Raksti

Jaunieši

Māksliniece, kas zīmē uz ādas

Uz ādas top māksla. Aiga Zviedre ar dabīgu hennas pastu rada rotaļīgu alternatīvu īstam tetovējumam, kas ķermeni greznos līdz pat divām nedēļām.
Foto: Marta Martinsone – Kaša

Līdz ar pavasari par modes aktualitāti kļūst hennas tetovējumi. Sertificēta hennas meistare Aiga Zviedre (23 gadi) gan norāda, ka tiem nav sezonas, tomēr tieši pavasarī un vasarā, kad citu skatiem atklājam vairāk kailas miesas, skaistie ķermeņa rotājumi ir ļoti iecienīti.

Aiga ir jūrmalniece, kuru uz Cēsīm atvedusi mīlestība. Vēl nesen strādājusi žurnālistikā, tagad audzina dēliņu un nododas radošiem darbiem – darina personalizētas draudzības aproces un zīmē ar hennu. Ar ķermeņu apzīmēšanu jauniete aizrāvusies pirms divarpus gadiem, kad bijusi gaidībās. Aiga spriež, ka grūtniecība ir laiks, kad sievietēm atveras radošās čakras – pēkšņi gribas adīt, šūt, ar rokām radīt kaut ko skaistu. “Tolaik pamanīju piedāvājumu ar hennu apzīmēt punci. Izskatījās skaisti, gribēju pamēģināt. Izrādī­jās, hennas māksliniece rīko arī meistarklases,” stāsta Aiga. Viņa tām pieteikusies. Vispirms apguvusi tehniskos paņēmienus – kā pa­reizi zīmēt, ar kādu materiālu strādāt, kā hennu pagatavot pašai. Vēlāk izzinājusi rakstus, mandalas, to nozīmi un mērķi.

Aiga norāda, ka ar hennu var izpausties jebkurš, nav obligāti jāiet pie meistara. Taču, lai būtu pārliecība, ka uz ķermeņa tiešām būs tāds zīmējums, kāds ir attēlā, nevis tāds, kāds netīšām sanāk, tad labāk vērsties pie speciālista. “Zī­mēt ar hennu ir citādi nekā ar zīmuli, tāpat arī zīmēt uz ādas ir pavisam citādāk nekā uz papīra. Āda ir silta, henna uz tās vairāk izplūst. Jārēķinās, ka āda nav vienmērīgi līdzena. Turklāt jābūt vizuālajai do­māšanai, jāaprēķina zīmējuma ap­rises. Henna kļūdas īsti nepiedod. Cenšoties izlabot sīku misēkli, var sabojāt visu zīmējumu,” pastāsta Aiga.

Viņasprāt, āda var būt lielisks de­kors. “Kāpēc vasarā klāt māk­slī­gu grimu, ja var izmantot dabisku materiālu? Īpaši hennas tetovējumi piestāv festivāliem. Tajos arī iecienīta šī bohēmiskā stila rota,” novērojusi Aiga. Viņa ­zina teikt, ka henna visvairāk saista meitenes, jo īpaši jaunietes līdz 30 gadiem. Interesi izrāda arī puiši un vīrieši. Reizēm hennu izvēlas tad, ja ir iecerēts tintes tetovējums, bet vispirms grib izmēģināt, kā tas izskatīsies uz ādas. Pasākumos henna ļoti piesaista arī bērnus. Savu­kārt ziemā ķermeņa dekoru no hen­nas izvēlas pirms ballēm un ce­ļojumiem. Aiga uz ādas uzbur da­žādus zīmējumus, kuros rotaļājas simboli un smalka elegance. Apbrīnojamos rakstu musturos tiek ievīti cilvēku sapņi un ieceres.

“Liela daļa hennas rotājumus izvēlas pēc tā, kas patīk, bet ir cilvēki, kas vēlas konkrētu domu, vēstījumu, spēku. Nereti pat veidoju personalizētus un dziļi individuālus zīmējumus. Daudziem patīk Austrumu mandalas, taču latviešiem pašiem ir brīnišķīgi raksti. Jo īpaši tie aktuāli Jāņos. Populā­rā­kais ir Austras koks, greznojas arī ar Laimas slotiņu, Saules un citām latvju zīmēm,” saka meistare.

Visbiežāk cilvēki izvēlas apzīmēt rokas, kājas, pirkstus, skaustu, vasarā arī plecus, muguru. “Zī­mē­jums izteiksmīgāks un tumšāks izdosies uz roku un kāju pirk­s­tiem, plaukstām un pēdām. Tur biezākā āda. Hennas meis­tari saka – arī tādēļ, ka vistālāk no sirds,” paskaidro Aiga. Tau­jāta par neparastākajām vietām, kas apgleznotas, Aiga apdomājas un saka: “Nav nācies apzīmēt ausis, bet priecātos pamēģināt. Reta vieta ir vēders. Parasti to izvēlas grūtnieces. Mākslinie­cei tā ir laime. Tik daudz vietas, kur izpausties. Turklāt tā liela uzticēšanās, atļaut apzīmēt tik trauslu ķermeņa daļu. Jārēķinās gan, ka iekšpusē ir vēl viens mākslinieks, kurš zīmējumu grib piekoriģēt, ik pa laikam paspārdoties,” atklāj jau­niete.


Hennas tetovējumu izmēģina arī “Druva”. Aiga ar lielu rūpību un vieg­lu roku velk līnijas uz ādas, sa­pludinot tās skaistā mākslas dar­bā. Darbojoties paskaidro, kā ie­tei­cams rīkoties, lai zīmējums bū­tu izteiktāks un noturētos ilgāk. Pēc minūtēm desmit uz rokas uzplaukst lotosa zieds. Tas iz­skatās skaisti un simbolizē sievišķību, ra­došumu, iedvesmu. Uz ādas uzklātā hennas pasta rada atvēsinošu sajūtu. Aiga paskaidro, ka hennai piemīt dzesējoša īpašība, tādēļ arī tuksneša iedzīvotāji hennu izmantojuši kā glābiņu, kas atvēsināja uzkarsušo ķermeni un neļāva tam saulē apdegt. Svarīgi hennu pēc ie­spējas ilgāk noturēt uz ādas. Tum­šāko toni zī­mējums iegūst diennakts laikā, tad divu nedēļu laikā pakāpeniski iz­balē.

Aiga strādā gan ar brūno, gan melno hennu. Brūnā ir visiecienītākā, jo ir dabiska un ādai nekaitīga, kā arī noturīgāka un izbalē vien­mērīgi. Savukārt melnā henna ir ar ķīmiskām sastāvdaļām, tās ieguvums galvenokārt ir krāsa, kas rada īstam tetovējumam līdzīgu zīmējumu. Pirms to lieto, jāveic alerģijas tests. Aiga melno hen­nu iesaka uz pasākumiem, kad tetovējums vajadzīgs uzreiz un īslaicīgi. Uz ādas tas turas vien līdz divām mazgāšanas reizēm.

Hennas masu zīmēšanai Aiga ga­tavo arī pati. Tas gan nav vienkāršs process un aizņem vismaz 12 stundas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *