Šodien plkst. 14 Cēsu Izstāžu namā sarunas par to kā iemācīties stāstīt stāstus „Stāstīšanas māksla”.
Lekciju/diskusiju vadīs Guntis Pakalns, Dr. philol., LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošais pētnieks. Piedalīsies arī stāstnieku ķēniņiene, Latvijas Kultūras akadēmijas Tradicionālās kultūras un latviešu folkloras studente Inita Šalkovska.
Stāstu stāstīšana un stāstu klausīšanās ir viena no senākajām cilvēku pamatvajadzībām. Vai katrs zinās nosaukt labus stāstītājus, kurus klausoties, var labi izsmieties, vai iejusties senu laiku notikumos un doties ceļojumos fantāzijas pasaulēs. Mūsdienu pasaulē arvien plašāk plešas stāstnieku kustība – veidojas stāstnieku kopienas, iznāk grāmatas stāstniekiem, notiek stāstīprasmes kursi, stāstnieki pulcējas festivālos…
Kāda ir stāsta pamatstruktūra? Kā paturēt galvā garu pasaku un īstā brīdī atcerēties īsto anekdoti? Kur atrast stāstus, kā tos padarīt par savējiem? Kā nebaidīties, pirmo reizi stāstot savu stāstu citiem? Uz šiem un citiem jautājumiem varēsim meklēt un atrast atbildes šajā tikšanās reizē.
Līdzās padomiem, protams, tiks stāstīti arī stāsti: spoku stāsti, retāk dzirdētas anekdotes, pasakas… Būs iespējams skatīties senāku laiku un mūsdienu stāstnieku video ierakstus.
Klausītāji tiks aicināti stāstīt savus stāstus.
Jau ziņots, ka sākot no š.g. oktobra līdz decembrim, Cēsīs, Izstāžu namā notiek lekciju cikls „Iepazīsti sevi caur tradīcijām”, kurā apspriestas tēmas par mūsu tradicionālo vērtību nozīmi un pielietojumu mūsdienu Latvijas apstākļos. Lekciju ciklā jau lasīta lekcija par raganām latviešu mitoloģijā, par stiprajiem vārdiem un to nozīmi mūsu dzīvē. Šis lekciju cikls ir turpinājums projektam „Tradicionālais un mūsdienas”, kas veiksmīgi tika īstenots Cēsu Izstāžu namā pagājušajā sezonā. Informācijai par atsevišķām lekciju tēmām sekot līdzi mājas lapā www.cesis.lv
Projektu realizē Tradicionālās kultūras iniciatīvu centrs „KasTe”. Atbalsta Cēsu novada pašvaldība, un pašvaldības aģentūra „Cēsu Kultūras un tūrisma centrs”.
Komentāri