Raksti

Skolās

Nometnē iepazīst skolu

AIZRAUJOŠI Cēsu 1. pamatskolas bērniem Angelas Gribustes uzraudzībā bija iespēja praksē izmēģināt higiēnista darbu.
Foto: Iveta Rozentāle

Šomēnes Cēsu skolās pirmklasniekiem notiek veselīga dzīvesveida nometnes. Tajās viņi iepazīst savu jauno skolu un skolotājus.

Cēsu Pilsētas Pastariņa sākumsskolas nometnes vadītāja Iveta Daiga teic, ka tā ir brīnišķīga iespēja bērniem iepazīt jauno vidi, vecākiem redzēt, kā bērni iejūtas skolā un kļūst arvien drošāki. Veidojas sadarbības trijstūris vecāki – bērns – skolotājs, kurā tik svarīga ir uzticēšanās. Turklāt vecākiem ir iespēja sarunāt arī individuālas tikšanās ar klases audzinātājām, izrunāt aktuālos jautājumus.

Nometnē rīta pusē notiek dažādi pasākumi: dabas un tehnoloģiju parka “Urda” apmeklējums Dai­bē, Veselības takas izstaigāšana Cēsīs, tikšanās ar ugunsdzēsējiem, dabas taku un baseina apmeklējumam Priekuļos, kā arī zob­ārstniecības iepazīšana, tiekoties ar higiēnistu. Pusdienošana notiek kā bistro, bērni paši dodas gar leti, izvēlas ēdamo, pēc tam aiznes izlietotos traukus. Tāda kārtība būs arī skolas laikā, un bērniem ir iespēja praktizēties un pierast. Pēc pusdienām ir klusais laiks, kad bērni var atpūtināt muguru, atvilkt elpu, pēc tam paši izvēlēties, ko labāk darīt – muzicēt, zīmēt, sportot, atpūsties. Bērni dalās ar idejām un ierosinājumiem nākamajai dienai. Iveta Daiga vērtē: “Redzu, ka mūsdienu bērni ir ļoti zinoši, tāpēc ir svarīgi viņos ieklausīties, sadzirdēt, viņi ierosina daudzas labas idejas.”

Nometnes vadītāja teic, ka brīnišķīga sadarbība izveidojusies ar Latvijas Valsts mežu Cūkmenu, kas noslēguma dienā nometnē viesojas jau trešo gadu: “Savukārt viesošanās Daibes poligonā bērniem palīdzēja aizdomāties, cik daudz atkritumu mēs radām, kāpēc ir vērts tos šķirot, kas veido lielāko atkritumu daļu, bet, darbojoties meistarklasē, katrs varēja pagatavot vannas bumbu no dabīgiem materiāliem. Ugunsdzēsēju depo apmeklējums bērnus ļoti interesēja, viņiem bija daudz jautājumu, pēc tam paši izmēģinājām, vai varam saģērbties 90 sekundēs, kas ir dotas darbiniekiem, lai uzvilktu formas tērpu un dotos izsaukumā. Bērni ļoti priecājās par nodarbību ar higiēnisti, un tik jauki, ka pēc dāvanas (zobu birstītes) saņemšanas vakarā vecākiem teica, ka vajadzēs veco nomainīt ar jauno. Bērni par savu piedzīvoto raksta lapās, kas izveidotas kā instagrama konti. Kad vecāki pēcpusdienā atnāk, atvases vēlas, lai viņi izlasa. Tā ir iespēja vecākiem ar bērniem pārrunāt konkrētos notikumus, jo viņiem tas ir ļoti svarīgi. Visi nometnē iejutušies labi, brīdī, kad vecāki atnāk pakaļ, viņi vēl grib uzkavēties, tāpat prasa, kāpēc nometne ir tikai nedēļu, ka tā varētu būt garāka.”

Nometnes vadītāja Cēsu 2. pamatskolā Kristīne Dovgiallo teic, ka 17 no nometnes dalībniekiem ir skolas bērnudārza grupiņas bērni, tāpēc viņiem vide jau ir pazīstama un iejušanās vieglāka. Līdz ar viņu drošības sajūtu arī citi, kuri nometnes laikā skolā ieradās pirmo reizi, sajutās drošāk un brīvāk. Nometnē nākamajiem skolēniem ir iespēja kļūt patstāvīgākiem, pašiem būt atbildīgiem par savām mantām, atcerēties, kur tās noliktas, iemācīties, ka tagad ar viņiem kopā būs nevis audzinātājas, bet skolotājas. Bērni mācās, kā veselīgus paradumus iedzīvināt ikdienas dzīvē. Tā, dodoties uz Ādažu čipsu ražotni, viņi ne tikai gatavoja savus čipsus, bet arī uzzināja, cik tad daudz vai drīzāk maz ikdienā drīkst ēst našķus. Skolā paši pagatavoja veselīgas maizītes, arī našķus, ko ēst kino pēcpusdienā. Tā bērni iemācījās, ka var našķoties ne tikai ar popkornu un gāzētiem dzērieniem. Savukārt nometnes sporta dienā viņi caur Cīrulīšu dabas takām dosies uz Žagarkalna pludmali.

“Tā ir laba iespēja bērniem – satikties skolā, sadraudzēties, arī daudz ko jaunu uzzināt. Meita stāstīja par ekskursiju uz “Urdu”, par sarunām, kuras vadīja skolotāja. Tas ir ļoti labs sākums skolas gaitu uzsākšanai,” atzina Loretas mamma Ieva Roķe, kuras meita mācīsies Pastariņa sākumskolā.

Pašvaldības projektu vadītāja Sanita Breikša skaidro, ka jau trešo gadu pašvaldība īsteno Eiropas Sociālā fonda projektu veselības veicināšanai, kurā viena no aktivitātēm ir nometnes. Nākamajiem pirmklasniekiem šovasar tiek rīkotas desmit nometnes. Tajās lielāka uzmanība veltīta psiholoģiskai un fiziskai veselībai.

Pagājušajā nedēļā nometne aizvadīta Cēsu 1.pamatskolā, šonedēļ tā notiek Cēsu Pilsētas Pastariņa sākumskolā un Cēsu 2. pamatskolā, augusta izskaņā nometne būs Cēsu Pilsētas vidusskolā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *