Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Mantojums nav jātur aiz stikla

Sarmīte Feldmane
00:00
02.01.2023
12
Raunas Mantojums

Katrs pagasts, katra pilsēta lepojas ar tikai tai īpašo kultūrvēsturisko mantojumu. Taču ar lepnumu ir par maz, katra vērtība ir jāsaglabā, jāuztur un arī jāizmanto atbilstoši mūsdienu vajadzībām.

Kultūrvēsturiskā mantojuma īpašnieki, dažādu nozaru speciālisti  Raunā tikās  konferencē “Kultūrvēsturiskais mantojums: iespējas un izaicinājumi”. Da­loties pieredzē, vērtējot paveikto, diskutējot tika meklētas atbildes. Konferencei Rauna  nebija izraudzīta nejauši. Pēdējos 30 gados pilsdrupās notiek mērķtiecīga arheoloģiskā un arhitektoniskā izpēte, tiek veikta seno pils mūru konservācija. Raunas viduslaiku pils šogad saņēma Eiropas kultūras tūrisma tīkla  apbalvojumu “Ilgtspējīga kultūras tūrisma galamērķis 2022” kategorijā “Vidus­lai­ku mantojums un arheoloģija”.

Vēsturnieks, raunēnietis Edgars Plētiens, ieskicējot Raunas pils vēsturi, atgādināja, ka 17.gadsimta beigās ēka strauji bruka, jau bija kā drupas. 20.gadsimta sākumā pilsdrupu teritorija    bija pastaigu vieta muižas ļaudīm. Ir arī sena  fotogrāfija , kurā redzams, ka pils teritorijā gana aitas. Brīvvalsts laikā pilsdrupas nonāca pagasta valdes īpašumā un, kā daudzviet Latvijā, tur ierīkoja publisko pasākumu vietu.  Pils­drupām veica arī saglabāšanas darbus, pastiprināja mūrus.  Pēc 2.pasaules kara pilsdrupas kā vāciskais mantojums aizauga. Koki veicināja eroziju. 80.gados te būvēja pamatīgāku brīvdabas estrādi, uzraudzībai piesaistīja arhe­ologus, bet tikai 90.gadu sākumā notika pirmie arheoloģiskie izrakumi. Vēl pēc gadiem veica arhitektonisko izpēti, izstrādāja konservācijas projektu un pilsdrupu izmantošanas metus.

Arheoloģe Sandra Zirne Raunas pilsdrupās veic izrakumus kopš 2005.gada. “Padomju laikā Rau­nas pilsdrupas netika pētītas kā Cēsu viduslaiku pils. Teritoriju    izmantoja kultūras pasākumiem.  Mantojuma pārvaldes arhīvā ir protokols, ka, būvējot estrādi, darbi nav saskaņoti ar pieminekļu inspekciju. Kultūrslānis gadsimtu gaitā ir daudzkārt pārstumts. Par Raunas pili vēl ir daudz nezināmā. Izrakumos atklājam to, kas neparādās kartēs, revīzijās. Zem zemes saglabājušās konstrukcijas, bruģis, arī priekšmeti, kas atklāj laiku,” uzsvēra S.Zirne un atgādināja, ka mūsdienās var noderēt tas, ko atklāj arheologi. Veidojas stāsti, kas ir svarīgi gan vietējiem, gan var  piesaistīt interesentus.
SIA “Aqua Latvia”   restaurators Ritvars Platais uzsvēra sadarbību starp arheologiem, pasūtītāju, projekta izstrādātājiem un restauratoriem.  “Raunā darbi notiek pārdomāti, pa soļiem, tāpēc rezultāts veiksmīgs,” sacīja R.Platais un atgādināja, ka Raunas pilī viss ir autentisks, nav dažādos laikos sabetonētu pils posmu kā citur. Viņš arī pauda gandarījumu, ka kopš pils torņa    jumta izbūves neviens akmens nav nokritis. Efektīvākais pilsdrupu saglabāšanas  veids – nosegt drupas no lietus un sniega. “Konservācija neaptur bojāeju, tikai aizkavē un padara mūrus drošus. Kāpelējot pa vecajiem mūriem, ne jau tik daudz tos var sabojāt, kā ciest pats kāpējs,” bilda Latvijas Arheolo­gu biedrības vadītājs Mārcis Kalniņš.

Raunas muzeja vadītāja Ieva Plētiena uzsvēra, ka pilsdrupas ir svarīgas vispirms jau raunēniešiem. “Ar tām lepojamies, par tām stāstām, tās  rādām, apzināmies   vērtību. Un tas ir  izejas punkts. Tā kā pilsdrupas pieder pašvaldībai, ir būtiski, ka arī tā apzinās, ka vieta ir svarīga, un iekļauj  attīstības plānos,   piešķir  finansējumu,” klāstīja I.Plētiena un uzsvēra, ka sākums ir izpratne, vēstures zināšana un entuziasms.

Tam piekrita arī Auļukalna muižas, kas atrodas Drustu pagastā,  saimniece Inita Šalkovska. “Kad atnācām uz Drustiem, apkārtējie cilvēki, kuri te dzīvo vairākās paaudzēs, stāstīja par muižu. Vietējiem tā visos laikos bijusi nozīmīga, un mums svarīgi, ka ir atbalsts,” sacīja I.Šalkovska. Arī  Līgatnes papīrfabrikas īpašnieks Edgars Ricevs  pauda pārliecību, ka vietējo cilvēku interese par to, ko ar vēsturisku objektu dara īpašnieks, viņu atbalsts, arī uzticēšanās ir būtiska, lai varētu darboties.

To, ka kultūrvēsturiskais mantojums ir vērtība, kas jāizmanto, atzina visi konferences dalībnieki. “ Ja mantojumu glabājam aiz stikla, cilvēki nesaprot, kāpēc un kāda tad ir tā vērtība. Loģisks arī jautājums, kāpēc saglabāšanā jāiegulda nauda. Ja objektā kaut ko piedāvā un nauda tiek ieguldīta, lai akmens neuzkrīt uz galvas, to ikviens saprot.  Ir jāskaidro saprotami, ko un kāpēc darām,” uzsvēra E.Plētiens un atklāja, ka, vadot ekskursijas, vienmēr stāsta, kas pilsdrupās izdarīts, cik naudas ieguldīts.

S. Zirne atgādināja, ka  mūsu saņemtais mantojums ir jāizmanto, bet nedrīkstam to nolietot, lai būtu, ko nodot tālāk.  “Ieguldījums kultūras mantojumā ir ieguldījums ilgtermiņā. Dzīvojam ātrā laikā un rezultātu gribam uzreiz. Ja tā nav, sākas problēmas. Sabiedrība nav gatava gaidīt,” situāciju vērtēja M. Kalniņš.

Raunas pilsdrupas pēc provizoriskiem aprēķiniem gadā apmeklē ap desmit tūkstoši tūristu. Teritorijā notiek Viduslaiku svētki, kad var arī uzzināt par viduslaiku dzīvesveidu, tradīcijām. Novada uzņēmēji aktīvi iesaistās norišu veidošanā. Aptaujas rāda, ka ceļotāji Raunas pilsdrupas labprāt iekļauj savos maršrutos.

Lai saglabātu nākotnei un izmantotu šodien, Raunas pilsdrupās īpašniekam, arheologiem, restauratoriem, projektētājiem, vēstures pētniekiem darba netrūks vēl ilgus gadus. Tiks meklētas un atrastas iespējas, kā to izdarīt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
28

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
33

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
63

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
40

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
153

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi