Trešdiena, 15. janvāris
Vārda dienas: Fēlikss, Felicita

Zinātnieku uzmanība miežiem

Sarmīte Feldmane
23:00
11.07.2022
24
Mieiu Simpozijs

Starptautiskās miežu konferences “Starptautiskais miežu ģenētikas simpozijs 2022 jeb “IBGS13” Lauka dienā ģenētiķi un selekcionāri tikās Agroresursu ekonomikas institūta (AREI)    Priekuļu pētniecības centrā.

Dalībnieki jau iepriekš atsūtījuši sēklas materiālam, ko gribētu parādīt citiem.    Tās iesētas Priekuļos, un lauka demonstrējumos ikviens varēja iepazīties ar dažādām miežu šķirnēm un līnijām. “Sim­pozija galvenā tēma bija miežu ģenētika. Vairāki referāti bija par mutantajām formām. No Zvied­rijas, Itālijas un Amerikas ir miežu mutantu kolekcija. Ame­rikas zinātnieks izveidojis kolekciju, kurā atspoguļoti miežu gēni, kas atrodas katrā hromosomā, vizuāli šo gēnu izpausmes redzamas uz lauka. Organizācija “ICARDA” atsūtīja demonstrēšanai trīs kolekcijas ar   selekcijas materiālu, kas gan vairāk domāts sausuma skartiem dienvidu reģioniem, bet šogad samērā labi audzis arī Priekuļos. Varēja apskatīt jaunākās šķirnes un līnijas, ko veidojuši vācu, itāļu, igauņu  selekcionāri, arī Kopenhāgenas universitātes un latviešu selekcionāru kopīgais veikums. Dažādu valstu zinātniekus ieinteresēja Baltijas valstīs    radīto šķirņu mieži – gan vecās šķirnes, gan jaunākās,” pastāsta    AREI vadošā pētniece, Dr. agr. Linda Legzdiņa un piebilst, ka daudzās valstīs selekciju jau veic genoma līmenī, strādā ar augsti attīstītām molekulārajām tehnoloģijām. Mums pagaidām tādas tehnoloģijas nav pieejamas.

160 zinātnieki no 26 valstīm apskatīja Priekuļu miežu laukus. Komplimentu netrūka. L.Legzdi­ņa atklāj, ka Latvijā selekcionāriem ir svarīgi izveidot miežu šķirnes bioloģiskajai lauksaimniecībai.    “Par to simpozijā runāja maz. Vēl tikai pētnieci no Īrijas interesēja bioloģiskā lauksaimniecība,” stāsta L.Legzdiņa un piebilst, ka bioloģiskajiem lauksaimniekiem ne visi ģenētikas atklājumi šķiet pieņemami un bioloģiskie selekcionāri neizmanto tā sauktās jaunās selekcijas metodes. Vairāk tika runāts par konvencionālo lauksaimniecību.

Priekulieši arī rādīja      bioloģisko miežu lauku, stāstīja, kā strādā, iepazīstināja ar bioloģisko selekcijas programmu. “Pārbaudē ir kailgraudu miežu šķirne, kas piemērota bioloģiskajām saimniecībām. Katrā valstī audzē citādus miežus, Latvijā lielākoties vasaras miežus. Klimata pārmaiņas aizvien vairāk ietekmē lauksaimniecību.  Igaunijā selekcionāri jau strādā pie ziemas miežu šķirņu izveides, Latvijā pagaidām tādas nav,” pastāsta L. Legzdiņa un uzsver, ka mieži kā graudaugs ieņem pasaulē svarīgu vietu. Bal­tijas valstīs gan vasaras sējumu platības samazinās. Varbūt situācija mainīsies un būs pieejamas ziemas šķirnes. Dr.agr. Linda Legzdiņa ir vasaras miežu šķirņu `Jumara`, `Rubiola`, `Saule`, kā arī kailgraudu miežu ` Irbe` autore.

Priekuļu miežu  lauki saulē viļņojās. Zinātņu doktore, pensionētā miežu selekcionāre Maija Gaiķe atklāj, ka savulaik miežu laukus saukusi par zaļo simfoniju. “Katrai šķirnei cits zaļums, vējā lauks skan,” viņa teic un uzsver, ka Priekuļu spēja un prasme uzņemt pasaules miežu pētniekus, ir apliecinājums, ka pētniecības centra zinātnieki strādā ilgtspējīgi, izmantojot jaunākās zinātnes metodes.

“Savulaik, kad vajadzēja daudz lopbarības, mieži bija pārāk glorificēti. Toreiz teica, ja cūkas baro ar auzām, speķis ir dzeltens un ļumīgs, ja ar miežiem – stingrs un balts. Miežiem ir sava vieta, tā būs vienmēr. Ko audzēt, to izvēlas zemnieki. Audzētāji    grib, lai stiebrs nav pārāk garš, ir izturīgs pret veldrēšanos un, protams, labu ražu. Latvijā gadu gaitā pārbaudei nodots ap 30 šķirņu, ne visas apstiprinātas,” pastāsta M.Gaiķe un uzsver, ka selekcionāru jaunā paaudze turpina iesākto un rodas aizvien jaunas šķirnes. “Man gandarījums, kā strādā Linda Legzdiņa Priekuļos un Māra Bleidere Stendē. Viņu radītās šķirnes ir konkurētspējīgas,” saka M.Gaiķe un piebilst, ka diemžēl Latvijas klimats nav piemērots alus miežu audzēšanai. Zinātnes attīstās, varbūt būs arī kāda šķirne, kas derēs iesalam. M. Gaiķes kontā ir 11 miežu šķirnes, taču ne visas savulaik rajonētas audzēšanai.

“Mieži spēj augt visos platuma grādos. Visās valstīs ir vietējās selekcijas. Miežus var izmantot daudzveidīgi – pārtikai, lopbarībai, alus un viskija ražošanā, var iegūt arī biomasu. Praktiski ir izmantojams viss augs, “ saka    AREI vadošā pētniece, Dr. agr.    Māra Bleidere un uzsver, ka Latvijas selekcionāriem top jaunas šķirnes.

Miežu pētnieki, selekcionāri ar interesi piestāja pie katra demonstrējumu lauciņa. Pie kāda, kas    vērsa uzmanību, katrs pakavējās ilgāk, sīkāk izpētot vārpu, akotus vai ko citu. Katram savas intereses un vēlēšanās gūt atbildes uz konkrētiem jautājumiem.
“Ar simpoziju Latvijas un institūta vārds izskan. Tas reizē ir arī gods to rīkot. Tā visam institūtam bija liela atbildība, uzņemt kolēģus, dalīties pieredzē.    Ir gandarījums, ka viesi par Priekuļos redzēto un uzzināto bija apmierināti. Ikviens guva sev ko jaunu, turpmākajā darbā un pētniecībā noderīgu,” saka Priekuļu pētniecības centra vadītāja p.i. Imants Jansons.

Konferences “Starptautiskais miežu ģenētikas simpozijs 2022 jeb “IBGS13” pirmās trīs    dienas notika Rīgā    ar prezentācijām un zinātniskajiem lasījumiem. Kopumā AREI zinātnieki ir ieguldījuši lielu darbu simpozija tapšanā, programmas sastādīšanā un lauka demonstrējumu iekārtošanā, lai iepazīstinātu    dalībniekus ar jaunākajām tendencēm miežu ģenētikā un selekcijā.
Simpozijs notiek ik pa četriem gadiem, Tie rīkoti  Ķīnā, Austrālijā, Amerikā. Simpozijs ir pasaules vadošo miežu ģenētikas pētnieku    un selekcionāru tikšanās. Tas bija paredzēts jau pērn, bet kovids izdarīja korekcijas.   “Pēc   ilgāka pārtraukuma atkal satikāmies. Katrs simpozijs dod ieskatu aktuālajā, kas notiek pasaulē, tā ir pieredzes apmaiņa,” uzsver L.Legzdiņa. Viņa miežu selekcijā strādā 22 gadus un piedalījusies sešos simpozijos.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jaunpiebalgas Kultūras centrā rosība ik vakaru

00:00
15.01.2025
21

“Lai gan varētu domāt, ka amatiermākslas kolektīvi pēc daudzajiem gadu mijas pasākumiem tagad kaut nedaudz atvelk elpu, tā nav. Katram savi mērķi, kurus grib sasniegt,” saka Jaunpiebalgas Kultūras centra vadītāja Egita Zariņa un uzsver, ka katru vakaru centrā kādam kolektīvam ir mēģinājums, tikšanās, lai apspriestu gaidāmos kultūras notikumus pagastā, novadā, Latvijā. Pagasta jauktais koris “Jaunpiebalga” […]

Skatītāji plūst uz “Straumi”

00:00
14.01.2025
71

Režisora Ginta Zilbaloža veidotās animācijas filmas “Straume” galvenais varonis kaķis vientuļnieks paceltu asti soļo pa pasaules nozīmīgāko kino festivālu sarkanajiem paklājiem un priecē ar aizvien jauniem panākumiem, balvām un atzinību Francijā, Kanādā, Meksikā, Austrālijā, Ķīnā, Polijā. “Straume” saņēmusi arī prestižo Ņujorkas kinokritiķu apvienības balvu kā gada labākā animācijas filma, un nu jau tās producents Matīss […]

Apciemo pagasta vientuļos seniorus

00:00
13.01.2025
48

Jau vairākus gadus Taurenes bērnudārza “Asniņš” bērni un vecāki    sadarbojas ar pagasta senioru klubu “Randiņš”. Jaunākā paaudze gatavo dāvanu pakas pagasta vientuļajiem senioriem, bet kluba biedri tās nogādā adresātiem. “Dāvanu kastē ir gan marinējumi, dažādi salāti no mājas krājumiem, gan pašu darinātas praktiskas lietas, veselīgi saldumi. Arī mēs vēl ko pieliekam klāt. Gandrīz katrā […]

“Rainis un Aspazija”, “Poruks” jau frontē, drīz sūtīs “Cēsis”

00:00
12.01.2025
74

Uzņēmuma “CATA” foajē izklāts paklājs, garāmgājēji noskatās, novērtē. Ne katrs saprot, ka tas ir 6×10 metru aizsargtīkls Ukrainas armijai. To sējušas cēsnieces. Todien, kad “Druva” apmeklēja aizsargtīklu darbnīcu, te strādāja septiņas sievietes. “Cik laika vajag, lai tādu sapītu, atkarīgs no brīvprātīgo skaita. Bija steidzams pasūtījums, tīklu vajadzēja pēc desmit dienām, mēs paguvām septiņās, nākamais tapa […]

Apbalvojumi liecina par paveikto

00:00
11.01.2025
88

Cēsu novadā drošību un sabiedrisko kārtību uzrauga Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirknis, tā pārziņā ir arī Madonas un Varakļānu novads. Aizvadītajā decembrī, atzīmējot Valsts policijas gadadienu, iecirkņa darbinieki saņēma apbalvojumus. Virsleitnantam Kal­vim Retko par priekšzī­mīgu dienesta pienākumu izpildi un sasniegtajiem augstajiem darba rezultātiem pirms termiņa piešķirta nākamā dienesta pakāpe “Kap­teinis”, Dienvidvidzemes iecirkņa priekšniece pulkvežleitnante Inga […]

Desmit gadi pilni brīnumiem

00:00
10.01.2025
81

Sabiedriskā labuma organizācija “Brīnummāja” Cēsu Izstāžu namā svinēja jubilejas pasākumu “Mums jau viens desmits”, sakot paldies ikkatram, kurš palīdzējis – uzņēmējiem, sadarbības partneriem no valsts un pašvaldības iestādēm, nevalstiskā sektora, ziedotājiem, brīvprātīgajiem un speciālistiem. “Brīnummājas” vadītāja Liena Graudule sacīja: “Jūs katrs esat daļa no brīnuma – daļa no bērna smaida par izdošanos, daļa no vecāku […]

Tautas balss

Ar kādu ātrumu brauc kravas mašīnas

11:35
15.01.2025
12
J. raksta:

“Lasu par traģisko avāriju uz Ventspils šosejas, kurā bojā gāja skolotāja un mirusi arī viena skolniece, bet vēl dažām meitenēm nopietni jāārstējas slimnīcā. Laikam jau vainīgais būs mikroautobusa šoferis, kurš veda dziedātājas, jo, kā stāsta mediji, busiņš bijis braukšanai pretējā joslā un satriecies ar kravas mašīnu. Bet gribu gan teikt vienu lietu, vai bija pareizi […]

Jālabo pārbrauktuve

11:35
15.01.2025
9
Lasītāja raksta:

“Tā arī mēs, liepēneši, nevaram sagaidīt, kad “Latvijas Dzelzceļš” salabos pārbrauktuvi. No un uz būvmateriālu rūpnīcu sezonas laikā brauc daudz kravas mašīnu, pa Cēsu-Valmieras ceļu bieži pārvietojas kokvedēji, pārbrauktuves segums kļūst aizvien sliktāks,” pau­da lasītāja.

Bedres tikai dažas, bet nepatīkamas

11:34
15.01.2025
7
Cēsnieks raksta:

“Cēsīs Birzes iela tiešām ir labi sakārtota, izdevīgi to izmantot, ja jāapbrauc pilsētas centrs. Tikai nelielajā vecā asfalta daļā laikā, kad kūst sniegs un līst, padziļinās bedres. Tās nav lielas, bet diezgan dziļas, automašīnai var pārsist riepu, īpaši braucot tumsā un lietū,” sacīja cēsnieks, aicinot ielas apsaimniekotājus bedres aizbērt.

Pirts – ikdienai, ne atpūtai

10:44
13.01.2025
28
Lasītāja V. raksta:

“Līgatnē nav skaidrības par pirti. Tā iedota nomā uzņēmējam, bet vai viņš nepaaugstinās maksu par pēršanos? Tā nu ir, ka mazajā pilsētiņā ir daudz mājokļu, kuros nav vannas istabas, pirts ir ikdie­nas nepieciešamība, ne atpū­-tas procedūra. Saprotams, ka viss kļūst dārgāks, taču mazgāšanās ir ikdienas nepieciešamība, tāpēc pašvaldībai ir jāpadomā, lai tā ir pieejama arī […]

Vajag arī rīta pusē

10:43
13.01.2025
26
I. no Raunas. raksta:

“Raunā pasta nodaļa tagad atrodas pagasta centrā. Ir ērti ieiet, nav jākāpj pa kāpnēm, kā bija pasta mājā.Taču pasta darba laiks gan ir neizprotams – darba dienās no plkst. 13.30 līdz 16.30. Laucinieki taču uz pagasta cen­tru brauc no rīta, ne pēcpus­dienā. Arī centrā dzī­vojošie seniori lietas kārto rī­ta pusē. Bet, ja cilvēks strādā, kad […]

Sludinājumi