Vai gan labāk var izteikt mīlestību kā dziesmās. Līgatnes kultūras namā jau sesto gadu notika “Mīlas dziesmu maratons”. Katrs, kurš vēlējās, varēja izpildīt sev tuvāko dziesmu, priecējot klausītājus. Desmit tik dažādi dziedātāji kāpa uz skatuves, lai priecētu citus.
Viņus klausījās arī mīlas dziesmu eksperti: Līgatnes Mūzikas skolas direktore Līga Ruciņa, vokālais pedagogs Aivars Krancmanis un dziedātājs, aktieris Varis Vētra. Eksperti uzteica dziedātāju uzdrošināšanos un katra vēlēšanos izteikt sevi dziedot.
Ne tikai līgatnieši labi atceras Florianu Beļakovu, kurš savulaik muzicēja kāzās, dažādos pasākumos gan viens, gan kapelā. “Notis pazīstu, bet lasīt tās nemāku. No skolas laika spēlēju ballēs, bet pēc dzirdes,” pastāsta Florians un atklāj, ka vairāk patīk, kā pats saka, – veco laiku dziesmas, valši, tautasdziesmas. “Kādreiz daudz spēlējām. Kapelai nosaukuma nebija, bet mūs aicināja daudzi. Bijām septiņi, es jaunākais, un nu palicis viens. Daudzkārt kāzās viens spēlēju un varēju to izdarīt. Jutu, ka cilvēkiem patīk. Kad pie galda iesāc spēlēt un dzirdi, kā visi dzied līdzi, ir brīnišķīga sajūta. Pēdējo reizi tāda kārtīga spēlēšana bija pirms daudziem gadiem,” stāsta Florians un piebilst, ka spēlē akordeonu un savu reizi arī ģitāru. “Bet tai ir skaņojums, kādu tēvs iemācīja, ne tāds, kā tagad visiem,” uzsver mūziķis un dziedātājs.
Ar smaidu Florians pastāsta, ka dziedāt maratonā pierunājusi līgatniete Maija Briede, arī iedevusi akordeonu, jo paša instruments nav uzskaņots. Kad domājis, ko dziedāt, uzreiz ieskanējies “Vientuļais ozols”. “Kādreiz no galvas zināju 200 dziesmas, bet tagad uztraukums liels, ka kaut ko nesajaucu. Savulaik bez pārtraukuma varēju spēlēt un dziedāt divas dienas. Tagad tikai mājās, kad labs garastāvoklis,” saka Florians un piebilst, ka agrāk cilvēki pasākumos un svinībās bijuši brīvāki, ātrāk iejutušies svētku gaisotnē.
Anna Ķilla piedalījusies visos “Mīlas dziesmu maratonos”. Viņa ne tikai dzied, arī sacer dziesmas. “Man patīk dziedāt. Notis nepazīstu, trallinu, tad izspurdz melodija un atnāk vārdi,” pastāsta Anna. Viņas pūrā ir 17 dziesmas. Visas par mīlestību, arī “Mans Fernardo”, ko dziedāja maratonā. Anna atklāj, kad strādājusi Anglijā un paziņas uzzinājuši, ka viņa var sacerēt dziesmas, lūgta radīt melodiju jaunlaulātajiem. Tikko izlasījusi iedotās dzejas rindas, mūzika bijusi klāt. Anna labprāt dzied pasākumos, draugu lokā.
“Mīlas dziesmu maratona” dalībnieki uzsvēra, ka pats būtiskākais ir mīlēt dziedāt. Lai to darītu, nav jābūt skolotam dziedāšanā. Andris Rudzītis atzīst: “Man patīk dziedāt, bet visai labi nesanāk. Toties vārdus sacerēju pats. Tā, kurai dziesma veltīta, to zina.” Viņš pazīstamās filmas “Šerbūras lietussargi” melodijā dziedāja savu dziesmu “Kādai Līgatnes sievietei”.
Guntai Zariņai jau 86 gadi, bet aizvien dzied ne tikai senioru ansamblī, arī viena labprāt kāpj uz skatuves. Viņas izpildītā “Kamolā tinēja” saritināja kopā gadus, mīlestību un dziesmu. Aigars Burģelis sevi dēvē par dziedošo grāmatvedi. “Gūstu prieku, muzicējot draugu grupā. Esmu tajā skaistajā esības brīdī, kad zinu, tas ir mans laiks, un zinu, kā to dalīt,” saka Aigars. Viņš spēlēja ģitāru un dziedāja dziesmu ukraiņu valodā.
Katram maratona dalībniekam savs stāsts par mīlestību un dziedāšanu. Arī mūzikas skolotājai Ingrīdai Zumbergai, tāpat māsām Valijai Viļumai un Maijai Krūzei, katrai senioru ansambļa “Mantojums” dziedātājai un Siguldas vīru ansambļa “Saltavots” dalībniekam.
Vakara gaitā ikvienu priecēja Aivars Krancmanis un Varis Vētra, Anatolijs Terentjevs gādāja ne tikai, lai dalībniekiem balsis skanētu skanīgāk, bet ar savu mūziķu apvienību spēlēja arī balli. Neiztika bez kopā dziedāšanas, jo ir taču daudz visiem zināmu, skaistu dziesmu par mīlestību.
Kā tad ar maratona laureātiem? Visi. Ikviens apmeklētājs varēja nobalsot par dziesmu, kas visvairāk sildījusi. Mazajā kultūras nama zālē bija izvietotas skaisti darinātas sirsniņas, katram dziedātājam sava, apmeklētājiem iedotas Amora bultas, lai “šautu” tajās, kuras vārda nesējs aizkustinājis. Ik dziedātājs saņēma sirdis ar amora bultām un diplomu ar apliecinājumu, kādā nominācijā godināts: atraktīvākais dzīves pieredzes vēstījums, trauslā mīlestība, dejiskākais dziedājums, aizkustinošākais dziedājums, nostalģiskākais priekšnesums.
Dziesmas par mīlestību skan – uz skatuves, jubilejās, pasākumos. Tās dungo, braucot mašīnā, sēņojot, darot darbus.
Komentāri