Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Māksla ir tas, kas mūs atšķir no dzīvniekiem

Anna Kola
23:00
01.04.2023
24
Processed With Vsco With Preset

Processed with VSCO with preset

Ojūna Batbajara ir dzimusi un uzaugusi Cēsīs, ir keramiķe. Ojūna saka, ka keramika kā mākslas forma iziet ārpus telpām, tā neaprobežojas tikai ar dekorativitāti un traukiem. Ar viņu aprunājāmies par ceļu uz mākslu, sabiedrības attieksmi pret citādo un viņas kā mākslinieces nākotnes plāniem.

– Ceļš uz mākslu- kā radās interese par to?

– Domāju, ka mācības Cēsu 1.pamatskolas mūzikas novirziena klasē ievirzīja labo smadzeņu puslodi darboties aktīvāk, bet man vienmēr ir bijusi interese no nekonvencionāliem materiāliem veidot objektus. Tēva, elektroinženiera darbnīca, kā arī vidējā māsa, kas beidza Cēsu Mākslas skolu, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolu un Latvijas Mākslas akadēmiju, tam bija lielisks atspēriena punkts. Un, protams, ikvasaras Cēsu Mākslas festivāla programma. Bet nav gluži tā, ka esmu apzināti gribējusi nodarboties ar mākslu. Pamatskolā mācoties, iestājos arī vietējā mākslas skolā, to diemžēl nepabeidzu. Vēlāk, mācoties Draudzīgā Ai­cinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijā, vairāk aizrāvos ar volejbolu un citām aktivitātēm. Brīdī, kad bija jāpieņem lēmums par stāšanos augstskolā, tēmēju uz Latvijas Universitātes filozofiem un pie reizes paķēru Mākslas akadēmiju. Biju izturējusi konkursu abās augstskolās, bet lēmu par labu mākslai – kamēr jauna, daudz spēcīgāk un radošāk var darboties mākslas jomā, filozofiju var ņemt vecumdienās.

– Dzīvot Latvijā ar citu etnisko piederību. Kā to vērtējat? Vai Latvijas sabiedrība ir pieņemoša, iekļaujoša vai tomēr ne?
– Tagad šī situācija ir kā diena pret nakti, salīdzinot ar laiku, kad mācījos skolā. Cilvēki ir daudz pieņemošāki nekā agrāk, tas pateicoties plaši pieejamai interneta videi, kur ir iespējams redzēt dažādo. Bet tas tā ne vienmēr bijis, īpaši dzīvojot mazākā pilsētā.

Protams, līdz vienlīdzībai vēl ir, kur iet, šad tad uz ielas joprojām dzirdu komentārus ne tikai par sevi, bet arī par citiem ar citu etnisko piederību. Bet bija smieklīgi, kad skolā skolotāji komentēja, ka man ir laba latviešu valoda vai labāk par citiem pārzinu Latvijas ģeogrāfiju.

– Nesen pamanīju jūsu vārdu izskanam televīzijas sižetā par keramiku Gruzijas zīmē. Sa­protu, ka tur tapuši keramikas darbi.
– Sadarbība ar Gruzijas māksliniekiem sākās pagājušā gada vasarā, kad tiku uzaicināta veidot skulptūru internacionālā keramikas simpozijā pie Lopota ezera. Iepazinu vietējos cilvēkus, arī citus gruzīnu māksliniekus un ieguvu labus draugus. Pasākuma organizatore Nato Eristavi ir arī “White Studio” galerijas dibinātāja, ar viņu man ir izveidojies labs kontakts.

Nato mani uzaicināja savā galerijā veidot personālizstādi. Tematika ir par mijiedarbību starp floru un faunu un tās balansu starp vienu un otru. Par šīs simbiozes trauslo robežu, kur viens kopums nepārspēj otru, kā rezultātā cilvēki var dzīvot uz planētas. Darbi ir veidoti no trausliem papīra porcelāna ziediem, dažāda kolorīta abstraktām akmens masas vāzēm ar trīsdimensionāliem insektu motīviem. Izstādes mērķis ir stiprināt Latvijas un Gruzijas saites, kas sākās 1993.gadā, pati izstāde arī tika atklāta starptautisko attiecību 30 gadu gadadienā kopā ar Latvijas vēstnieci Gruzijā Edīti Medni un delegāciju. Un reizē tas ir apliecinājums Gruzijas kā valsts virzībai uz Eiropu.

– Kādas ir jūsu domas par mākslas nozīmi cilvēka dzīvē?
– Manas domas gan jau būs diezgan hipokrātiskas, ņemot vērā, ka es tajā dzīvoju ikdienā. Māksla ir mana profesija, protams, manā dzīvē tai ir liela nozīme, nevaru iztēloties ne dienu, kad nebūtu ko radījusi, pat ja runa ir par keramikas materiālu vai ēst gatavošanu virtuvē. Bet, runājot par mākslas nozīmi cilvēku dzīvē, kuri ar to ikdienā nenodarbojas profesionālā līmenī, māksla ir vitāli svarīga, lai arī ko cilvēki domātu par šī brīža laikmetīgo mākslu.Tā vienmēr ir pastāvējusi līdzās jau no seniem laikiem, kad jutām vajadzību iemūžināt ikdienas notikumus uz alu sienām. Tas jau tomēr ir tas, kas mūs atšķir no dzīvniekiem.

Mums ir vajadzība dzīvot pasaulē, kas ir izdaiļota ar kultūru- mākslu, mūziku, arhitektūru, kino -, citādi dzīvot būtu diezgan pelēki, nepiepildoši. Radošas lietas liek mums domāt netradicionālāk un vedina uz jauniem skatījumiem citās jomās, rada attīstību. Un māksla ir ne tikai kaut kas skaists, bet tai ir arī spēja iemūžināt, fiksēt noteiktu laika posmu un tā brīža aktualitātes sabiedrībā, kas vēlāk ir arī liecības par vēstures periodu. Bet tas tā ļoti īsumā.

– Vai viegli būt māksliniekam 21.gadsimtā, kad daudz ir balstīts uz tehnoloģijām, datorgrafiku?
– Nav bijis vieglāk (smejas). Taču es, strādājot mākslas jomā un izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, saskatu tikai ieguvumus. Piemēram, esmu spējīga kompozicionāli radīt un apskatīt 3D modeļus saviem darbiem, netērējot materiālus un energoresursus, kā arī viegli manipulēt ar rīkiem, ja man šķiet, ka ir vajadzība ko mainīt, veidot digitālas skices, mēroga attiecības un citu vajadzīgo. Keramikā ir aktuāli izmanot 3D radītus modeļus, kas būs ģeometriski ideāli, no kuriem pēc tam var atliet formas, kas kalpo ilgāk. Vai arī izmantot 3D keramikas printerus, kas līdzīgi kā parastie plastmasas printeri spēj izgatavot objektus. Protams, ir jārēķinās ar gravitāti un citiem knifiņiem.

Savas gaitas mākslā uzsāku Latvijas Mākslas akadēmijas programmā “Vizuālā komunikācija”. Tajā ir būtisks uzsvars uz jaunāko tehnoloģiju izmantošanu studiju darbā, ar otro kursu pārgāju uz keramiķiem, jo bija vēlme idejas realizēt arī fiziski taustāmā matērijā.

– Kādi nākotnes plāni?
– Galvenā aktualitāte manā dzīvē noteikti būtu šogad pabeigt studijas, Latvijas Mākslas akadēmijā iegūt maģistra grādu. Darbs ir apjomīgs, tādēļ mana enerģija šobrīd ir veltīta tam. Gala darbu būs iespēja arī apskatīt vasarā akadēmijas diplomandu izstādē. Protams, ir arī citi blakus projektiņi, kas jārealizē, kā arī ir plāni pēc augstskolas beigšanas strādāt praksē ārpus Latvijas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
18

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
33

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
45
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
46

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
143
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi