Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Jāsaglabā vecās mājas – Līgatnes vērtība

Sarmīte Feldmane
00:00
06.12.2022
24
Ligatnes Apbive

Kopā ar Cēsu novada Būvvaldi spriežot, kā apsaimniekot un saglabāt Līgatnes papīrfabrikas vēsturisko koka dzīvojamo apbūvi, mājokļu īpašnieki pauda izpratni, ka jāsaglabā ēku vienotais vizuālais tēls, bet reizē atzina, ka ne katram tas finansiāli ir pa spēkam.

“Vēsturiskās strādnieku dzīvojamo rindu mājas Līgatnē ir vecākās Latvijā. Tās it kā ir līdzīgas, bet ar individuālām atšķirībām. Visas kopā ir valsts nozīmes aizsargājams pilsētbūvniecības piemineklis. Ēka nav tikai skaista pastkarte, ainava, tā ir reāla vide, kur cilvēkiem jādzīvo atbilstoši mūsdienu apstākļiem. Un jābūt balansam    starp vēsturisko vērtību saglabāšanu un šodienas vajadzībām,” līgatniešiem atgādināja Būvvaldes arhitekte Vēsma Luk­stiņa.

Būvvalde ir izstrādājusi vadlīnijas, lai veicinātu valsts nozīmes pilsētbūvnieciskā pieminekļa “Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskais centrs” vēsturisko strādnieku dzīvojamo rindu ēku vienota vizuālā tēla saglabāšanu.
2008.gadā, īstenojot Eiropas Savienības līdzfinansētu projektu, tika izpētīta Skolas un Rīgas kalna apbūve, kā arī ieteikts, kā to saglabāt, atjaunot. Arī izstrādātās vadlīnijas ir rekomendācijas, kas pamatā balstās uz šo pētījumu. Tās ir palīgs māju īpašniekiem orientēties prasībās, kuras jau noteiktas dažādos likumos.

“Ēkas ir vecas, jāveic remonti. Netiek liegts pārplānot iekštelpas. Lai saglabātu Līgatnei raksturīgo apbūvi, nevar pieļaut, ka tiek mainīts māju apjoms, logu aiļu lielums. Ir jāizpēta, kāds bijis fasādes krāsojums,” skaidroja V.Luk­stiņa.
Garāka diskusija speciālistiem un līgatniešiem raisījās par plastmasas logiem, kurus vēsturiskajās  mājās salikuši daudzu dzīvokļu īpašnieki.    “Šaubos, vai te ir kāds, kurš teiktu, ka negrib koka logus, skaistu fasādi, bet jārēķinās, ko katrs var atļauties. Ja paš­valdība izstrādā vadlīnijas, tad var atbalstīt, lai tās varētu ievērot,” rosināja kāda līgatniete. Līgat­nieši arī interesējās par iespēju izbūvēt jumta logus. Latvijā vēsturiskajā  apbūvē tādi nav atļauti, Cēsīs jumta logus drīkst izbūvēt  pagalma pusē. Taču no sarunas dalībniekiem izskanēja, ka citviet Eiropas vēsturiskajās pilsētās gan redzami jumta logi.

Būvvaldes vadītājas vietniece Irēna Suipe informēja, ka pašvaldībai ar biedrību “Cēsu Man­tojums” ir deleģējuma līgums par    kultūrvēsturisko ēku saglābšanu un restaurāciju.  Katru gadu konkursa kārtībā īpašnieki var saņemt līdzfinansējumu līdz pieciem tūkstošiem eiro, ieguldot paši vēl 30 procentus, iespējams paveikt kādus atjaunošanas darbus. Nā­kamgad atkal būs konkurss. Līgatniešu ierosinājums bija, ka ērtāk būtu, ja naudu iedotu, nevis būtu jāraksta projekta pieteikums.
Vecās mājas Līgatnē ir kopīpašumi. Dažā ir vairāk nekā 20 dzīvokļu. Līdz ar to īpašniekiem jāvienojas, ja, piemēram, vēlas krāsot fasādi. Bēniņi ir kopīpašums, tie ne vienas vien ēkas iemītniekiem rada problēmas.    Ja kāds no mājas saimniekiem vēlas tos izbūvēt, citiem jāpiekrīt, bet tad    mainās īpašuma domājamās daļas. “Uz bēniņiem ir durvis, kas gāžas ārā, kāpnes sapuvušas, kurš tās atjaunos,” neizpratnē bija kādas mājas īpašniece. Paskaidrojums, ka daudzdzīvokļu mājās nevienam neienāktu prātā, ka pašvaldība varētu nomainīt, piemēram, pagraba durvis, skaidrs, ka tas īpašnieku ziņā.

Līgatnieši vairākkārt uzsvēra, ka pašvaldībai jāmeklē iespēja piesaistīt ES finansējumu. Taču pašvaldība nedrīkst ieguldīt naudu privātajos īpašumos. Pašvaldībā nav speciālista, kurš rakstītu projektus privātpersonām, bet labprāt dod padomu, kā rīkoties. Izskanēja arī pārmetums, ka pašvaldība pati nerūpējas par saviem vecajās mājās izīrētajiem dzīvokļiem.

Būvvaldes vadītāja Vija Gēma pauda pārliecību, ka kopā ar vēsturisko māju īpašniekiem var spriest par nepieciešamiem atbalsta veidiem.  “Ja nezināt, kā rīkoties, vērsieties būvvaldē. Mēs nezīmēsim, nerasēsim projektus, bet palīdzēsim meklēt risinājumu. Varbūt mājas īpašnieki varētu apvienoties un, piemēram, piesaistot pašvaldības projekta finansējumu, atjaunot logus. Iniciatīvai jānāk no iedzīvotājiem,” sacīja V.Gēma un uzsvēra, ka speciālistiem ir svarīgi dzirdēt iedzīvotāju viedokļus un skaidrot par aktuālo.

Vairāk nekā 30 līgatnieši, atnākot uz apspriedi, apliecināja, ka tajā skartie jautājumi viņiem ir svarīgi.  “Viss ir pareizi un skaisti, ir arī tik daudz bet…    To nevar paveikt daži cilvēki. Kaimiņiem vienoties nav viegli,” vērtēja līgatnietis Andris Zārdiņš un piebilda, ka labie piemēri arī var ietekmēt.    Vairākkārt kā piemērs tika minēta Kuldīga, kur 20 gadu laikā paveiktais katram redzams. “Mēs sākam šo ceļu,” apstiprināja vairāki māju īpašnieki.

To, ka var izdarīt, ja ir interese, līgatnieši pārliecinājās “Cēsu mantojuma” rīkotajā meistarklasē Pilsoņu ielā 6. Kaimiņš, vīrs cienījamos gados, uzmanīgi sekoja visam kas notiek, tad pats ķērās pie darba un visu paveica, kā nākas.

Līgatnietis Rihards Vidzickis “Druvai”atzina, ka piekrīt visam, kas apspriedē runāts. “Ne jau rīt vai parīt izņems plastmasas logus. Būs labie piemēri, par tiem runās. Viss jau sākas ar sīkumiem, detaļām, kas veido kopīgo bildi,” teica R.Vidzickis un uzsvēra, ka pilsētā ienāk jaunas ģimenes, jaunā paaudze novērtē un vēlas saglabāt to īpašo, kāpēc viņi izvēlējušies dzīvot Līagtnē. Negrib sabojāt to gleznu, kas redzama ainavā, bet nezina, kā pareizi darīt, un tagad sanāk tas, kas sanāk. “Tādas vadlīnijas ir ļoti svarīgas. Savā laikā Līgatnes domei bija iecere, ka jāpieņem noteikumi, ko drīkst darīt vecajās mājās, bet vienmēr sapratām iedzīvotāju iespējas, nebija speciālistu, būvvalde ļoti noslogota,” pastāstīja bijušais Līgatnes novada domes deputāts R.Vidzickis un uzsvēra, ka Cēsu novada Būvvalde izdarījusi ļoti vajadzīgu darbu.

Vadlīnijas Līgatnes papīrfabrikas vēsturisko koka dzīvojamo ēku saglabāšanai, atjaunošanai un pārbūvei  tiks nodotas vērtēšanai deputātiem, tad tās jāapstiprina domei. Kad    izstrādās teritorijas plānojumu, tajā tiks iekļauts  būtiskākais no vadlīnijām. Tas iegūs likuma spēku.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
26

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
33

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
47
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
46

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
144
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
15
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi