Svētdiena, 14. jūlijs
Vārda dienas: Oskars, Ritvars, Anvars

Ar domām jau Parīzē

Jānis Gabrāns
06:40
29.06.2024
125
Veronika

Čempione un treneris. BMX braucēja Veronika Monika Stūriška ar šogad izcīnītām Pasaules un Eiropas čempionāta zelta medaļām kopā ar savu treneri Ģirtu Kātiņu. FOTO: no albuma

Jau rakstījām, ka Parīzes Olimpiskajās spēlēs BMX riteņbraukšanā Latviju pārstāvēs Jaunpiebalgas vidusskolas šī gada absolvente Veronika Monika Stūriška.

Viņa aizvada pirmo sezonu U23 vecuma grupā un jau izcīnījusi gan Pasaules, gan Eiropas čempiones titulus. Veiksmīgi starti arī Pasaules kausa izcīņā, kur kopvērtējumā viņai trešā vieta.

“Druva” sazinājās ar sportisti, lai pārrunātu aizvadītos Pasaules un Eiropas čempionātus, kā arī gaidāmās olimpiskās spēles.

Visu izšķīra mirklis

Veronika Monika, jautāta, vai bija mērķis uzvarēt abos čempionātos, saka, ka Pasaules čempionātā bija tāds mērķis: “Gribēju uzvarēt pasaulē, bet Eiropas čempiones tituls bija kā labs papildinājums pirmajam, lai gan uz Eiropas titulu tik ļoti nebiju cerējusi. Zināju, ka varu uzvarēt, bet, atzīšos, nebija viegli saņemties pēc uzvaras Pasaules čempionātā. Jau tam nebija viegli noskaņoties, jo iepriekš ilgi biju prom no mājām un pēc tā vēl divas nedēļas līdz Eiropas čempionātam. Šī sezona sākās agri, kopš janvāra mājās kopumā biju tikai pāris nedēļu, tas nav vienkārši.”

Pasaules čempionāta finālā Veronika bija vadībā no pirmā līkuma līdz finišam un uzvaru neviena konkurente tā īsti neapdraudēja. Toties Eiropas čempionātā līdz pat pēdējiem metriem viņa bija tūlīt aiz Lielbritānijas sportistes Emīlijas Hatas, kura Pasaules čempionātā palika otrā un alka revanša. Taču V. Stūriška nepadevās, pēdējos metros, pat centimetros burtiski izrāva uzvaru.

“Kad iebraucu finišā, nezināju, kura uzvarējusi – es vai Emīlija,” atceras Veronika. “Bija sajūta, ka mana riteņa rats bija nedaudz priekšā, bet īstas pārliecības nebija. Bija jāgaida oficiāls paziņojums. Kad Emīlija uzzināja, ka es esmu pirmā, viņa to ļoti pārdzīvoja, jo tituls bija tik tuvu. Bet tāds nu ir sports, un patiesībā tā izcīnīt medaļu, čempiones titulu ir kaut kā īpašāk.”

Eiropas čempiones tituls tiešām izcīnīts vārda vistiešākajā nozīmē, visu izšķīra burtiski mirklis. Brauciens norit nedaudz vairāk par pusminūti, šajā laikā jāstrādā ar pilnu atdevi, te svarīga fiziskā sagatavotība un arī pārliecība.

Veronika neslēpj, ka pēdējā taisne bijusi smaga: “Pamatīgi sāpēja kājas, bija ļoti grūti. Finišā taisnes daudzie pauguri vēl vairāk nokausē kājas, jo uz katru nākas pietupties. Bija ļoti smagi, bet kaut kā varēju tikt tam pāri, izdevās uzmīt vēl vairāk, tas attaisnojās. Kad uzzināju, ka esmu pirmā, sapratu, ka tas bija to vērts!”

Čempiones sagaidīšana

Pēc atgriešanās no Eiropas čempionāta Rīgas lidostā divu titulu īpašnieci sagaidīja krietns līdzjutēju, atbalstītāju pulks, kuru vidū bija daudz jaunpiebaldzēnu, arī vidusskolas skolēni un skolotāji. Čempione neslēpj, ka tas bijis neaizmirstams mirklis: “Tiešām biju šokā, jo nekādi nevarēju iedomāties, ka skolotāji no Jaun­piebalgas brauks mani sagaidīt lid­ostā. Man joprojām nav sajūtas, ka es būtu izdarījusi kaut ko tik īpašu. Tās bija tikai sacensības, kurās darīju visu, kas bija manos spēkos. Varbūt es vēl īsti neapzinos, ko šīs uzvaras nozīmē, man tās bija tikai veiksmīgas sacensības. Iespē­jams, pēc laika nāks kādas citas atziņas.”
Te gan jāpiebilst, ka ne katrā skolā mācās Pasaules un Eiropas čempione. Turklāt tituli nav izcīnīti kādā krietni jaunākā vecuma grupā, bet U23 grupā, kas ir līdzvērtīga elites grupai. Un Vero­nikas trasē uzrādītais laiks ir top 6 starp elites grupas braucējām.

