Valmiera nemierīgās Gaujas krastos pārdzīvojusi daudzus trauksmainus gadsimtus, kas dažādi locījuši cilvēku prātus un likteņus, bet ikdienas rūpes nav spējušas apslāpēt vēlmi pēc izglītības un gara gaismas.
Valmieras Mūzikas skolas Klavieru klase pastāv kopš skolas dibināšanas un var lepoties ar aktīvu un radošu darbību, izciliem pedagogiem. Deviņdesmit gados šo klasi absolvējuši vairāki simti audzēkņu, kuru vidū minami tādi ievērojami mūziķi kā Jānis Ķepītis (pirmais MS absolvents), Knuts Lesiņš, Maija Saiva, Vilma Cīrule, Jautrīte Putniņa, Artūrs Maskats, Santa Ratniece un vēl daudzi citi.
Pedagogu un audzēkņu izaugsme sasniegta galvenokārt ar spilgtu radošo personību darbu un entuziasmu. Viena no ievērojamākajām pedagoģēm mūzikas skolas vēsturē ir Alvīne Liepiņa-Sinepa. Viņa iedibināja tradīcijas, kuras joprojām ir aktuālas. Par savu pirmo klavierspēles skolotāju pianiste Jautrīte Putniņa runā ar lielu sirsnību:
„Ar brīvmākslinieces drosmi viņa eksperimentēja tad, kad parastai mācību metodei audzēknis negribēja pakļauties. Bieži notika viņas klases atklātie audzēkņu vakari, kur tad pirmajās rindās sēdēja viss sabiedrības krējums un šad tad no Rīgas ataicināts viesis. Nākošajā dienā avīzē varēja lasīt kritiku par katru audzēkni, kam izdevies, kam ne. Tas audzināja visus – kā audzēkņus, tā sabiedrību.”
1944. gadā Sinepu ģimene emigrēja uz Vāciju, bet 1950. gadā – uz ASV. Līdz pat mūža beigām A. Liepiņa-Sinepa aktīvi koncertēja, pēdējo atklāto koncertu sniedza 94 gadu vecumā un saņēma ASV prezidenta Džordža Buša medaļu kā pasaules vecākā koncertējošā pianiste.
Apbrīnas vērta ir Jautrīte Putniņa – pianiste, pedagoģe, koncertmeistare. Viņas radošā darbība padomju gados tika apslāpēta – divdesmit gadus pianistei bija liegts spēlēt plašākai publikai, tomēr, sākoties atmodas laikam, viņa prata atgriezties Latvijas koncertdzīvē. Pēc ilgā pārtraukuma pirmais Jautrītes Putniņas koncerts notika 1988. gada aprīlī Lielajā ģildē. Kopš 1989. gada sagatavotas pāri par divdesmit solo un kamermūzikas programmām, ar kurām J. Putniņa koncertējusi Latvijā, Francijā, Zviedrijā, Krievijā, Vācijā. Francijā viņa vadījusi arī meistarklasi. Pianistes repertuārā ir vairāk nekā 400 skaņdarbu. Laikposmā no 1980. līdz 1996. gadam viņa ieskaņojusi vairāk nekā 130 skaņdarbu Latvijas radio. Jautrīte Putniņa ir Senās (tagad Ziemas) mūzikas festivālu un Dārza koncertu iedvesmotāja un šo pasākumu dvēsele. Ievērības cienīgs ir unikālais 1998. gadā sadarbībā ar pianisti izveidotais Pianistu ciltskoks Valmierā. Tajā ir izsekota Valmieras Mūzikas skolas Klavieru klases pedagogu pianisma skola un saistība ar ārzemju pianistiem un pedagogiem. Tālākās saknes ved pie L.van Bēthovena, un K. Černi. Ciltskoks ir pieejams apskatei katram interesentam.
Šogad Klavieru klasē mācās 96 audzēkņi un strādā vienpadsmit pedagogu: Irina Grīnberga, Līga Ivāne, Aigija Kalniņa, Vēsma Liepiņa, Anita Morozova, Larisa Palkavniece, Ritma Pētersone, Inese Reinfelde, Aira Rulle, Aiva Tauriņa-Šariņa, Lolita Zaķe. Kopš 1994. gada klasi vada Ritma Pētersone.
Klavieru klases audzēkņi un pedagogi aktīvi piedalās mūzikas skolas organizētajos koncertos: Dārza koncertos, Ziemas mūzikas festivālos. Festivālos lielu atsaucību allaž guvuši audzēkņu koncertuzvedumi, kuros piedalījušies arī teātra aktieri, pieredzējuši mūziķi un audzēkņi.
Ik gadu decembrī J.Vītola kamermūzikas zālē klausītājus pulcē Klavieru klases atklātais koncerts.
Pagājušajā mācību gadā aizsākta jauna tradīcija – pedagogu Anitas Morozovas un Ritmas Pētersones audzēkņu koncerts sadarbībā ar Valmieras Drāmas teātra aktieriem. Pirmajā koncertā piedalījās aktieris Ivo Martinsons.
Nozīmīgākais pasākums, ko organizē Klavieru nodaļa, ir Starptautiskais pianistu konkurss. 2011. gada 26. janvārī notiks jau 16. konkurss Valmierā. Tā mērķis ir veicināt Mūzikas skolu klavierspēles audzēkņu radošo un profesionālo izaugsmi, atklāt un atbalstīt jaunos talantus. Valmieras Mūzikas skolas audzēkņi visos iepriekšējos konkursos ieguvuši godalgotās vietas, kas liecina par augstu sagatavotības līmeni.
Deviņdesmit gadu skolai ir apliecinājums tās gara spēkam un spītam, lai augtu un attīstītos tālāk. Svētku reizē visu citu laba vēlējumu starpā gribas cerēt, ka piepildīsies sapnis par mūsdienīgu koncertzāli un audzēkņiem un pedagogiem būs iespēja sasniegt jaunas virsotnes .
Visi – absolventi, pedagogi audzēkņi, vecāki, interesenti –
aicināti uz jubilejas koncertu piektdien, 2010. gada 29. oktobrī plkst. 18 Valmieras 5. vidusskolas zālē.
Komentāri