Piektdiena, 10. janvāris
Vārda dienas: Tatjana, Dorisa

Valmieras Mūzikas skolai – 90

Druva
14:54
11.10.2010
13

Šā gada oktobrī Valmieras Mūzikas skolai aprit 90 gadi. Tā ir lielākā mūzikas skola Vidzemē un vecākā visā Latvijā. Par godu īpašajam notikumam, oktobra un novembra mēnešos Valmierā norisināsies vairāki mūzikas koncerti, kuros valmieriešiem un pilsētas viesiem būs iespēja baudīt kvalitatīvu mūzikas programmu gan skolas audzēkņu un absolventu, gan arī pedagogu izpildījumā. Valmieras kultūras dzīve jau izsenis nav iedomājama bez Valmieras Mūzikas skolas, bet par to vairāk zina stāstīt skolas pedagogi:

Kopš pašiem pirmsākumiem darbojas arī Valmieras Mūzikas skolas klavieru klase, kas savas darbības laikā piedzīvojusi izcilus pedagogus un absolventus, kas kļuvuši par labiem un Latvijā pazīstamiem mūziķiem, piemēram, Jānis Ķepītis, Vilma Cīrule, Jautrīte Putniņa, Maija Saiva, Artūrs Maskats, Santa Ratniece, Ance Purmale un daudzi citi.

„Šobrīd Valmieras Mūzikas skolā audzēkņu skaita ziņā klavieru klase ir vislielākā –tajā mācās 96 bērni un strādā 11 pedagogi. Klavieru klase savā darbībā ir ļoti aktīva un mērķtiecīga. 1998.g.sadarbībā ar pianisti Jautrīti Putniņu izveidots arī unikāls „Pianistu ciltskoks Valmierā”, kurā izpētīta klavieru klases pedagogu pianisma skola, kas sniedz interesantas ziņas par Valmieras, Latvijas un arī ārzemju pianistiem,” stāsta klavieru klases vadītāja Ritma Pētersone.

Klavieru klases audzēkņi regulāri piedalās Ziemas mūzikas festivālos un Dārza koncertos Valmierā, uzstājušies ne tikai Latvijā, bet arī Norvēģijā, Zviedrijā, Vācijā, Čehijā, Polijā un Lietuvā, kā arī kļuvuši par vairāku valsts un starptautisko konkursu laureātiem. Pērn tika aizsākta arī jauna tradīcija – pedagogu Anitas Morozovas un Ritmas Pētersones audzēkņu koncerts kopā ar Valmieras Drāmas teātra aktieriem. Pirmais koncerts notika sadarbībā ar aktieri Ivo Martinsonu un guva lielu klausītāju atsaucību. Par tradīciju kļuvis arī atklātais koncerts, kas ik gadu decembrī notiek Jāzepa Vītola kamermūzikas zālē. Nozīmīgākais pasākums, ko šobrīd organizē mūzikas skolas klavieru klase, nenoliedzami ir Starptautiskais pianistu konkurss, kas 2011.gada 26.janvārī Valmierā norisināsies jau 16.reizi.

„Audzēkņu rezultāti un panākumi, publikas atsaucība ir labākais apliecinājums darbības nozīmīgumam un ražīgumam, taču klavieru klase joprojām ir attīstībā! Apzinoties jau noieto vēstures ceļu un meklējot tālākās attīstības iespējas, novēlu audzēkņiem un pedagogiem sasniegt arvien jaunas virsotnes,” saka klavieru klases vadītāja Ritma Pētersone.

Līdz ar skolas dibināšanu, 1920.g. darbu uzsāka mūzikas teorijas klase Arnolda Sinepa vadībā. Tas ir priekšmets, kas jāapgūst ikvienam audzēknim. Mazākajās klasēs tā ir mūzikas mācība, vecākajās – solfedžo. Paralēli tiek mācīta arī mūzikas literatūra, lai paplašinātu audzēkņu redzesloku mūzikas jomā, kā arī attīstītu un pilnveidotu bērna muzikālās dotības,” stāsta Valmieras Mūzikas skolas direktora vietniece izglītības jomā Larisa Palkavniece.

