra atvēršanu, speciālisti, kas strādā ar cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, uzsvēra, ka pāriešana no līdzšinējām telpām, kur tika sniegti pakalpojumi, uz pavisam cita veida ēku ir izaicinājums arī pašiem pakalpojuma saņēmējiem. Nepieciešams laiks, lai sadzīvotu un pierastu. Taču jau no pirmajām dienām klienti “Pērlē” iejutās ļoti labi. Arī centra vadītāja Dita Trapenciere apstiprina, ka cilvēki centrā nejūtas kā institūcijā, bet lielā mājā, daudzi klienti tās arī sauc par savām mājām vai otrajām mājām.

Vakar (10.10.2022.) Latvijas Radio 1 raidījumā “Kultūras rondo” Dita Trapenciere atzina, ka Cēsu “Pērle” līdz ar šo novērtējumu kļuvusi par visas Latvijas Pērli, par to ir prieks: “Vēlamies arvien plašākai auditorijai stāstīt, ka cilvēkiem ar invaliditāti iespējams nodrošināt tikpat kvalitatīvu vidi un darbošanās iespēju kā ikvienam no mums. Ir svarīgi šādus cilvēkus integrēt sabiedrībā, kā arī sabiedrību pieradināt, ka šādi cilvēki redzami ikdienā – veikalos, pasākumos, aktīvi darbojamies.”

Sociālo pakalpojumu centra celtniecība un jaunu sociālo pakalpojumu izveide ir daļa no deinstitucionalizācijas norises Cēsu novadā. Sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveide noritēja ERAF projekta “Daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs “Cēsis”” ietvaros. Kopējais projekta finansējums bija 1 843 676,77 eiro, tai skaitā ERAF finansējums 1 122 375,41 eiro, valsts budžeta dotācija pašvaldībām 46 394,83 eiro, valsts budžeta finansējums 108 185,55 eiro un pašvaldības finansējums 566 720,98 eiro.
Latvijas Arhitektūras gada balva ir ikgadējs nacionālais arhitektūras konkurss, kas šogad notika 27. reizi. Tajā varēja pieteikt gan Latvijā īstenotus darbus neatkarīgi no autoru valstiskās piederības, gan tādus, kas realizēti citur pasaulē, ja to autoru piederības valsts ir Latvija. No pieteiktajiem 49 darbiem balvai tālāk tika virzīti 16 nominanti. Tos vērtēja starptautiska žūrija: Tomass Randels-Peidžs, Kaja Pae, Vitauts Biekša, Henrijs Glogau, kā arī ‘Latvijas Arhitektūras gada balvas 2022” atlases žūrijas priekšsēdētāja Andra Šmite. A. Šmidre plašsaziņas līdzekļiem skaidroja, ka izvēlēties nebija viegli, jo darbi ir ļoti dažādi, daudzpusīgi un profesionāli izstrādāti. Vērtēšana notiek pēc Davosas kvalitātes sistēmas, kas izstrādāta būvkultūras koncepcijas ieviešanai un piedāvā astoņus arhitektūras kvalitātes kritērijus. Tie ir: pārvaldība, funkcionalitāte, vide, ekonomika, daudzveidība, konteksts, vietas izjūta un skaistums.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
29

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
33

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
63

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
40

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
155

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi