Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Amerikāņu ortopēde, tagad cēsniece, palīdz ukraiņiem atgriezties kustīgā dzīvē

Anna Kola
00:00
17.02.2023
21
Ketija 1

“Misija: Ukraina”, ko īsteno amerikāniete Keitija Ledervuda un viņas uzņēmums, kas darbojas Cēsīs, vāc ziedojumus un izgatavo protēzes Ukrainas aizstāvjiem, kas zaudējuši kādu locekli.

Ziedojumos gan izejmateriāli, gan nauda

Par Keitiju Ledervudu “Druva” rakstīja jau pērn pavasarī. Viņa ir amerikāniete, kuras dzīves ceļi atveduši uz Latviju. Un kopš 2015.gada Keitija ne tikai dzīvo šeit, bet arī strādā savā profesijā, viņa ir tehniskais ortopēds, izglītību ieguvusi ASV, savā jomā praktizē kopš 2009.gada. “Kad sākās karš Ukrainā, zināju, ka pieprasījums pēc protēzēm diemžēl krietni palielināsies. Pare­dzēju, ka ievainoto pieplūdums no karadarbības zonām sāksies mēnešus sešus astoņus pēc kara sākuma februārī. Ņemot vērā, ka Latvija atrodas samērā tuvu Ukrainai, uzreiz sāku domāt, kā īstenot protēžu izgatavošanu, un nolēmu, ka palīdzību karā cietušajiem varēšu nodrošināt Latvijā, nedodoties uz Ukrainu,” stāsta Keitija. “Ir skaidrs, ka Ukrainas iestādēm, kas nodrošina cilvēkus ar protēzēm, ir darba pilnas rokas, viņi nespēj apkalpot visus pacientus. Lai situāciju atvieglotu, mans uzņēmums “Designed to Live” nodrošina ukraiņiem iespēju iegūt protēzes šeit, Cēsīs.”

Par to, kas sedz protēžu izgatavošanas un nodrošināšanas izdevumus, Keitija stāsta, ka tie ir privāti ziedotāji “Misijai: Ukraina”. Ukraiņi, kuriem vajadzīga protēze, to saņem pilnībā bez maksas. “Esam izveidojuši vietējo brīvprātīgo atbalsta tīklu, kas palīdz ar transportu no Ukrainas uz Latviju. Cēsu pašvaldība un privātie atbalstītāji palīdz nodrošināt mājvietu ukraiņiem, kamēr viņi ir Latvijā. Savukārt mans uzdevums ir nodrošināt katru pacientu ar augstākās kvalitātes un pēc augstākajām tehnoloģijām izgatavotām protēzēm, kas izveidotas tieši pacienta vajadzībām. Pro­tams, protēzes ir dārgas. Dažas no sastāvdaļām ziedo ASV esošas iestādes, dažkārt Eiropas ražotāji piedāvā zināmas atlaides. Tas viss ir ļoti noderīgi, tomēr tas nebūt pilnībā nenosedz izdevumus. Katram pacientam ir individuālas vajadzības. Nereti, lai šīs prasības apmierinātu, jādomā, kā tikt pie jauniem materiāliem un sastāvdaļām. To finansiāli palīdz nodrošināt ziedotājs, kas vēlas atbalstīt projektu un dot iespēju kādam atkal staigāt, atgūt cilvēka kustību neatkarību un iespēju pārvietoties,” stāsta Keitija.

Atbalsts, lai pilnvērtīgi atgrieztos dzīvē

Atrašanās Latvijā nozīmē ne vien visu vajadzīgo resursu pieejamību protēzes izgatavošanai, bet arī iespēju ievainotajiem cilvēkiem uz brīdi būt prom no satraucošajiem notikumiem dzimtenē, pabūt vietā, kur ir miers. Vides maiņa ir ļoti svarīga jebkurā atveseļošanās gadījumā.

“Saprotot, ka kādas ķermeņa daļas zaudēšana šiem cilvēkiem ir tikai daļa no gūtajām traumām, mēs sniedzam iespēju katram pacientam piedalīties iknedēļas “ParaFit” treniņos, apmeklēt ukraiņu baznīcas, veicam ekskursijas pa Latviju un reizēm viesojamies mājās kopīgās vakariņās. Kad ir nepieciešams, psiholoģisku un garīgu atbalstu nodrošina arī Latvijas speciālisti un vietējie mācītāji. Mūsu mērķis tiešām ir nodrošināt šos cilvēkus ar mierpilnu, iedrošinošu un nomierinošu vidi. Mūsu uzņēmumā strādā arī divi darbinieki no Ukrainas, kuriem pašiem ir kāju protēzes. Tieši viņi spēj pacientus iedrošināt un atbalstīt kā neviens cits,” ar pieredzēto dalās Keitija.

Kad pacienti atstāj Latviju, lai atgrieztos mājās, ir brīnišķīgi redzēt, ka viņi šķiet uz brīdi atpūtušies, atjaunojušies un viņiem ir atgriezusies motivācija dzīvot no jauna ar saviem jauniegūtajiem, kaut arī metāla, locekļiem, atzīst ortopēde.

Lai palīdzētu iespējami vairāk

Katram pacientam svarīgas regulāras vizītes pie speciālista arī pēc protēzes iegūšanas. “Tā ir normāla prakse, kad pirmajos sešos mēnešos nepieciešams veikt dažādas izmaiņas, izmainīt parametrus vai pat pavisam nomainīt protēzi, jo ķermenis dzīst un mainās. “Designed to Live” nodrošina pacientiem šo aprūpi pirms došanās prom no Latvijas. Ukrainā katrs pacients tiek nosūtīts pie speciālista, lai tālāk uzraudzītu atveseļošanās procesu, joprojām sadarbojoties arī ar mums.”

Keitija stāsta, ka protēžu čaulas tiek radītas, izmanojot augstāko 3D printēšanas tehnoloģiju (Multi Jet Fusion). “Tas mums dod iespēju saņemt digitālu čaulas versiju, ja rodas vajadzība pēc jaunas protēzes, mums jau ir gatavs pamats – čaulas makets, kuru varam izmantot, un pacientam nav speciāli jābrauc uz Latviju vēlreiz,” viņa teic.

Līdz šim ar Keitijas profesionālo palīdzību pie jauniem metāla locekļiem ir tikuši vairāki ukraiņi. “Esam izgatavojuši piecas kāju protēzes, vienu rokas protēzi un piecas speciālās ortozes. Četri darbi vēl ir procesā. Ar nožēlu jāsaka, ka pieprasījums pēc protēzēm turpina palielināties. Tas nozīmē, ka cilvēki Ukrainā cieš aizvien vairāk.”

Daudziem ir vēlme pēc elektroniskajām protēzēm, saka Keitija, bet pastāsta, ka “Misijas: Ukrai­na” īstenotāji pieņēmuši lēmumu šādas protēzēs ukraiņiem neizgatavot tādēļ, ka tām ir nepieciešama regulāra apkope, ko uzņēmums nevar nodrošināt, ja cilvēks atgriezies Ukrainā. Tāpat, protams, arī izmaksas elektroniskām protēzēm ir daudzkārt lielākas, tā, gatavojot mehāniskās protezēs, iespējams palīdzēt vairāk cilvēkiem, kuri izvēlas šo risinājumu.

Viņa atgādina, ka Latvija nav vienīgā Eiropas valsts, kur ukraiņi var saņemt protēzes: “Katra izvēles iespēja, protams, atšķiras. Dažas no tām finansē valsts, daž­viet izdevumus sedz protēžu centri. Tāpat atšķiras arī tas, ar kāda veida amputācijām pacientus katra vieta pieņem un kādu protēžu tehnoloģiju izmanto.”
Tieši tādēļ, ka traumas iegūtas karadarbības dēļ, katrs gadījums esot diezgan sarežģīts. “Nav tipisku gadījumu. Šī iemesla dēļ ārvalstīs nereti pat atsaka palīdzību iegūt protēzes, jo iegūtā trauma ir pārāk komplicēta. Ja “Designed to Live” jūtam, ka ir kaut niecīgākā iespēja protēzi izgatavot un cilvēks var ar to sekmīgi dzīvot tālāk, mēs viņu šeit uzņemam.”

Priekšdarbu daudz

Jautāta, kā ukraiņi uzzina par iespēju saņemt palīdzību Latvijā, Keitija teic, ka vairums par “Misiju: Ukraina” iespējām uzzina no projekta vietnēm sociālajos tīklos vai ierakstiem, ar ko dalījušies ietekmīgi ukraiņi savos sociālo tīklu kontos. “Cilvēki, kam ir vajadzība pēc protēzes, sazinās uzreiz ar mums, aizpildot pieteikuma veidlapu. Tad viņi atsūta amputētā locekļa foto, lai es varētu izvērtēt gadījumu. Parasti noturam konsultāciju video zvana veidā, lai noteiktu, vai varam konkrētajai personai palīdzēt un vai viņi pie mums var saņemt to, ko ir iecerējuši.”

Pirms ierašanās Latvijā esot gana daudz formalitāšu, kas pacientam jāveic, tāpat amputētajam loceklim jābūt pilnībā sadzijušam. “Iesakām zaudētā locekļa vietā izmantot kompresijas terapiju, tā jāuzsāk vismaz mēnesi pirms ierašanās Latvijā. Vīriešiem jākārto speciāli dokumenti, lai varētu izbraukt no Ukrainas. Mēs palīdzam, tomēr atbildība par dokumentu sakārtošanu jāuzņemas pacientam pašam. Kad tas viss izdarīts, tad arī organizējam transportu, lai palīdzētu cilvēkiem nokļūt Latvijā, Cēsīs,” pastāsta ortopēde.

K. Ledervuda uzsver, ka izmantot protēzi zaudētā locekļa vietā nebūt nav viegli, tas prasa smagu, ilgstošu darbu, motivāciju un pacienta apņēmību turpināt dzīvot, par spīti gūtajai traumai. “Tas patiešām ir liels komandas darbs, lai nodrošinātu visērtāko un funkcionāli labāko protēzi. Strādājam kopā, lai nodrošinātu iespēju šiem cilvēkiem atgriezties dzīvē tik pilnvērtīgi, cik iespējams konkrētajos apstākļos.”

Sarunas izskaņā Keitija vēlas pateikties tiem cēsniekiem, kas ir izrādījuši atbalstu šim projektam. Par Keitijas īstenoto misiju vairāk var uzzināt Instagram kontā “missionukraine_latvia” vai “De­sig­ned to Live” mājaslapas vietnes sadaļā “Mission: Ukraine”.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
23

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
33

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
45
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
46

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
143
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi