Sestdiena, 4. maijs
Vārda dienas: Vizbulīte, Viola, Vijolīte

Saules staru zemē

Agita Liepiņa
23:00
28.07.2016
12
Ziemelkoreja 0141 1

Pirms kāda laika Latvijas kinoskatītājiem tika dota iespēja redzēt krievu režisora Vitālija Manska dokumentālo filmu “Saules staros” , kas vēsta par pasaulē noslēgtāko valsti – Ziemeļkoreju. Satriecošie kadri rietumnieciskajai sabiedrībai rada kultūršoku, bet postpadomju cilvēkiem – asociācijas ar neseno pagātni pirms trīsdesmit četrdesmit gadiem.

Lai gan pasaulē izolētāko valsti nav iespējams tik viegli apmeklēt, tomēr arī latvieši ir pabijuši eksotiskajā zemē. Cēsniece Marika Bukacinska saka: “Tas bija kaut kas tāds, ko nekur citur pasaulē nebiju redzējusi.Un pati gatavošanās ceļojumam jau bija ko vērta. Džinsus un saulesbrilles vajadzēja atstāt mājas. Neko “amerikānisku”, pat košļenes nevarēja līdzi ņemt. Tad vēl centīgā vingrināšanās paklanīšanās “mākslā” 90 grādu leņķī. Ja neizrādīsi pienācīgu cieņu vietējām kulta vietām un pieminekļiem ar dziļu paklanīšanos , tad labāk uz Ziemeļkoreju nebraukt, jo izvairīties no pakloniem nav iespējams.”

Ceļojumu organizēja tūrisma aģentūra “Jēkaba ceļojumi”.Lai nokļūtu Ziemeļkorejā, ir divas iespējas – doties uz turieni no Vladivostokas Krievijā vai no Ķīnas galvaspilsētas Pekinas. Cēsniece Marika ar vīru Leonu kopā ar citiem grupas biedriem -10 cilvēkiem no Latvijas, kurus pavadīja gide Ieva Lūkina , – izvēlējās Pekinu, pāris dienu pavadot arī tur, lai tālāko ceļu mērotu ar vilcienu. Jau Latvijā ceļotāji bija informēti, ka bijušo vadoņu Kima Ir Sena (tagadējā vadoņa vectēva) un Kima Čen Ira (tagadējā vadoņa tēva) mauzoleja apmeklējuma laikā tūristiem jābūt tērptiem formālā apģērbā. “Tas nozīmē – sievietēm piedienīga garuma kleitas īsām piedurknēm bez kādiem dekoltē, bet vīriešiem auduma uzvalki, nekādi džinsi!” stāsta ceļotāja.

Šķērsojot robežu turpceļā,vilcienā bija jāiziet pamatīga pārbaude, visas līdzpaņemtās mantas akurāti izkrāmējot apskatei. “Vislielāko vērību pievērsa fotoaparātiem un mobilajiem tālruņiem, to saturam. Svarīgākais ir, lai uz mobilo tālruņu vai klēpjdatoru ekrāniem nebūtu norādes uz GPS. Īpašu uzmanību pievērsa arī grāmatām un žurnāliem. Kāds no mūsu grupas atvadījās no žurnāla “Klubs”, jo erotiskās fotosesijas kadri nekādi neiederējās ziemeļkorejiešu priekšstatos par tikumību,” smej Marika.

Milzīgi kontrasti, bet pāri visam kontrole, nemitīga uzraudzīšana un komunistiskā disciplīna – tāda ir Ziemeļkoreja. Ziemeļkorejieši dzīvo tādā kā dzimtbūšanas režīmā. Viņi nedrīkst bez atļaujas mainīt dzīvesvietu un pārvietoties uz citām apdzīvotām teritorijām. Pat īslaicīgai vizītei jābūt saskaņotai. Galvaspilsētā drīkst iebraukt tikai tās iedzīvotāji. Citām personām jāuzrāda iebraukšanas atļaujas. Uz visiem galvaspilsētas pievedceļiem izvietoti militāristu posteņi, kas stingri kontrolē katru garām braucošo transporta līdzekli.

Milzīgas augstceltnes galvaspilsētā Phenjanā, tajā pašā laikā bedrainas ielas, uz kurām tikpat kā neredz automašīnu (likums Ziemeļkorejā aizliedz privātpersonām iegādāties automašīnu). Lielākā daļa iedzīvotāju pārvietojas kājām vai uz velosipēdiem. Velosipēds ir viens no vērtīgākajiem Ziemeļkorejas ģimenēm piederošajām lietām. Lielu naudu iegulda jauno tehnoloģiju attīstībā un būvniecībā, jo mājas slienas pat 40 stāvu augstumā, bet citādi eksistē primitīvs roku darbs – zālienu pat Phenjanā pļauj ar šķērēm. Roku darbs visā tautsaimniecībā – kolhozā, ko Latvijas tūristi apmeklēja, dzīvo ap 2500 cilvēku, no kuriem 1700 nodarbināti tieši lauksaimniecībā – lielākoties rīsa audzēšanā. Apkopjamā zeme – tūkstotis hektāru. Taču Ziemeļkorejā praktiski nav nekādas tehnikas – visu padara ar rokām.

Phenjanā vakaros tiek atslēgta elektrība, līdz ar to viesnīcā lifts nestrādā un karstā ūdens arī nav. “Bija mulsinoši vēlā vakara stundā redzēt uz ielām bērnus, kas mācījās laternu gaismā. Tātad apgaismojums lielajās ielās netika izslēgts,” stāsta cēsniece.
Protams, tūristiem paredzētā programma tika strikti ievērota un instrukcijas izpildītas burtiski. “Fotografēt tikai to, kas atļauts, jautājumus labāk neuzdot, jo atbildes būs formālas, no viesnīcas tālāk par 100 metriem neiet. Ja citās valstīs tūristu vēlmes tiek respektētas, pieļaujot atkāpes no iecerētā, tad ne šeit,” tā Marika.

Vadoņa kults valstī redzams ik uz soļa – pieminekļi, plakāti, sienu gleznojumi. Un tad obligātā paklanīšanās. Tā ne vienreiz vien jādara mauzolejā, kura apmeklējums nenoliedzami bija viens no spilgtākajiem šīs zemes apmeklējuma piedzīvojumiem. “Ļeņina mauzolejs Maskavā ir nieks, salīdzinot ar šo,” saka Marika un turpina: “Visapkārt neiedomājama greznība un cienība. Cilvēki pat neiet ar kājām, bet pārvietojas pa slīdošo lenti. Lai taupītu enerģiju – mums paskaidroja. Un tad seko klanīšanās. Atnācējus nostāda ierindā pa četriem, un uz priekšu! Vispirms jāpaklanās abu iepriekšējo vadoņu statujām. Un tad jau vadoņa – vectēva – mirstīgās atliekas. Atkal klanīšanās no trīs pusēm: kājgalī un abiem sāniem.”

Arī pie vietējā akvaparka ieejas ceļotājus sagaida vaska Kims uz brīnišķīgas mākslīgas pludmales fona. “Par spīti pludmales fonam Kims gan bija tērpts uzvalkā. Akvaparks diezgan moderns. Daudz apmeklētāju. Uz šejieni izklaidēties ar autobusiem tiek vesti darba pirmrindnieki no provinces,” skaidro Marika.

Valsts daudz cietusi no karadarbības, tajā praktiski nav vēsturisku apskates objektu, tomēr daži ir – kāda ietekmīga 15.gadsimta valdnieka un viņa sievas kapenes un sena bibliotēka – izglītības iestāde. Phenjanā ceļotāji apmeklēja bibliotēku. “Tajā pieejama arī plaša fonotēka, kurā mums par godu tika atskaņota latviešu mūzika – dziesma “Pūt, vējiņi!” kora “Ave sol” izpildījumā, kurai visa grupa aizrautīgi vilka līdzi,” teic Marika.

Taujāta par vietējo ēdienkarti, ceļotāja smaida: “Suņa zupa garšoja līdzīgi teļa zupai. Korejieši tic, ka gada laikā apēsts suns viņiem nodrošina dzīvi bez slimībām. Pagaidām tas ir eksotiskākais ēdiens, ko nācies baudīt.” Leons piebilst: “Arī alus garšīgs, un rīsu degvīns – labāks nekā Ķīnā.”

Iespaidu gūzma krāsaina kā kaleidoskops, un redzētais vedina pārdomāt atkal un atkal. “Citi no mūsu grupas teica, ka nevēlas otrreiz te būt, taču es gan kādreiz atgrieztos, lai redzētu pārmaiņas šajā noslēgtajā valstī. Ziemeļkorejā redzētais noteikti ir manu ceļojumu eksotiskākā sastāvdaļa, jo pabūt Orvela valstībā (Lato Lapsas vārdus citējot) ir gana sirreāli un tomēr aizraujoši,” tā cēsniece un ceļotāja Marika Bukacinska.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Kūku māksliniece - no vaļasprieka līdz uzņēmējdarbībai

05:10
04.05.2024
12

“Pēc četriem gadiem kā konditore uzņēmumā, saņemot daudz komplimentu un pateicību par izcilajām kūkām, kas bija tieši tādas, kā klienti vēlējās, radās iedvesma pilnveidoties. Sākotnēji mani motivēja meitas, kuras iedrošināja uzsākt savu ceļu un censties vēl vairāk, jo cilvēkiem patika manas kūkas un svētku uzkodas. Tomēr bija svarīgi apdomāt, kā darboties, jo man nozīmīga bija […]

Vērtīgākais – kulturāli kvalitatīva, veselīga vide ģimenei un bērnam tuvu pie dabas

05:15
30.04.2024
274

“Man ļoti patīk, ka Skujene nav pārāk tālu no pilsētas. Gabaliņš ir, tomēr nav pārlieku sarežģīti aizbraukt līdz Cēsīm. Skujene ir diezgan mierīga vieta, sakopta un skaista. Te ir skaisti lauku ceļi, lielāki un mazāki. Tuvu ezeri un upes. Priecē sakoptais pagasta centrs. Cik nu pašvaldība iespēju robežās mēģina organizēt pasākumus un uzturēt teritoriju, tik […]

Par Lielo talku un ne tikai

17:02
28.04.2024
80
1

27.aprīlī norisināsies ikgadējais vides sakopšanas notikums – Lielā talka, kas notiks jau septiņpa­dsmito reizi. Šī gada moto ir “Tīri – zaļi – ilgi!”. Sarunājos ar Cēsu pašvaldības Centrālās administrācijas Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes teritorijas apsaimniekošanas speciālisti SIGNI ĶERPI. Viņa kopš 2021.gada Cēsu novadā ir Lielās talkas koordinatore. -Kā vērtējat Cēsu novadā padarīto? -Katru gadu cilvēki aktīvi […]

Filma par cilvēku, viņa izvēli un laiku

06:15
27.04.2024
101

Antras Cilinskas un Annas Vidulejas filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” skatāma visā Latvijā. Ar filmas režisori un producenti Antru Cilinsku tikšanās notika pēc viena no kino seansiem Cēsīs. Juris Podnieks (1950. gada 5. decembris – 1992. gada 23. jūnijs) ir tā dēvētās latviešu poētiskās kinodokumentālistu skolas jaunās paaudzes spilgtākais un talantīgākais kinooperators, režisors un […]

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
47

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
141

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
27
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
39
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
27
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
64
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
53
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi