Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Ar senču pašlepnumu ikdienā

Sarmīte Feldmane
00:00
14.11.2022
12
Lopi 1

Rudens laukos apturējis steigu. Darbi paveikti, zemnieku ikdiena kļuvusi rimtāka. “Tas ātrais ritenis nu jau griežas lēnāk,” saka Vaives pagasta zemnieku saimniecības “Bajāri” saimniece Inta Ezerniece un pārlaiž skatu laukiem. Turpat netālu no mājas aplokā gaļas lopu ganāmpulks, otrpus mājas sarindoti bišu stropi. Lauks uzarts, lai pavasarī atkal varētu sēt un stādīt.

“It kā jau neesmu pasaules malā, līdz Rāmuļiem astoņi kilometri, līdz Vecpiebalgas šosejai pieci, Dzērbenes pagasta robežai kilometrs, tomēr Vaives pagasta gals. Trīs kilometru attālumā nav nevienas intensīvās saimniecības, tā kā arī iegūtais medus ir bioloģisks,” stāsta rāmuliete.

Zeme ir, jāsaimnieko

“Bajāri” ir neliela bioloģiskā saimniecība, kuru izveidoja Intas mamma, kad atguva zemi. “Māju mans vecaistēvs uzcēla savam tēvam, kurš bija brīvības cīnītājs un dabūja zemi. Vecaistēvs Kārlis Metāls bija lepns vīrs. Izmācījās grāmatvedību un māju nosauca “Bajāri”, kaut pats cēlies no kalpiem. Viņam vienīgajam šajā pusē bijusi pasūtīta avīze, un bijis lepns, jo uz tās bijis rakstīts: “Metāla kungam.” Apbrīnojama pašapziņa,” dzimtas vēstures lappusi paver Inta un piebilst, ka zemes bijis vien divi hektāri. Kad mamma atguva zemi, no kaimiņiem nopirka vēl desmit hektārus.
“Lai saimniekotu, pietiek, lai attīstītos, par maz. Vēl trīs hektārus nomāju. Tā kā ir bioloģiskā saimniecība, sienu lopiem nevar pļaut tīrumos, kas nav sertificēti. Lauki kalnaini, mazi, te labību nevar izaudzēt,” stāsta saimniece un uzsver, ka videi draudzīga saim­niekošana viņai ir pašsaprotama, kaut tas nav tik vienkārši.
Inta dzimusi cēsniece. Vasarās dzīvoja pie vecāsmammas, kura iemācīja visus lauku darbus. Nu jau vairākus gadus Inta ir “Ba­jāru” saimniece.

Gaļas lopi – pareiza izvēle

“Kad mamma izveidoja saimniecību, bija piena govis. Un tikai roku darbs. Tad kādudien pie mums atteicās braukt pēc piena. Pa dubļainu, bedrainu ceļu pēc pārdesmit litriem nebija vērts. Vetārste ieteica pāriet uz gaļas lopu audzēšanu. Tas bija pareizais lēmums,” tagad vērtē Inta un atzīst, ka, audzējot gaļas lopus, saim­nieks jūtas daudz brīvāks.
Patlaban ganāmpulkā ir 16 lopi, ar katru gadu par kādu vairāk. “Pamazām gribu pāriet uz limuzīniem. Mazāk prasīga šķirne, govīm vieglas dzemdības. Šarolē ir skaisti, toties dzemdībās vairāk problēmu. Vēl ganāmpulkā ir pa kādam angusam,” stāsta zemniece. Ieejot aplokā, lopi nāk saimniecei pretī. “Man ir socializēts ganāmpulks. Katrai govij zinu vārdu,” ar smaidu saka Inta un vērtē: “Lai varētu runāt par peļņu, jābūt lielākam ganāmpulkam. Pavasarī iegādājos bulli, mākslīgā apsēklošana telēm, kuras dzīvo brīvā vaļā, ir sarežģīta.”

Teliņi tiek audzēti septiņus astoņus mēnešus, tad pārdoti izsoļu namā. “Cenas svārstās atkarībā no piedāvājuma, bet tomēr ir aug­stā­kas, nekā var saņemt, pārdodot gaļai. Man arī svarīgi, ka pārdodu, nevis atdodu gaļai. Ma­zā ganāmpulkā saimnieks katram lopam pieķeras,” teic Inta.
Ziemā ganāmpulks dzīvo aplokā pie kūts. Kad vēlas, var ieiet siltumā. “Ir tādas govis, kuras pat sniegputenī dzīvo ārā. Barība un ūdens ir, neko vairāk nevajag,” saka saimniece.

Dravā labs ienesums

Arī nodarbošanās ar biškopību Intai Ezerniecei ir mantojums. Vecaimātei bija daži stropi, un Intai jau bērnībā bija jāiet palīgā. Tagad dravā ir 35 saimes. Biteniece vērtē, ka šovasar bites bijušas čaklas, pienesušas pilnas kāres ar medu. “Kārtīgi vēl neguļ, jo laiks silts. Šoruden ar saimēm viss kārtībā. Pērn jau rudenī dažas saimes pazuda, stropi bija tukši. Tā arī nesapratu,” stāsta rāmuliete.

Medu lielākoties pērk ilggadēji kundes, kuri labi zina, kur tas vākts. Inta atzīst, ka ierobežojumu laiks daudz izjaucis, tagad ne vienu vien pirkt medu attur cenu celšanās visam.
“Cenu neesmu palielinājusi, saprotu, ko cilvēki var atļauties nopirkt. Kā būs nākamgad, vēl nevar pateikt. Cukuram cena palielinājās. Kā jau bioloģiskā saimniecībā izmantoju tikai bioloģisko cukuru, kas jau tā ir dārgāks. Diemžēl esmu pārliecinājusies, ka maz ir tādu, kuri novērtē bioloģiskā saimniecībā izaudzēto, saražoto. Nākas skaidrot, kāpēc dārgāk, ko nozīmē bioloģisks medus,” pārdomas izsaka Inta.

Tikai jāturpina

Bieži vien sabiedrībā izskan, ka valsts taču atbalsta bioloģisku saim­niekošanu. Par to “Bajāru” saimniecei savs viedoklis. “At­balsts ir, bet cik laika prasa dokumentu kārtošana, jārēķinās ar ikgadējām pārbaudēm. Ierobežo­jumi un arī izmaksas ir lielas,” vērtē I.Ezerniece un piebilst, ka pati gan saimnieko, gan kārto grāmatvedību, gan reizē ir arī tirgotāja. Saimniecība ir arī vietējās pārtikas produkcijas katalogā “Novada garša”, bet Inta vērtē, ka no šīs reklāmas ieguvums mazs. Klientiem tiek piedāvāti arī izaudzētie dārzeņi, pupas. “Audzēju sev, un vienmēr izaug vairāk. To arī pārdodu,” bilst saimniece.

Laukos viss jāpagūst izdarīt laikā. Katra kavēšanās ietekmē gala rezultātu. “Viena ar visu galā netiktu. Ģimenes atbalsts ir neatsverams. Man ir divas māsas un divi brāļi,” uzsver “Bajāru” saimniece un piebilst, ka līdz šim iztikts bez kredītiem. Inta uzsver: “Vairs nav meža, un nav arī kredītu. Nevaru iedomāties, kā būtu bijis pandēmijas laikā, ja vēl nāktos maksāt aizdevumu,” saka zemniece. Projektā gūts atbalsts mazajām saimniecībām un iegādāta siena savākšanas tehnika.

Ziemā ir laiks gan kalt plānus pavasarim, gan darīt to, kas ļoti patīk. Intas sirdslieta ir rokdarbi. Tiem arī vasarā tika nozagts katrs brīvāks brīdis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
26

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
33

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
48
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
46

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
144
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
15
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi