Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Zinātnieku uzmanība miežiem

Sarmīte Feldmane
23:00
11.07.2022
19
Mieiu Simpozijs

Starptautiskās miežu konferences “Starptautiskais miežu ģenētikas simpozijs 2022 jeb “IBGS13” Lauka dienā ģenētiķi un selekcionāri tikās Agroresursu ekonomikas institūta (AREI)    Priekuļu pētniecības centrā.

Dalībnieki jau iepriekš atsūtījuši sēklas materiālam, ko gribētu parādīt citiem.    Tās iesētas Priekuļos, un lauka demonstrējumos ikviens varēja iepazīties ar dažādām miežu šķirnēm un līnijām. “Sim­pozija galvenā tēma bija miežu ģenētika. Vairāki referāti bija par mutantajām formām. No Zvied­rijas, Itālijas un Amerikas ir miežu mutantu kolekcija. Ame­rikas zinātnieks izveidojis kolekciju, kurā atspoguļoti miežu gēni, kas atrodas katrā hromosomā, vizuāli šo gēnu izpausmes redzamas uz lauka. Organizācija “ICARDA” atsūtīja demonstrēšanai trīs kolekcijas ar   selekcijas materiālu, kas gan vairāk domāts sausuma skartiem dienvidu reģioniem, bet šogad samērā labi audzis arī Priekuļos. Varēja apskatīt jaunākās šķirnes un līnijas, ko veidojuši vācu, itāļu, igauņu  selekcionāri, arī Kopenhāgenas universitātes un latviešu selekcionāru kopīgais veikums. Dažādu valstu zinātniekus ieinteresēja Baltijas valstīs    radīto šķirņu mieži – gan vecās šķirnes, gan jaunākās,” pastāsta    AREI vadošā pētniece, Dr. agr. Linda Legzdiņa un piebilst, ka daudzās valstīs selekciju jau veic genoma līmenī, strādā ar augsti attīstītām molekulārajām tehnoloģijām. Mums pagaidām tādas tehnoloģijas nav pieejamas.

160 zinātnieki no 26 valstīm apskatīja Priekuļu miežu laukus. Komplimentu netrūka. L.Legzdi­ņa atklāj, ka Latvijā selekcionāriem ir svarīgi izveidot miežu šķirnes bioloģiskajai lauksaimniecībai.    “Par to simpozijā runāja maz. Vēl tikai pētnieci no Īrijas interesēja bioloģiskā lauksaimniecība,” stāsta L.Legzdiņa un piebilst, ka bioloģiskajiem lauksaimniekiem ne visi ģenētikas atklājumi šķiet pieņemami un bioloģiskie selekcionāri neizmanto tā sauktās jaunās selekcijas metodes. Vairāk tika runāts par konvencionālo lauksaimniecību.

Priekulieši arī rādīja      bioloģisko miežu lauku, stāstīja, kā strādā, iepazīstināja ar bioloģisko selekcijas programmu. “Pārbaudē ir kailgraudu miežu šķirne, kas piemērota bioloģiskajām saimniecībām. Katrā valstī audzē citādus miežus, Latvijā lielākoties vasaras miežus. Klimata pārmaiņas aizvien vairāk ietekmē lauksaimniecību.  Igaunijā selekcionāri jau strādā pie ziemas miežu šķirņu izveides, Latvijā pagaidām tādas nav,” pastāsta L. Legzdiņa un uzsver, ka mieži kā graudaugs ieņem pasaulē svarīgu vietu. Bal­tijas valstīs gan vasaras sējumu platības samazinās. Varbūt situācija mainīsies un būs pieejamas ziemas šķirnes. Dr.agr. Linda Legzdiņa ir vasaras miežu šķirņu `Jumara`, `Rubiola`, `Saule`, kā arī kailgraudu miežu ` Irbe` autore.

Priekuļu miežu  lauki saulē viļņojās. Zinātņu doktore, pensionētā miežu selekcionāre Maija Gaiķe atklāj, ka savulaik miežu laukus saukusi par zaļo simfoniju. “Katrai šķirnei cits zaļums, vējā lauks skan,” viņa teic un uzsver, ka Priekuļu spēja un prasme uzņemt pasaules miežu pētniekus, ir apliecinājums, ka pētniecības centra zinātnieki strādā ilgtspējīgi, izmantojot jaunākās zinātnes metodes.

“Savulaik, kad vajadzēja daudz lopbarības, mieži bija pārāk glorificēti. Toreiz teica, ja cūkas baro ar auzām, speķis ir dzeltens un ļumīgs, ja ar miežiem – stingrs un balts. Miežiem ir sava vieta, tā būs vienmēr. Ko audzēt, to izvēlas zemnieki. Audzētāji    grib, lai stiebrs nav pārāk garš, ir izturīgs pret veldrēšanos un, protams, labu ražu. Latvijā gadu gaitā pārbaudei nodots ap 30 šķirņu, ne visas apstiprinātas,” pastāsta M.Gaiķe un uzsver, ka selekcionāru jaunā paaudze turpina iesākto un rodas aizvien jaunas šķirnes. “Man gandarījums, kā strādā Linda Legzdiņa Priekuļos un Māra Bleidere Stendē. Viņu radītās šķirnes ir konkurētspējīgas,” saka M.Gaiķe un piebilst, ka diemžēl Latvijas klimats nav piemērots alus miežu audzēšanai. Zinātnes attīstās, varbūt būs arī kāda šķirne, kas derēs iesalam. M. Gaiķes kontā ir 11 miežu šķirnes, taču ne visas savulaik rajonētas audzēšanai.

“Mieži spēj augt visos platuma grādos. Visās valstīs ir vietējās selekcijas. Miežus var izmantot daudzveidīgi – pārtikai, lopbarībai, alus un viskija ražošanā, var iegūt arī biomasu. Praktiski ir izmantojams viss augs, “ saka    AREI vadošā pētniece, Dr. agr.    Māra Bleidere un uzsver, ka Latvijas selekcionāriem top jaunas šķirnes.

Miežu pētnieki, selekcionāri ar interesi piestāja pie katra demonstrējumu lauciņa. Pie kāda, kas    vērsa uzmanību, katrs pakavējās ilgāk, sīkāk izpētot vārpu, akotus vai ko citu. Katram savas intereses un vēlēšanās gūt atbildes uz konkrētiem jautājumiem.
“Ar simpoziju Latvijas un institūta vārds izskan. Tas reizē ir arī gods to rīkot. Tā visam institūtam bija liela atbildība, uzņemt kolēģus, dalīties pieredzē.    Ir gandarījums, ka viesi par Priekuļos redzēto un uzzināto bija apmierināti. Ikviens guva sev ko jaunu, turpmākajā darbā un pētniecībā noderīgu,” saka Priekuļu pētniecības centra vadītāja p.i. Imants Jansons.

Konferences “Starptautiskais miežu ģenētikas simpozijs 2022 jeb “IBGS13” pirmās trīs    dienas notika Rīgā    ar prezentācijām un zinātniskajiem lasījumiem. Kopumā AREI zinātnieki ir ieguldījuši lielu darbu simpozija tapšanā, programmas sastādīšanā un lauka demonstrējumu iekārtošanā, lai iepazīstinātu    dalībniekus ar jaunākajām tendencēm miežu ģenētikā un selekcijā.
Simpozijs notiek ik pa četriem gadiem, Tie rīkoti  Ķīnā, Austrālijā, Amerikā. Simpozijs ir pasaules vadošo miežu ģenētikas pētnieku    un selekcionāru tikšanās. Tas bija paredzēts jau pērn, bet kovids izdarīja korekcijas.   “Pēc   ilgāka pārtraukuma atkal satikāmies. Katrs simpozijs dod ieskatu aktuālajā, kas notiek pasaulē, tā ir pieredzes apmaiņa,” uzsver L.Legzdiņa. Viņa miežu selekcijā strādā 22 gadus un piedalījusies sešos simpozijos.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
26

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
34

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
48
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
46

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
144
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
16
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi