Cēsu Centrālajā bibliotēkā aizvadīta Vidzemes novadu bērnu un skolu bibliotēku darbinieku 20. konference, pulcējot 80 bibliotekārus no Vidzemes novadiem. Konferences tēma bija “Pasaku loma prasmju un iemaņu attīstīšanā bērniem”.
“No pasakām varam smelties dzīves gudrību un patiesas vērtības. Pasakas ir ļoti nozīmīgas bērnu dzīvē, tāpēc caur tām bērniem varam daudz iemācīt,” saka Cēsu Centrālās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļas vadītāja Lāsma Vasmane-Mašina, skaidrojot konferences tēmas izvēli.
Pasākumā kā vieslektore uzstājās psiholoģe, kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite un pasaku terapeite Diāna Zande, skaidrojot gan pasaku veidus, gan to, kā pasakas ietekmē bērnus. Savukārt, ņemot vērā iepriekšējā gadā pausto konferences dalībnieku viedokli, ka svarīga ir bibliotekāru pieredzes apmaiņa, šogad visi pārējie lektori bija paši bibliotekāri.
Pededzes bibliotēkas vadītāja Mirdza Korne konferences dalībniekus iepazīstināja ar Pededzes pasaku taku, Alsviķu bibliotēkas vadītāja Sarmīte Meļķe un Litenes pagasta bibliotēkas vadītāja Dace Dzērve iedvesmoja klausītājus ar savām veiksmīgākajām idejām darbā ar pirmsskolas vecuma bērniem, Valmieras integrētā bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļas vadītāja Egita Šaicāne un vecākā bibliotekāre Līga Bujane dalībniekiem stāstīja par pasaku un stāstu izmantošanu Valmieras bibliotēkas nodarbībās un pasākumos, kur ļoti veiksmīgi īstenojusies arī lasītveicināšanas aktivitāte “Pasaku Grāmatu Bingo”. Rūjienas pilsētas bibliotēkas vadītāja Maija Jostsone stāstīja par pasaku tēliem kā vizualizācijas metodi bibliotēkas darbā ar kopienas iedzīvotājiem, arī lekcijas laikā ar līdzpaņemtajiem aksesuāriem veiksmīgi iejūtoties dažādos pasaku tēlos. Savukārt Cēsu Centrālās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļas vadītāja Lāsma Vasmane-Mašina dalījās pieredzē par daudzveidīgu literāro stundu un pasākumu veidošanu, kuru iedvesmas avots ir pasakas un dzejoļi, bet bibliogrāfe Inta Zaksa pastāstīja sirsnīgu stāstu par Cēsu Centrālās bibliotēkas apmeklētāju, kura, iedvesmojoties no bibliotēkas piedāvātajiem pasākumiem, uzdrošinājās sarakstīt un izdot pasaku grāmatu bērniem.
Lāsma Vasmane-Mašina teic: “Patiess prieks, ka pēc trīs gadu ilga pārtraukuma bibliotekāriem atkal bija iespēja tikties klātienē. Aizvadītajā gadā konferenci organizējām attālināti. Tomēr pēc šī gada konferences visi vienbalsīgi sacīja, ka pasākumam arī turpmāk jānotiek klātienē, jo tas dod tik nepieciešamo kopābūšanas sajūtu, formālās un neformālās sarunas, kuras nav iespējamas attālināti.”
Daloties atziņās par konferenci, Lāsma Vasmane-Mašina vērtē: “Bibliotekāri ir ļoti radoši cilvēki, gatavi mainīt lomas, tērpus, dejot un dziedāt, lai pasākumus bērniem padarītu arvien radošākus un interesantākus. Ir izaugusi cita paaudze, kurai vairs neder vienkārši lasīšana priekšā. Katrs pasākums ir kā dialogs starp bibliotekāru un mazo lasītāju. Arī literārā stunda ir veidota kā pasākums, kur bibliotekāri gan paši dzied, muzicē, dejo, gan iesaista mazos lasītājus. Bibliotekāriem ir ļoti plašs fantāzijas lidojums un idejas, kā noturēt bērnu uzmanību, kā pievilināt viņus lasīt. Liela daļa konferences dalībnieku atzina, ka te gūtie iespaidi ir devuši jaunu impulsu, jaunu elpu darbam, jo kovida laikā bija idejas, ko nevarēja realizēt, entuziasms noplaka.”
Bērnu apkalpošanas nodaļas vadītāja uzsver, ka visi pasākumi tiek veidoti, lai bērnu ievestu grāmatu pasaulē, ieinteresētu lasīšanā: “Katrs pasākums ir balstīts uz kādu grāmatu, tās tēlu, izceļot konkrēto literāro darbu. Bieži vien pēc pasākumiem bibliotēkā bērni tajā atgriežas jau kopā ar vecākiem. Ir bērni, kuri atgriežas uzreiz, ir bērni, kuri atgriezīsies pēc vairākiem gadiem, bet viņi atcerēsies šo pasākumu, šo piedzīvojumu un grāmatu, no kuras izaudzis stāsts.”
Pirmā Vidzemes novadu bērnu un skolu bibliotēku darbinieku konference, aktualizējot tieši bibliotekāriem, kas strādā ar bērniem, svarīgās tēmas, notika 2000. gadā. Konferences idejas autori bija toreizējās Cēsu Bērnu bibliotēkas darbinieki, pasākumu rīkojot ciešā sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu Literatūras centru. “Gadu laikā konference ir pierādījusi sevi, ieguvusi atpazīstamību un novērtējumu kolēģu vidū. Katru gadu tā ir viens no gaidītākajiem notikumiem profesionālajā jo-mā tieši Vidzemes novada publisko bibliotēku darbiniekiem,” atzīmē Lāsma Vasmane-Mašina.
Komentāri