Noslēgušās Latvijas folkloras kopu un etnogrāfisko ansambļu skates, ko organizēja Nemateriālā kultūras mantojuma valsts aģentūra (tagad Kultūrizglītības un nemateriālā mantojuma centrs – KNMC). Siguldas folkloras kopa „Senleja” Vidzemes folkloras kopu un etnogrāfisko ansambļu skatē, kas notika folkloras svētku „Īsto dziesmu meklējot” par godu Dainu kalna 25. gadskārtai ietvaros Turaidā aizvadītā gada 17. jūlijā, tika novērtēta kā viena no izcilākajām folkloras kopām Vidzemē.
Folkloras kopai „Senleja” šogad aprit 30 gadi, to vada Aina Salmane un Anda Skuja. Kopa dibināta 1981. gadā, un jau no pašiem darbības pirmsākumiem tajā darbojas ģimenes – sievas kopā ar vīriem, brāļi kopā ar māsām, mātes kopā ar lieliem un pavisam maziņiem bērniņiem, kas, saglabājot nemateriālo kultūras mantojumu, ir pamatu pamats, lai tautas tradīcijas tiktu nodotas no paaudzes paaudzē dabiskā ceļā – izdziedot, kopā apgūstot un izdzīvojot.
Folkloras kopa „Senleja” vienmēr īpaši popularizējusi Vidzemē pierakstītās tautasdziesmas, melodijas un dančus, kā arī ārpus Latvijas robežām rādījusi programmas, kurās iekļauts dažādu Latvijas novadu folkloras materiāls. Svinot gadskārtu ieražas Siguldā, bieži tieši „Senlejas” ļaudis bijuši tie, kuri svētku dalībniekiem mācījuši gan tautas tradīcijas, gan vadījuši rituālus, gan dalījušies zināšanās par senajām gudrībām.
„Senleja” Latvijā ir populāra folkloras kopa, kas bieži piedalījusies dažādos valsts nozīmes folkloras festivālos. Savā darbības laikā ar koncertprogrammām tā viesojusies Somijā, Zviedrijā, Vācijā, Rumānijā, Igaunijā, Lietuvā, Polijā, Nīderlandē, Tautu
dzīves festivālā Vašingtonā – ASV, Pasaules folkloriādē Tokijā Japānā u.c.
Latvijas folkloras kopu un etnogrāfisko ansambļu skates šogad vērtēja komisija – KNMC tradicionālās kultūras ekspertes Gita Lancere un Linda Rubena, kā arī Latvijas Folkloras biedrības pārstāvji Andris Kapusts un Jelena Jekimova. Komisijas komentārs par folkloras kopu „Senleja”: „Programma izveidota prasmīgi, atbilstoši pasākuma tematikai, izmantojot sava novada folkloras materiālus. Izpausmju kopums daudzveidīgs – dziesmas, instrumentālā mūzika, danči un rotaļas. Skanīgs a capella dziedājums! Dziedājums kopumā ar atbilstošu skaņveidi, skanīgs, saskanīgs. Instrumentālā muzicēšana ar intonatīvām un ritma neprecizitātēm. Dalībnieku izvietojums, proksēmika un pārvietošanās dabiska, atbilstoša izpildāmā materiāla tematikai. Priekšnesuma pievilcību vairo ģimeniskuma iespaids. Atraktivitāte, laba komunikācija ar publiku. Labs skanējums. Spēks! Neskatoties uz karsto laiku, senlejieši labi saģērbušies. Labs kopīgais izskats. Arī katrs dalībnieks atsevišķi labs. Senleja kā vienmēr labi izskatās, ir ansamblis ar labu stāju – prieks skatīties un klausīties!”
Siguldas kultūras nama vadība lepojas ar folkloras kopas “Senleja” panākumiem un novēl turpināt apzināt savas tautas garīgo mantojumu un iedzīvināt latviskās svētku tradīcijas jaunākajā paaudzē.
Informējam, ka ikviens tiek laipni aicināts sestdien, 29.janvārī plkst.15.00 Siguldas pilsētas kultūras namā uz kopīgu svinēšanu, atzīmējot folkloras kopas “Senleja” 30 gadu jubileju! Ieeja brīva, līdzi ņemot groziņu.
Baiba Bože
Komentāri