Jau no Valmieras Mūzikas skolas pirmsākumiem līdz ar jauno pianistu apmācību tika iedibināta arī vijoles spēles klase. Tās pirmie pedagogi bija Eduards Vīnerts, Vilis Švinka un Helmers Pavasars. Darbs ritējis aktīvi un skolā darbojies pat stīgu orķestris. Valmieriešiem bija reta iespēja noskatīties pat F.Lehāra operetes „Grāfs fon Luksemburgs” iestudējumu, jo orķestrī muzicēja skolas audzēkņi un pedagogi.

„Īpaši labā atmiņā mums, tagadējiem pedagogiem, ir ilggadējais vijoles spēles skolotājs Eduards Jirgensons, kura darbība aptvēra laika posmu no 1953.-2006.gadam. Šobrīd stīgu instrumentu nodaļā mācās 69 audzēkņi,” stāsta stīgu klases vadītāja un vijoles spēles skolotāja Inguna Birzniece. „Tāpat kā agrāk, arī tagad ne mūzikas skolas, ne Valmieras koncertdzīve nav iedomājama bez mūsu audzēkņu līdzdalības. Tie ir gan solisti, gan arī orķestri, kas darbojas pat vairākos sastāvos. Īpaši jāatzīmē arī fakts, ka spēle orķestrī dod iespēju arī skolas absolventiem neaizmirst iegūto spēles prasmi. Tāpat vienmēr kopā ar saviem audzēkņiem muzicējam arī mēs – viņu skolotājas.”

Inguna Birzniece atzīst, ka vislielākais gandarījums ir brīžos, kad skolas absolventi izsaka vēlmi turpināt apgūt instrumenta spēli un darboties orķestrī. „Ir liels prieks brīžos, kad redzi, ka nav velti strādāts un audzēkņiem ir interese turpināt mācības, izkopt talantu, lai sasniegtu savus mērķus.”

Laika gaitā Valmieras Mūzikas skolā tika izveidota arī pūšaminstrumentu klase un tās pirmais pedagogs bija mežradznieks Arvīds Dēliņš. „Šogad mācības uzsāka 77 pūšamo instrumentu klases audzēkņi. Laika gaitā pūšamo instrumentu klasei pievienojās arī sitamo instrumentu klase. Pēc ilgāka pārtraukuma skolā atkal darbojas pūtēju orķestris, kas tiek veidots no mūzikas skolas audzēkņiem. Labākie mūzikas skolas audzēkņi līdztekus spēlē arī Valmieras bigbendā un pūtēju orķestrī „Signāls”. Piedalāmies arī dažādos konkursos un festivālos,” stāsta Sandris Dubovs.

1948.gadā pirmā skolotāja Artūra Salaka vadībā darbu uzsāka kokles klase. Kādu laiku audzēkņu trūkuma dēļ bija zināmi pārtraukumi, bet aktīvu darbību tā atsāka 1979.gadā skolotājas Aelitas Ozoliņas vadībā. Audzēkņi skolotājas vadībā darbojās ļoti aktīvi, tika nodibināts pat ansamblis, kurš vienmēr uzstājās gan pilsētas svētkos, gan arī citos svinīgos pasākumos. Kokles klase arī šobrīd ir ļoti aktīva – izveidots kokļu kvartets „Accorda”, kas jau guvis lielu atzinību un šogad X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos ieguva 1.pakāpes diplomu. Ir liels prieks par skolotāju un audzēkņiem, kas darbojas šajā klasē, jo kokle jauniešu vidū nav ļoti izplatīts instruments. Šobrīd to apgūst deviņi audzēkņi, taču pamazām interese rodas arvien lielāka, arī no koncertu apmeklētāju puses.

1952.g. darbu uzsāka akordeona klase skolotāja Dmitrija Mirska vadībā. „Darbības pirmsākumos akordeona klases nodarbības bija ļoti kupli apmeklētas – vairāk kā 40 audzēkņu, taču pamazām interese par šo instrumentu samazinājās. Šobrīd akordeona spēli apgūst astoņi audzēkņi un jācer, ka laika gaitā spēsim šo klasi iedzīvināt arvien vairāk, jo savulaik Valmieras Mūzikas skolā darbojās pat akordeonistu orķestris, kas regulāri uzstājās dažādos sarīkojumos un koncertos,” atminas Larisa Palkavniece.

Valmieras mūzikas skolā šogad rit arī 22.gads kopš pastāv Irēnas Zelčas izveidotā kora klase. „Pašos pirmsākumos kora klasē darbojās 14 audzēkņi, ar kuriem Sv.Sīmaņa baznīcā uzvedām Jautrītes Putniņas bērnu operu „Kaķis un pele”. Ar to būtībā aizsākās aktīva koncertdzīve. Interesanti, ka arī tad, kad atzīmējām kora klases 20 gadu jubileju, atkal uzvedām operu – Māra Lasmaņa „Iedomīgais sienāzītis”,” stāsta kora klases vadītāja Irēna Zelča.

Kora klasē šobrīd kopumā mācās 65 audzēkņi divās grupās – jaunāko klašu koris un vecāko klašu koris. Iepriekšējos gados kora klases audzēkņi bijuši gan valsts, gan Radio koru, gan arī starptautisku koru konkursu laureāti. Šovasar panākumi gūti X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos.

Kora klases audzēkņi daudz koncertējuši arī ārpus Latvijas – Zviedrijā, Dānijā, Polijā, Vācijā, Somijā, Slovākijā, Lietuvā. „Savā darbībā esam ļoti aktīvi un radoši, arvien meklējam jaunus izaicinājumus. Pērn piedalījāmies bērnu rokoperā „Olivers”, kas notika arēnā Rīga. Esam sadarbojušies ar tādiem komponistiem kā Imants Kalniņš, Jānis Lūsēns, Ilze Laila Purmaliete, Māris Lasmanis un daudziem citiem. Ik gadu klausītājiem piedāvājam divas koncertprogrammas, kurās piedalās visi kora klases audzēkņi. Neesam liels kolektīvs, bet tieši tas veicina saliedētību un veido mūsu kora personību,” atzīst Irēna Zelča.

1989.g. darbu uzsāka ģitāras klase. Kopš 1996.g. to vada mūzikas skolas absolvents Aivars Zirnis un audzēkņiem ir iespēja apgūt klasiskās ģitāras spēli. Šobrīd ģitāras spēli apgūst 19 audzēkņi. Tā ir vispieprasītākā klase un gadās, ka interesentiem pat jāgaida rindā., lai varētu apmeklēt nodarbības.

„Domājot par nākotni, Valmieras Mūzikas skola iecerējusi stingri turēties virs ūdens, ja tā var teikt,” saka direktora vietniece izglītības jomā Larisa Palkavniece. „Mēs noteikti gribam pastāvēt un strādāt, nesamazinot nodaļu skaitu un mācīt visus instrumentus, ko līdz šim esam mācījuši. Iespēju robežās vēlētos pat darbību paplašināt, izveidojot mūsdienu ritma mūzikas izglītības programmu. Bērniem tas ļoti interesē un interesentu, kas vēlētos apgūt šo programmu, noteikti būtu. Šobrīd viss atkarīgs no valsts politikas, taču pieprasījums mūzikas skolas sniegtajiem pakalpojumiem ir liels. Bērnus un jauniešus interesē mūzika, viņiem ir vēlme to apgūt profesionāli. Cilvēki arvien vairāk saprot, ka mūzika palīdz cilvēkam attīstīties vispusīgi. Protams, visi nav un nebūs profesionāli mūziķi, taču viņi būs pilnvērtīgi attīstītas personības, kam dzīvē veiksies,” atzīst Larisa Palkavniece un aicina ikvienu apmeklēt skolas jubilejas koncertus, lai gūtu pozitīvas emocijas.

Skolas jubilejai veltītie koncerti:

23. oktobrī plkst. 17 Vokālās mūzikas koncerts (Gaidas Ungures vokālā studija). Jāzepa Vītola kamermūzikas zālē

29.oktobrī plkst. 18 Klavieru nodaļas audzēkņu, absolventu un skolotāju koncerts. Valmieras 5. vidusskolas zālē

30. oktobrī plkst. 17 Stīgu instrumentu nodaļas audzēkņu, absolventu un skolotāju koncerts. Valmieras 5. vidusskolas zālē

3. novembrī plkst. 18 Ģitāras nodaļas audzēkņu, absolventu un skolotāja koncerts Jāzepa Vītola kamermūzikas zālē

5. novembrī plkst. 18 Pūšaminstrumentu un sitaminstrumentu nodaļas audzēkņu, absolventu un skolotāju koncerts. Valmieras 5. vidusskolas zālē

13. novembrī plkst. 17 Kora klases un kokles klases audzēkņu, absolventu un skolotāju koncerts. Valmieras 5. vidusskolas zālē

20. novembrī plkst. 16 Valmieras Mūzikas skolas 90 gadu jubilejas noslēguma koncerts. Valmieras kultūras centrā

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Novada sportisti aizvadītajā olimpiskajā gadā

10:36
06.01.2025
140

Sākot jaunu gadu, vienmēr svarīgi atskatīties uz iepriekšējo. Kas paveikts, kas mainījies, kuri bijuši tie īpašie brīži, un, protams, kas palicis neiespēts, kas nogājis greizi, ko labot. “Druva” jau ierasti atskatās uz aizgājušajiem divpadsmit mēnešiem. Kāds šis laika nogrieznis bijis vietējā sporta dzīvē, ar ko mūsu sportisti atstājuši ierakstus Latvijas un novada sporta vēsturē, savā […]

Novērtēts mūža sniegums

07:39
28.12.2024
173

Straupiete Aija Alksne saņēmusi Latvijas Orientēšanās federācijas “Balvu par mūža ieguldījumu 2024”.A.Alksne vadījusi orientēšanās pulciņus Straupes, Rozulas un Stalbes skolā, būdama Cēsu Sporta skolas trenere. Kā vienas no redzamākajām Aijas Alksnes augsto sasniegumu sporta audzēknēm var minēt orientieristes Sandru Grosbergu un ilggadējo Latvijas izlases dalībnieci Zandu Abzaloni. Trenere ir devusi nozīmīgu ieguldījumu oreientēšanās seriāla “Meridiāns” rīkošanā, […]

Pozitīvas emocijas un vērtīga pieredze

07:22
23.12.2024
40

Kā rakstīts, Latvijas florbola izlase aizvadīja savu veiksmīgāko pasaules čempionātu, pirmo reizi iekļūstot pusfinālā un turnīru noslēdzot augstajā 4.vietā. “Druva” sazinājās ar cēsnieku Pēteri Trekši, kuram šis bija ceturtais pasaules čempionāts, viņš jau vairākas sezonas spēlē Somijā, tagad klubā “Classic”. Jautāts, vai viegli pēc tik intensīva turnīra atgriezties ikdienā, Pēteris citē kādu izlases spēlētāju, kurš […]

“Apse” revanšējas un izcīna “Cēsu kausu”

07:20
22.12.2024
41

Ar komandas “Apse” uzvaru noslēdzās cīņa par Cēsu ceļojošu kausu basketbolā. Finālā viņi ar 84:62 pārspēja komandu “Metālu pasaule”. Šogad turnīram pieteicās četras komandas, kas vispirms izspēlēja apļa turnīru, lai noskaidrotu pusfināla pārus. Jau rakstījām, ka pirmo vietu ieņēma “Metālu pasaule”, uzvarot visās trijās spēlēs, otrajā vietā – “Apse”, trešajā “Skārdnieks M”, ceturtajā – CPSS […]

Esterei Volfai bronza

06:47
20.12.2024
61

Veiksmīgi pirmo IBU Junioru kausa posmu aizvadījušas Cēsu pilsētas Sporta skolas biatlonistes Estere Volfa un Elza Bleidele. Īpaši labi veicās Esterei, kura sprinta distancē kāpa uz goda pjedestāla trešā pakāpiena. Šobrīd Estere junioru kausa kopvērtējumā ir otrajā vietā, Elza – 32.vietā. Sacensības notika Itālijā, biatlonistes startēja individuālajā distancē un divās sprinta distancēs. Jau pirmajā sacensību […]

Latvijas florbolisti – ceturtie pasaulē!

06:46
19.12.2024
45

Lai arī Latvijas florbola vīriešu izlasei neizdevās aizsniegties līdz medaļām, izcīnītā ceturtā vieta ir līdz šim augstākais sasniegums. Šoreiz ceļā uz pusfinālu nācās pārvarēt Šveices komandu. Pasaules čempionātos abas izlases bija tikušās septiņas reizes, un visas septiņas pārāki bija Šveices florbolisti. Šogad florbola eksperti jau turnīra laikā norādīja, ka šveicieši nav tik stipri kā iepriekš, […]

Tautas balss

Zaķu ielas zīmes jeb mātes sapnis

11:02
03.01.2025
74
21
Cēsinieks E.L. raksta:

Kad es, radis drukāt notis, senam draugam palūdzu palīdzību pārslēgties burtrakstīšanai, viņš izteica aizdomas, ka ķeršos pie memuāru sacerēšanas. Tad mani ķēra apgaismība. Memu­ārus mudina rakstīt pēdējā cerība. Varbūt nākotnē kāds gribēs uzzināt, kā izskatījās pasaule pirms viņa dzimšanas , paņems vērtīgo un atmetīs kaitīgo. Bija viegli uzrakstīt virsrakstu, grūtības radās uzreiz pēc tam. Skaidrs, […]

Novērtē zemessargu spēku

09:45
31.12.2024
25
Seniore L. raksta:

“Gribu īpašu paldies teikt zemessargiem, kas visu gadu atbildīgi piedalījās dažādās mācībās, nežēlojot brīvo laiku. Ir tik svarīgi redzēt, ka ir cilvēki, kas apņēmības pilni mācīties, trenēties, lai aizstāvētu savu zemi, tuviniekus un visus citus – bērnus, seniorus. Vēlu, lai ikvienam zemessargam nākamais gads ir bagāts panākumiem, lai ir veselība un dzīvesprieks,” sacīja seniore L.

Gribētu vairāk krāšņuma

09:45
30.12.2024
36
Cēsniece raksta:

“Gribējās jau gan pilsētu svētkos spožāku. Vai nevarēja, piemēram, Pils parkā izveidot kādas gaismas takas, kur pastaigāties, papriecāties un gūt svētku noskaņu. Ne jau katram sev mājās iespējams sagādāt krāšņumu, dažs dzīvo ļoti pieticīgi. Bet Ziemassvētkos gribas kādas īpašas sajūtas. Televīzijā rāda koši izrotātas pilsētas, gribētos, lai kas līdzīgs būtu arī Cēsīs,” atzina cēsniece, kam […]

Balvas kā no pārpilnības raga

18:43
17.12.2024
41
Seniore T. raksta:

“Saprotams, ka katra nozare, ministrija, organizācija grib savu jomu celt saulītē. Tiek rīkoti dažnedažādi konkursi, vērtēšanas. Un nu gada balvas birst kā no pārpilnības raga, nav nedēļas, kad negodina vismaz trīs četru sfēru sasniegumus. Vai tas nav mazliet par traku, un vai tā nedevalvējas pagodinājumu vērtība? Beigās jau sajūk, kas ko kam pasniedzis, kas ko […]

Iela grimst tumsā

18:42
17.12.2024
34
Iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Viestura ielas posmā, kas ved gar dzīvnieku patversmi, labu gabalu ir pilnīga tumsa. Nedeg pat tās pāris laternas, kas tur atrodas. Māju šai apkārtnē maz, taču cilvēki dodas pastaigās, un tagad, decembra pusē, tumšs jau ap pulksten četriem pēcpusdienā,” sacīja apkaimes iedzīvotāja.

Sludinājumi