“Mūsu saules fragmenti” – tā nosaukta Cēsu Mākslas skolas audzēkņu darbu izstāde, ko atklāja Vidzemes koncertzālē “Cēsis”.
Izstādē aplūkojamie darbi ir īpaši. Tie ir tie paši, kas, atzīmējot Latvijas Bankas simtgadi, bija daļa no vides objekta “Mūsu saule”. Tas vairākus mēnešus bija redzams Rīgā pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ieejas.
Pagājušā gada pavasarī Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNM) un Latvijas Banka mākslas skolu audzēkņus aicināja piedalīties konkursā “Mūsu pasaule, mūsu nākotne”, savas domas attēlojot zīmējumā. “Organizatoru iecere bija bērnu radītos zīmējumus pārvērst zeltītos telpiskos ciļņos, lai konkursa noslēgumā ar mākslinieka Artūra Analta palīdzību no tiem izveidotu vienotu instalāciju “Mūsu saule”,” stāsta Cēsu Mākslas skolas skolotāja Digna Bicāne.
“Arī mūsu skolas audzēkņi daudzpusīgi atspoguļoja valsts nākotnes paaudzes pasaules redzējumu un būtiskās pamatvērtības: ģimeni, draugus, mīlestību, dzimteni, dabu, planētas veselību un mieru. Tas ir tas, ko ikkatrs vēlamies redzēt un sajust. Kad 24. februārī Cēsīs atklājām izstādi, mūsu kaimiņi igauņi atzīmēja savas valsts 105. dzimšanas dienu, to aizēnoja Krievijas brutālais karš Ukrainā, kur ukraiņi cīnās par savu brīvību un vērtībām. Izstāde “Mūsu saules fragmenti” atgādina mums svarīgo. Visi varam justies kā saules apspīdēti, jo dzīvojam brīvā Latvijā. Lai nekad neviens neuzdrošinās mēģināt atņemt mums mūsu brīvību, mūsu vērtības. Lai nekad mums nav jāzaudē dzīvība, aizstāvot savas mājas,”pārdomās dalās D.Bicāne.
No objektā “Mūsu saule” izmantotajiem 369 žūrijas atlasītajiem darbiem 28 bija Cēsu Mākslas skolas bērnu un jauniešu radīti. To autori: Katrīna Rone, Elizabete Elpere, Nikita Ivanovs, Adriana Juškova, Aleksandrs Salnits, Evelīna Ozola, Nikola Jūlija Muktāne, Unda Marī Baruna, Emīlija Dārta Caunīte, Amanda Asne, Ksenija Undra, Emīlija Frīda Java, Pauls Dreibants , Valērija Pospjelova, Ance Pelēķe – Lielā, Renārs Kaminskis, Viktorija Leščika, Sāra Rubule, Reičela Karpikoviča, Simona Anna Bernava, Rinalds Bogdanovičs, Marta Mežaka, Daniels Žogla, Sabīne Pavasare, Rūta Bisniece, Made Vecā, Melinda Groskopfa, Pauls Baijers.
Skolotāja Digna Bicāne pastāsta, ka katrs konkursa laureāts kā balvu saņem sava zīmējuma telpisku cilni. Nu, kad Latvijas Nacionālā mākslas muzejā izstāde ir noslēgusies, Cēsu Mākslas skolas audzēkņu darbi – lielās “Mūsu saules” zelta fragmenti – ir Cēsīs un apskatāmi publikai.
Pēc izstādes katrs cilnis atgriezīsies pie skolēna, kura zīmējums bija daļa no “Mūsu saules”. Ciļņa aizmugurē var izlasīt jaunajiem māksliniekiem veltītu Latvijas Bankas prezidenta Mārtiņa Kazāka pateicību: “Mākslinieka Artūra Analta veidotais vides objekts “Mūsu saule” rotāja LNMM galveno fasādi Latvijas Bankas simtgadei veltītās izstādes “Vērtību zīmes” laikā…. Paldies par Tavu zīmējumu – tas kopā ar citiem bija svarīga daļa no “Mūsu saules”. Lai arī turpmāk dzimst spožas idejas un ceļā sastopi domubiedrus, ar kuriem kopā radīt diženas lietas!”
Skolotāja D.Bicāne atzīst, ka iespēja par dalību konkursā saņemt arī savu darbu nozīmē daudz. “Katru gadu Latvijā rīko desmitiem bērnu zīmējumu konkursu. Tiek rakstīti nolikumi, izvirzīti mērķi, uzdevumi, noteikti kritēriji. Nolikuma beigās parasti ir ierakstīts – autoram darbi netiks atgriezti, proti, iesniegtos darbus bērniem neatdos. Protams, katrs var iztēloties, kas ar tiem pēc tam notiek.”
Komentāri