1.janvārī Amatā gāja ledus. “Viss bija mierīgi, ledus gabali nebija lieli un biezi. Ūdens līmenis arī nebija augsts, nevar salīdzināt, kā bijis citus gadus,” par situāciju Amatā pastāsta Maija Papēde.
Jau pēcpusdienā Amatā pie Melturiem ūdens līmenis bija pazeminājies par 45 centimetriem.
“Amatā ūdens temperatūra ir ap nulli, plus vienu grādu, un ledus nekūst. Tādi pali kā Kurzemē pie mums nav. Pie Kārļiem vakar ūdens masa bija liela, arī straume, priekšā neizkusušais ledus, un viss nosprūda. Upē virs Kārļu HES ledus vietām ir 20, 30 cm biezs. Amata to sastūma vecajā gultnē. Ūdens noskries, sasals, un ap Lieldienām aprīļa otrajā nedēļā atkal būs ledus iešana,” stāsta Dzintars Melgalvis un atgādina, ka Amatā ledus sega veidojas, apaugot ap akmeņiem, tad ledus slānis. “Vižņi veidojas straujāk nekā citās upēs, tie arī nosprūdīs. Amata mēdz ledu sastumt un veidot ledus dambjus. Pavasarī ledus lēni izkusīs, jo upe pamazām iesils. Amata ir ar savu, atšķirīgu, raksturu. Vienu pavasari bija ledus sablīvējums trīs māju augstumā, tas lēni izkusa,” pastāsta Dz.Melgalvis.
Viņš arī padalās savos dabas vērojumos un uzsver, ka tas, kas novērots, attiecas uz vietu, kur novērots. Pat kilometra attālumā var būt citi laikapstākļi. Amatas vienā krastā līst vai snieg, otrā ne. Internetā lasīt to, kas novērots Liepājā, nav vērts. “Rudenī gājputni veidoja divus kāšus – divas ziemas. Koki lapas sameta uz saknēm – būs arī kailsals. Daba stāsta savu stāstu, jāmāk to izlasīt, tāpat kā grāmatu – ja māki lasīt, uzzini,” teic Dz. Melgalvis.
Vakar Cēsu novada pašvaldība aicināja neriskēt un Amatā nelaivot, jo līkumos var būt bīstami sanesumi.
Jaunā gada pirmajā dienā pārspēts janvāra nacionālais siltuma rekords, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija. Gaisa temperatūra Daugavpilī sasniedza 11,1 grādus. Iepriekš augstākā gaisa temperatūra janvārī tika fiksēta 2007. gada 10. janvārī, kad Mērsragā un Jelgavā bija 10,7 grādi.
Komentāri