Ābolu raža daudzos dārzos šoruden izaugusi bagāta. Augļi skaisti, kvalitatīvi, saņēmuši daudz saules, rudens vēsumu un ir garšīgi.
Ne viens vien no bagātās ābolu ražas vēlas iegūt sulu, lai ziemā baudītu veselīgu dzērienu. Jau vairāk nekā mēnesi no pašu lasītiem āboliem sulu spiež daudziem pazīstamā sulu spiestuve “Sulu box”.
Spiestuves pārstāve Jevgeņija Ribikauska pastāsta, ka pakalpojums ir ļoti pieprasīts. “Brīvdienās un no rītiem veidojas rindas. Retais saka, ka ābolu raža maza, daudzi teic, ka ar āboliem kārtām piekritusi pilna zeme. Tā kā darba netrūkst,” atzīst Jevgēņija un atklāj, ka sulu spiešana ir ģimenes bizness. Vīrs Kaspars to jau trešo rudeni dara Jēkabpilī, tur apkaimē gan ābolu raža neesot tika liela kā mūspusē, bet darba pietiek.
“Bija iecere braukt sulu spiešanas pakalpojumus piedāvāt Igaunijā, apstākļi sakrita citādi. Izlēmām darboties Cēsīs vai Madonā, un izvēle bija pareiza. Mums ābolus ved no 50 kilometru apkaimes, arī Valmieras, Siguldas, Vecpiebalgas,” stāsta Jevgeņija.
Kustība pie mobilās sulu spiestuves rīta pusē ir gana aktīva. Daži brauc pēc sulas, citi ved ābolus.
“Ne jau visus ābolus var apēst, un cik tad var saglabāt ziemai. Ābeļu daudz, raža liela. Žēl augļus neizmantot, bet liela daļa jau aiziet postā, nav, kur likt! Kaut nedaudz izspiedīsim sulai,” pastāsta cēsniece Sandra Jansone un atklāj, ka pirmoreiz no salasītajiem āboliem iegūta garšīga sula. “Ja nav tālu jābrauc un ir palīgs, kas atved, kāpēc nesagādāt krājumu ziemai,” saka Sandra.
Savukārt Dāvis Melderis no Raunas atzīst, ka citus rudeņus ābolu raža bijusi lielāka. “Ir ābeļdārzs ar desmit dažādu šķirņu ābelēm, iznāk garšīga sula,” stāsta Dāvis un piebilst, ka arī citus gadus spiest ābolus vedis uz Cēsīm, bet toreizējais sulu spiedējs vairs nestrādā.
Ruta Mežraupe ābolus atvedusi no sava dārza Kārļos.
“Ābolu sula taču ir veselīga. Atvedām dažādus ābolus. Vieni ir skaisti sarkani, tiem sula salda, tad vēl `Antonovka` un `Rudens svītrotie`. Ābeļu pie mājas daudz, vienām liela raža, citām tāda bija pērn. Tēva stādītās ābeles, kurām jau gadi 70, šoruden neražoja. Vecajai `Antonovkai` ir nedaudz atšķirīga garša,” pastāsta kārlēniete.
J.Ribikauska atzīst, ka no katra klienta atvestajiem āboliem sulai garša atšķiras. Ja vairāk `Sīpoliņu`, tā saldāka, ja `Antonovkas` – skābāka, ja āboli gatavāki – tumīgāka.
“Pārsvarā ved trīs četrus maisus ābolu. No maisa var iegūt ap 20 litriem sulas, ja āboli mīksti, nedaudz mazāk. Daži nevēlas tīru ābolu sulu, tad atved arī burkānus, ķirbjus, vīnogas, cidonijas. Iecienīta ir ābolu – apelsīnu sula. Esam spieduši arī ābolus ar ingveru,” atklāj Jevgēņija un piebilst, ka sula tiek pildīta divu veidu pakās.
“Sulu box” Cēsīs strādās visu oktobri, ja vien būs klienti. J.Ribikauska atzīst, ka patīkami satikt apmierinātus klientus. “Daudzi bijuši ļoti priecīgi, cik viss ātri notiek, un atcerējās, kā savulaik divas dienas veltījuši, lai iegūtu ziemai ābolu sulu, visgrūtākais bijis tās karsēšana,” pārdomās dalās Jevgeņija un piebilst, ka sulu spiede ražota Lietuvā, ir gana jaudīga, lai klientiem nebūtu ilgi jāgaida.
Komentāri