AR skatu uz Parīzi

Pēc atgriešanās Jaunpiebalgā apmēram nedēļu veltījusi atpūtai, bet nu jau atsākušies treniņi. Vispirms ar šosejas riteni, tad pabraukts arī trasē, un tagad jau sākusies nopietna gatavošanās Parīzei ar treniņiem divas reizes dienā bez kādām atlaidēm.

Vai brīdī, kad paziņoja, ka viena Latvijas BMX braucēja varēs doties uz olimpiskajām spēlēm, pašai bijusi cerība, ka tā būs viņa?

“Kopā ar Vinetu bijām izlēmušas, ka gala vārds pieder trenerim, lai viņš nosaka, kura šajā brīdī ir labāka,” stāsta Veronika. “Es neko nedomāju, bet, protams, nenoliegšu, ka cerība bija. Kad paziņoja, ka tā būšu es, sapratu, ka tā ir liela atbildība un jāsāk gatavoties, jo laika patiesībā atlicis pavisam maz. Nekas jauns treniņu procesā netiks ieviests, jo zinām, kas strādā, pie tā turēsimies.

Jūnija beigās dosimies uz Parīzi, uz treniņnometni olimpiskajā trasē, jo tajā treniņi ļauti tikai līdz 3.jūlijam, tad trasi slēgs līdz olimpiskajām spēlēm.”

Līdz šim olimpiskajā trasē Veronikai Monikai nav izdevies braukt, redzēts tikai video, kā tajā brauc. Trase nav veidota no jauna, pārbūvēta vecā, starta kalns un virāžas nav mainītas, bet pumpas taisnēs pilnībā pārtaisītas.

Jautāta, cik reižu vajag izbraukt, lai trasi sāktu saprast, V. Stūriška saka: “Kaut kāda sapratne jau rodas pēc diviem pirmajiem treniņiem, bet, protams, jo vairāk, jo labāk. Jo vairāk brauc, jo vairāk mainās attieksme pret trasi. Teiksim, trase, kur notika Pasaules čempionāts pērnā gada rudenī, man nepatika. Braucienos arī īsti neveicās, un nodomāju, šī nav forša trase. Bet, jo vairāk braucu, jo vairāk iepatikās, un beigās tā bija mana mīļākā trase!”

Parīzes Olimpisko spēļu BMX sacensības norisināsies 1. un 2. augustā. Tajās piedalīsies pa 24 vīriešu un sieviešu sportistiem. Sieviešu konkurencē galvenokārt būs elites grupas sportistes, bet būšot arī dažas Veronikas vienaudzes.“Tās būs manas pirmās olimpiskās spēles, tāpēc vēl nevaru iedomāties, kas mani sagaidīs, bet tas noteikti būs liels piedzīvojums. Braukt kopā ar pasaules spēcīgākajām noteikti būs izaicinājums, bet man ir sajūta, ka tas man drīzāk dos mieru, nevis satraukumu. Atceros, kad reiz startēju elites grupā, satraukuma nebija, vienkārši darīju, kas manos spēkos.”

Latvija līdz šim bijusi pārstāvēta visās olimpiskajās BMX sacensībās kopš to iekļaušanas spēļu programmā 2008. gadā. Kā zināms, par pirmo divu spēļu uzvarētāju kļuva Māris Štrombergs.

Izlaidumu izlaist nedrīkst!

Sacensību režīms 12.klases skolniecei bija smags, mācībām laika atlika maz. Tomēr Veronika nokārtojusi visus noslēguma eksāmenus un var gatavoties izlaidumam, kas notiks 13.jūlijā. Vai tajā izdosies piedalīties, vai treniņu cikls ieviesīs atkal izmaiņas?

“Nē, uz izlaidumu būšu pilnīgi noteikti! Es jau tā tik daudz esmu palaidusi garām, ka to negribu nokavēt,” saka sportiste. Uz jautājumu, ko nolēmusi darīt pēc skolas beigšanas, viņa vaļsirdīgi saka, ka pašlaik nav ne jausmas: “Gribētu kaut ko mācīties, bet tiešām nezinu ko! Vienkārši kaut ko iesākt, jo tā vajag, negribu. Varbūt kāds brīdis jānogaida un nāks padoms!”

Ir saprotams, ka patlaban Veronikai domas, visticamāk, ir Parīzē, olimpiskajā BMX trasē, jo tas ir lielo mērķu piepildījums, kas izdodas vien retajam.

Jau rakstīts, ka ceļazīmi uz olimpiskajām spēlēm izcīnīja arī cēsnieks Mārtiņš Blūms, kas startēs MTB olimpiskajā krosā. Tiesa, pēdējā Pasaules kausa posmā viņš piedzīvoja kritienu un salauza pirkstu. Kā tas ietekmēs startus Parīzē un gatavošanos spēlēm, rādīs tuvākais laiks.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

“Stirnu buks” skrien Vecpiebalgā

07:01
11.07.2024
27

Jau ierasts, ka Cēsu novadā vasarā vienu reizi sarodas populārākā taku skrējiena “Stirnu buks” dalībnieki. Šoreiz visi devās uz Piebalgu, lai “Vēveros” aizvadītu “Vecpiebalgas Stirnu buku”, seriāla 4. posmu. Jaukos laika apstākļos distancēs devās 3136 skrējēji un pārgājiena dalībnieki. To vidū arī tādi pazīstami sportisti kā pasaules U23 vicečempione slēpošanā Patrīcija Eiduka, Latvijas rekordists un […]

Aleksandrs Volkovs diska mešanā paliek nepārspēts

06:59
10.07.2024
21

Valmierā Jāņa Daliņa stadionā divu dienu garumā aizvadītas sacensības “Valsts prezidenta balvu izcīņa”, kas notika jau 30.reizi. Vienlaikus šis bija visu triju Baltijas valstu komandu čempionāts, kas norisinājās 61.reizi. Komandu vērtējumā uzvarēja Igaunija – 291,5 punkts, Latvija spēja otrajā sacensību dienā apsteigt Lietuvu, ierindojoties otrajā vietā ar    249,5 punktiem, kamēr lietuviešiem -– 243 punkti. […]

Veiksmīgi starti jaunajiem jātniekiem

06:35
09.07.2024
45

Jātnieku kluba “Kasbilles raibie zirgi”, kas darbojas Raiskuma pagastā, divpadsmitgadīgā jātniece Bille Pušinska Latvijas čempionātā konkūrā maršrutā ar 85 cm šķēršļiem otrās grupas poniju jātnieku konkurencē ieguva pirmo vietu. Meitene startēja ar poniju Petit Danseur un sacentās grupā, kurā piedalījās sportisti līdz 16 gadu vecumam. Billes trīspadsmitgadīgais brālis Kaspars Pušinskis ar savu komandas biedri Raffaellu […]

Medību šaušanā ar loku mūsu novadniekiem izcili panākumi

06:27
08.07.2024
76

Mūsu novadnieki ar teicamiem rezultātiem startējuši Eiropas loka mednieku čempionātā. Visi trīs Cēsu novada sportisti, kas piedalījās sacensībās, mājās pārveda godalgas. Nītau­rietis Andris Kuzņecovs izcīnīja zelta medaļu un Eiropas čempiona titulu AMBB-C klasē, kā arī vienā no vingrinājumiem laboja Eiropas rekordu. Čempionāta zeltu ieguva arī nītauriete Inga Či­gone, startējot AFBB-C klasē, bet Drabešu pagasta iedzīvotāja […]

“Kāpas trīsdienas” izskrietas

05:24
04.07.2024
108

Daugavpils pusē aizvadītas Baltijā lielākās orientēšanās sacensības “Kāpas trīsdienas”, kas šogad pulcēja 1850 dalībniekus no 12 valstīm, 157 orientēšanās klubiem. To vidū arī klubs “Meridiāns OK/ CPSS”, klubu vērtējumā ieņemot sesto vietu. “Kāpas trīsdienās” dalībnieki atbilstoši savām spējām var izvēlēties veikt īso (S) vai garo (L) distanci. Orientieristi trīs dienu laikā sacentās trijās distancēs, katrā […]

Tituli un medaļas sadalītas

05:22
03.07.2024
125

Valmierā, Jāņa Daliņa stadionā, Latvijas čempionātā vieglatlētikā pieaugušajiem, kur reizē tika noskaidroti arī labākie U23 grupā, uz starta stājās arī vairāki Cēsu novada atlēti. Gandrīz visi tika pie godalgām gan pieaugušo grupā, gan U23 ieskaitē. Jau ierasti teicami startēja trenera Māra Urtāna audzēkņi no “CPSS/ Cēsu Vieglatlētikas klubs” komandas, kopumā izcīnot desmit godalgas. Pirmajā dienā […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
21
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
23
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
25
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
28
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi