Vai zini cik ietilpīgi ir lielākie gumijas zābaki vai kā izskatās 19.gadsimta ritenis? Un ar kādiem instrumentiem pirms vairākiem gadsimtiem tika frizētas dāmas un kungi? Šos un daudzus citus jautājums par atbildēm var pārvērst apmeklējot Cēsu Vēstures un mākslas muzeja atklāto krājumu Rīgas ielā 23.
Tikai trīs dienas no 25. līdz 27.martam no plkst.11 līdz 16 atklātajā krājumā klātienē varēs apskatīt un iepazīties ar unikāliem, vairāk kā gadsimtiem seniem priekšmetiem, no kuriem daudzi līdz šim nav bijuši izstādīti muzeja ekspozīcijās.
Cēsu Vēstures un mākslas muzeja atklātais krājums svinīgi tika atvērts 2010.gada novembrī. Publiskai apskatei interesentiem, tūristiem un iedzīvotājiem atvērts īpašās svētku dienās, bet grupas var pieteikties iepriekš zvanot uz Cēsu vēstures un mākslas muzeju. Darbs pie krājuma turpinās, jo informācija par priekšmetiem tiks papildināta un sagatavota vairākās valodās. Atklātā krājuma ekspozīcija izvietota divās zālēs, kur tematiski sagrupēti priekšmeti sākot no mēbelēm, traukiem, gaismekļiem, gludekļiem, darbarīkiem, apaviem, līdz pat saldumu kārbām, rotaļlietām un grezniem galda piederumiem. Interesants ir fakts, ka daudzi izstādītie priekšmeti vairs nav atrodami pielietojumā mūsdienās, turklāt citu mūsdienīgi populāru un nepieciešamu lietu „senči” ir bijuši jau senā pagātnē izgatavoti, tikai vienkāršotākā veidā. Piemēram, pagājušā gadsimta 20.gados jaunās māmiņas kā palīgu bērnu pieskatīšanā jau tad izmantoja ļoti vienkāršu uz riteņiem uzmeistarotu koka „staiguli”, savukārt milti netika mērīti kilogramos, bet gan speciāli tam paredzētā miltu kastē – garņicā, kura datēta 1845.gadā, bet elektronisko svaru priekštecis – atsvars svariem jau bijis atzīmēts no 1766.gada.
Daiga Janševska
Komentāri