Otrdiena, 30. aprīlis
Vārda dienas: Lilija, Liāna

Mainīt iepirkšanās paradumus

Jānis Gabrāns
10:41
30.07.2019
13
Betiepakojumaveikals Indarsfoto 1

Pirms nedaudz vairāk kā mēneša Cēsīs durvis vēra pirmais beziepakojumu veikals “ieber.lv”. Šis koncepts gūst arvien lielāku piekrišanu, pirms gada Latvijā nebijaneviena šāda veikala, tagad vairāki ir Rīgā, Jelgavā, nu arī Cēsīs. Tas labi sader ar pašvaldības īstenoto pirmās bezatkritumu pilsētas iniciatīvu Latvijā.

Veikalu izveidojusi Agnese Gaidelione, un šis ir ģimenes bizness. Viņa atzīst, ka pirmais mēnesis bijis ļoti veiksmīgs. Stāstot par ieceri, veikala īpašniece saka, ka paši ģimenē arvien vairāk domā par bez atkritumu dzīvesveidu, tāpēc šis bijis saprotams solis: “Mūs iedvesmoja Rīgā atvērtie beziepakojuma veikali, kuru piemēram sekoja uzņēmēji Jelgavā, ar ko veidojam veiksmīgu sadarbību. Varam dalīties pieredzē, lūgt padomu.”
Jautāta, kā cēsnieki uztvēruši veikala atvēršanos, Agnese saka, ka viņi jau sen bijuši gatavi šādam piedāvājumam: “To vislabāk apliecina apmeklētāji, kuri nāk ar saviem iepakojumiem, mūs visvairāk priecē viņu teiktais – beidzot! Paldies, ka atvērāties! Nebūs vairs jābrauc uz Rīgu. Apmeklētāji ne tikai iepazīstas ar piedāvājumu, pērk, bet arī izsaka savas vēlmes, ko labprāt redzētu plauktos, ko varbūt vajadzētu pamainīt, uzlabot. Tā palēnām tie plaukti pildās.”

Uzņēmēja bilst, ka pirms veikala atvēršanas konsultējušies ar Arnicānu ģimeni, kas ir zero waste ieviešanas profesionāļi. Viņi devuši noderīgus padomus, ieteikuši nianses, kam jāpievērš uzmanība. Agnese norāda, ka svarīgi mācīties no citu kļūdām un nekāpt uz tiem pašiem grābekļiem. Salīdzinot ar pirmo atvēršanās dienu, veikala plaukti kļuvuši krietni pilnāki, sortiments paplašinās dienu no dienas. Te palīdzējuši arī pircēji, iesakot mājražotājus, kas piedāvā labu produkciju.

“Tas mums ļoti noderīgi, jo visu zināt nevaram. Piemēram, veicām aptauju, kāda mājražotāju maize iecienīta Cēsīs, tā ieguvām vērtīgus kontaktus. Cenšamies sadarboties ar vietējiem uzņēmējiem, jo svarīgi vienam otru atbalstīt, vienmēr esam par sadarbību,” atzīst uzņēmēja.
Izstrādājot cenu politiku un domājot par “plaukta” cenu, ņemts vērā, kas notiek tradicionālajos un interneta veikalos, kuri kļūst arvien populārāki.

Beziepakojuma veikali atšķiras ar to, ka konkrēto produktu var nopirkt tieši tik, cik vēlies, piemēram, pagaršošanai, lai saprastu – derēs vai nē. Nav jāņem viss iepakojums, kā tas ir veikalā, jo var gadīties, ka produkts neiet pie sirds un tāpēc tiek izmests. Tā­pat ir ar saimniecības precēm, mazgāšanas līdzekļiem – var paņemt nedaudz, lai saprastu, vai šis aromāts būs īstais.

Šobrīd vēl ikdienā daudzi veikalā iegriežas kā ekskursijā, lai apskatītu sortimentu, kur atrodamas tādas interesantas lietas kā metāla kokteiļu salmiņi, ziepes matu mazgāšanai, dabīgi žāvētas aprikozes un daudz kas cits.

Sarunā ar Agnesi nonākam pie atziņas, ka šāda iepirkšanās saistīta ar domāšanas maiņu. Cilvēki pieraduši, nākot no darba, ieiet veikalā un nopirkt visu jau iepakotu, nevis domāt, kur ko ielikt.

“Jā, bet kā tagad moderni ir teikt, šī ir iespēja izkāpt no komforta zonas, jo šādi iepirkumi tiešām prasa plānošanu, ko pirkt, ko ņemt līdzi, lai pirkumu ieliktu. Plānošana jebkurā gadījumā ir svarīga, jo palīdz izvairīties no impulsīviem pirkumiem, tā ietaupot ģimenes budžetā naudu. Runājot par domāšanas maiņu, cilvēki, visticamāk, iepērkoties tradicionālajos veikalos, nerēķina, cik maksā iepakojums, kur vēl aizdomāties par to, cik maksā tā utilizācija.

Iepirkšanās beziepakojumu veikalā ir dzīvesveids, bet, pie tā pierodot, tas kļūst par normu. Kaut vai tāds sīkums kā sausais buljons. Veikalā tas ietīts papīrā, tad vēl kartona kastītē, bet šeit var nopirkt beramo, savu stikla vai metāla trauciņu uzpildot atkal un atkal.”
Protams, arī uz šo uz veikalu produkcija tiek atvesta iepakojumā, bet tomēr ir atšķirība, vai tas ir viens lielāks iepakojums, kurā desmit kilogrami, vai simtiem nedaudz mazāku iepakojumu pa simts gramiem.

Agnese saka, ka nav sākuši tukšā vietā, jo Cēsīs ir lieliski veikali, piemēram, “Straupes” pienotavas veikaliņš, kur var nopirkt nefasētu produkciju. Ir tirgus, kur nopirkt sezonālos dārzeņus. Šos segmentus Agnese izslēgusi no piedāvājuma, jo mērķis piedāvāt to, kā nav citur.

Mēnesis pagājis, un “ieber.lv” iekarojis cēsnieku atzinību, šo­brīd jau uzņēmēji domā par paplašināšanos, jo interese par šāda koncepta veikaliem arvien palielinās.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vērtīgākais – kulturāli kvalitatīva, veselīga vide ģimenei un bērnam tuvu pie dabas

05:15
30.04.2024
44

“Man ļoti patīk, ka Skujene nav pārāk tālu no pilsētas. Gabaliņš ir, tomēr nav pārlieku sarežģīti aizbraukt līdz Cēsīm. Skujene ir diezgan mierīga vieta, sakopta un skaista. Te ir skaisti lauku ceļi, lielāki un mazāki. Tuvu ezeri un upes. Priecē sakoptais pagasta centrs. Cik nu pašvaldība iespēju robežās mēģina organizēt pasākumus un uzturēt teritoriju, tik […]

Par Lielo talku un ne tikai

17:02
28.04.2024
72
1

27.aprīlī norisināsies ikgadējais vides sakopšanas notikums – Lielā talka, kas notiks jau septiņpa­dsmito reizi. Šī gada moto ir “Tīri – zaļi – ilgi!”. Sarunājos ar Cēsu pašvaldības Centrālās administrācijas Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes teritorijas apsaimniekošanas speciālisti SIGNI ĶERPI. Viņa kopš 2021.gada Cēsu novadā ir Lielās talkas koordinatore. -Kā vērtējat Cēsu novadā padarīto? -Katru gadu cilvēki aktīvi […]

Filma par cilvēku, viņa izvēli un laiku

06:15
27.04.2024
60

Antras Cilinskas un Annas Vidulejas filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” skatāma visā Latvijā. Ar filmas režisori un producenti Antru Cilinsku tikšanās notika pēc viena no kino seansiem Cēsīs. Juris Podnieks (1950. gada 5. decembris – 1992. gada 23. jūnijs) ir tā dēvētās latviešu poētiskās kinodokumentālistu skolas jaunās paaudzes spilgtākais un talantīgākais kinooperators, režisors un […]

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
40

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
134

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
123

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
23
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
32
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
24
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
55
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
43
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi