Raksti

Skolās

Skolēni observatorijā iesildās optikas tēmas izziņai

Paliekoši iespaidi. Pēc teleskopa apraudzīšanas klātienē Baldones observatorijā Līgatnes Līderu vidusskolas 8.klases audzēkņiem būs vieglāk iztēloties fizikas skolotāja skaidroto par lēcu darbības principiem.
Foto: no albuma

Līgatnes Līderu vidusskolas 8.klases audzēkņi vēl pirms lielākajiem “Covid-19” uzvirmojumiem iespējuši apmeklēt Baldones observatoriju, lai sagatavotos nebūt ne vieglajai optikas tēmas apguvei fizikā.

Par pēdējā dienā pirms skolēnu rudens brīvlaika – 16.oktobrī – notikušo izbraukuma mācību stundu vēstīts izglītības iestādes mājaslapā un sociālā medija Facebook kontā. Skolas direktore Saiva Vītola “Druvai” pastāstīja, ka šie skolēni patlaban attālinātajā mācību režīmā fizikā noslēdz skaņas tēmu, taču jau pavisam drīz klātienē vai attālināti tiks iepazīti optikas likumi, un tad atgriešanās observatorijas piedzīvojumā būs spilgts emocionāls un praktisks atspaids jaunās tēmas izpratnei.

Aizvien biežāk arī mūspuses skolas un bērnudārzi ziņo par savu mācību stundu pārcelšanu āra apstākļos vai konkrētu prasmju attīstīšanu vidē, kas nav saistīta ar izglītības iestādi. Prakses elementu un apkārtējās vides nomaiņas ietekmi uz mūsdienu skolēnu ieinteresēšanu noteiktā tēmā novērtējuši jau daudzi pedagogi – redzamas gan aritmētikas un lasītprasmes bērnudārznieku nodarbības mežā, gan vēstures un sociālo zinību apguve pilsētas pastaigās.

Līgatnieši ar savu piemēru ierāda vēl kādu aizraujošu vietu, ko pamatskolēniem iespējams apmeklēt, vienlaikus nodrošinot atpūtu un vērtīgu bāzi ievadam vienā no fizikas pamata disciplīnām. Nenoliedzami,par vienkārši izklaidējošu ekskursiju astotklasnieku prieks droši vien nebūtu mazāks, taču Baldones observatorijā gūtais priekšstats par lēcas palielinājumu teleskopā kādam var izrādīties neatsverams atbalsts mācībām. Observatorijas piedāvātajā nodarbībā mūspuses skolēni iepazinuši Latvijas zinātnieku sasniegumus un to nozīmi kosmosa izpētē, uzzinājuši pārsteidzošus faktus par teleskopa iespējām, kā arī atraktīvas spēles gaitā praktizējušies zvaigznāju un planētu pazīšanā. Mācībspēki norāda, ka observatorijā bijis gana auksti, jo tā netiek apkurināta, lai nebojātu teleskopa lēcu. Līdz ar to visi sabraukušie mazliet nosaluši, taču tas mazināts ar nelielu sporta aktivitāšu devu – kāpšanu skatu tornī pie Ogres Zilajiem kalniem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *