Trešdiena, 15. janvāris
Vārda dienas: Fēlikss, Felicita

Zeme glabā vēsturi. Tā jāizzina

Sarmīte Feldmane
23:00
27.06.2022
37
Arheologi 222 1

Nesteidzīgie gājēji vecpilsētā, redzot telti un plakātus, piestāja    pērnās vasaras arheoloģisko izrakumu vietā Cēsīs, Pils ielā. Eiropas Arheoloģijas dienā arheologi tikās ar interesentiem, stāstot un rādot, ko un kā dara.

“Pilsētā arheoloģiskie izrakumi lielākoties notiek norobežotos būvlaukumos un iedzīvotājiem nav iespējams redzēt, ko darām. Dažkārt vien retais zina, ka kaut kas tiek pētīts un atklāts, nemaz nerunājot, ka varētu apskatīties,” stāstīja arheoloģe, izrakumu Pils ielā vadītāja Laura Lēģere un uzsvēra, ka vismaz šajā dienā ikviens var uzzināt, kā centimetru pa centimetram atklājas Cēsu senvēsture.

Katrs varēja paņemt rokās arheologu ikdienas darba instrumentus, sākot ar parasto zīmuli, beidzot smagām lāpstām, spaiņiem, mērinstrumentiem, metāla detektoru un dronu. Ne viens vien pamēģināja pasijāt zemi, lai atrastu kādu senlietu, ar kramu iegūt uguni, atpazīt dažādas saktas. Bērnus piesaistīja galvaskausi, drosmīgākie tos paņēma rokās, citi zīmēja.
Arheologu biedrības valdes priekšsēdētājs, Latvijas Univer­sitātes pētnieks, Nacionālā mantojuma pārvaldes eksperts Mārcis Kalniņš rādīja, kā strādāt ar metāla detektoru. “Tas ir tikai viens no rīkiem, ko izmanto arheologi.    Likumdošanā noteikts, ka kultūras mantojuma objektos to drīkst tikai ar Nacionālā mantojuma pārvaldes atļauju, kā arī apslēptu mantu      aizliegts meklēt uz svešas zemes bez īpašnieka atļaujas,” atgādināja M.Kalniņš.

Latvijā ir ap tūkstoti, varbūt pat divi tūkstoši entuziastu, kuriem meklēt senlietas ir vaļasprieks. “Ir tādi, kuri ziņo, kad kaut ko atrod. Tas palīdz uzzināt, ko vēl nezinām, jo Latvijā ir vien ap 40 arheologu,      tas ir maz. Ja hobijarheologi kaut ko atrod un par to paziņo, iegūstam jaunas senlietas. Pēdējos gados tas notiek ļoti reti. Ir cilvēki, kuri mantkārības dēļ meklē senlietas un izposta jau zināmos aizsargājamos pieminekļus.    Viņiem svarīgākais ir atrast priekšmetu, mums būtiska sasaiste ar vietu, kur tas atrasts. To nezinot,    priekšmets zaudē daļu no vērtības,” stāstīja M. Kalniņš.    Pieķert pie rokas pēdējos gados izdevies tikai vienu melno arhe­ologu, bet pēdējos četros gados vidēji par nelikumīgu senlietu tirdzniecību ierosinātas astoņas krimināllietas. Pēdējos trijos gados atgūts ap diviem tūkstošiem senlietu.

Likums nosaka, ka piecu dienu laikā, ja kaut ko atrod, jāziņo Nacionālā mantojuma pārvaldei, tā izvērtē, vai atrastā ir senlieta, vai tai vieta muzejā. Ja ne, atradums paliek pie atradēja un viņš ar to var rīkoties, kā vēlas. Ja neziņo, tirgo vai arī glabā, tas ir nelikumīgi. “Metāla detektors ir noderīgs rīks, kuru tāpat kā daudz ko citu var izmantot gan labiem, gan ļauniem nolūkiem,” uzsvēra M.Kalniņš, piebilstot, ka aizvien vairāk arī arheoloģijā izmanto jaunākās tehnoloģijas. Ja pirms gadiem, lai nofotografētu izrakumu laukumu, kāpa kokos vai slēja kāpnes, tagad to izdara drons. No fotogrāfijām var veidot 3D modeļus.  “Strauji attīstās metodes, kas saistītas ar skenēšanu, lai nebūtu jārok,” teica M.Kalniņš.

Tā tikai šķiet, ka vēsturi zinām un    ko gan vēl var atklāt. Ar smaidu M.Kalniņš atzina, ka zinām tikai mazu daļu. “Katra vieta un lieta slēpj daudz tāda, ko nezinām. Pērn bija arheologu augsta līmeņa    publikācija, ka Latvijā atrasti senākie pasaulē zināmie mēra kapi, datēti 3000 gadus pirms Kristus.    Nezinām par cilvēku sadzīvi pirms gadsimtiem. Ja vēsture balstās uz rakstītiem avotiem, arheoloģija uz priekšmetiem. Ienāks aizvien jaunas tehnoloģijas, kas palīdzēs vairāk uzzināt. Tagad trauku lauskai var veikt analīzi un noteikt, kas tajā gatavots. Agrāk tikai minējām. Tagad zinām, ka paši senākie trauki Baltijas teritorijā 5300 gadus pirms Kristus izmantoti zivju pagatavošanai atšķirībā no Rietumeiropas, kur atrastas gaļas un graudu paliekas. Latvijā keramika neattīstījās līdz ar zemkopību. Pirms pieciem gadiem to nevarēja noskaidrot,” atklāja M.Kalniņš. Viņš arī uzsvēra, ka ir svarīgi sabiedrībai skaidrot saprotami, jo zinātniskos rakstus ne katrs var uztvert. Kā katrai zinātnes nozarei, arī arheoloģijai ir sava terminoloģija, bet līdz ar tehnoloģijām ienāk jauni svešvārdi.

“Arheoloģija cilvēkus interesē, jo    to var asociēt ar sevi, savu tautu, pagātni. Kā redzam Ukrainā, iebrucēji cenšas iznīcināt tās vēsturi, kultūras mantojumu, lai nebūtu piesaistes savai zemei, nezinātu vēsturi, tad ir vieglāk pakļaut.    Vēsture piesaista cilvēkus, to dažādi interpretējam, dažkārt tā ir    neviennozīmīga. Vēsturē katrs sev var atrast ko tādu, kas ieinteresē. Vēsturi katrs piedzīvojam katru dienu, vakardiena arī jau ir vēsture,” teica M.Kalniņš.

Latvijas Arheologu biedrība par Latvijas 2022. gada arhe­oloģisko pieminekli izraudzījusies Cēsu senpilsētu, kas ir valsts nozīmes arheoloģiskais piemineklis. Tā aizņem      aptuveni 27 hektāru lielu platību. Cēsu pilsētas senākajā daļā kultūrslāņa biezums sasniedz pat 3,8 metrus. Lai gan Cēsis par pilsētu droši var uzskatīt tikai kopš 14. gadsimta, dažādi arheoloģiskie atradumi, tai skaitā 2021. gada arheoloģiskajos izrakumos Pils ielā 1 atklātais pavarda fragments un tajā atrastā keramika, liecina, ka Cēsu senpilsētas teritorija bijusi apdzīvota jau kopš dzelzs laikmeta.

“Šovasar izrakumi turpināsies,    būsim jau 16.gadsimtā. Atkal gaidām brīvprātīgos. Par pērnās vasaras atradumiem interese ir liela. Kad pats kaut ko atrodi, iesaisties, veidojas izpratne, ka arī tavā pagalmā ir kultūrslānis,    pa kuru ikdienā staigā. Ir grūti iztēloties, ka daudzus gadsimtus arī te bija pilsēta un ritēja dzīve,” teica L.Lēģere.

Eiropas Arheoloģijas diena notika arī    Raunas pils pagalmā.    Arheoloģe Aija Ērkšķe stāstīja par arheologa darba specifiku    izrakumos, iepazīstināja ar darba rīkiem un aprīkojumu, kas nepieciešams, veicot arheoloģisko izpēti. Uz Raunas pils pagalma sienas varēja skatīt pils projekcijas.

Āraišu ezerpilī īpaši bija padomāts par bērniem. Viņiem bija atvērtas darbnīcas “Māls” un “Graudberzis”. Varēja arī iejusties arheologa lomā un darboties  ar lāpstiņu un citiem instrumentiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jaunpiebalgas Kultūras centrā rosība ik vakaru

00:00
15.01.2025
8

“Lai gan varētu domāt, ka amatiermākslas kolektīvi pēc daudzajiem gadu mijas pasākumiem tagad kaut nedaudz atvelk elpu, tā nav. Katram savi mērķi, kurus grib sasniegt,” saka Jaunpiebalgas Kultūras centra vadītāja Egita Zariņa un uzsver, ka katru vakaru centrā kādam kolektīvam ir mēģinājums, tikšanās, lai apspriestu gaidāmos kultūras notikumus pagastā, novadā, Latvijā. Pagasta jauktais koris “Jaunpiebalga” […]

Skatītāji plūst uz “Straumi”

00:00
14.01.2025
38

Režisora Ginta Zilbaloža veidotās animācijas filmas “Straume” galvenais varonis kaķis vientuļnieks paceltu asti soļo pa pasaules nozīmīgāko kino festivālu sarkanajiem paklājiem un priecē ar aizvien jauniem panākumiem, balvām un atzinību Francijā, Kanādā, Meksikā, Austrālijā, Ķīnā, Polijā. “Straume” saņēmusi arī prestižo Ņujorkas kinokritiķu apvienības balvu kā gada labākā animācijas filma, un nu jau tās producents Matīss […]

Apciemo pagasta vientuļos seniorus

00:00
13.01.2025
47

Jau vairākus gadus Taurenes bērnudārza “Asniņš” bērni un vecāki    sadarbojas ar pagasta senioru klubu “Randiņš”. Jaunākā paaudze gatavo dāvanu pakas pagasta vientuļajiem senioriem, bet kluba biedri tās nogādā adresātiem. “Dāvanu kastē ir gan marinējumi, dažādi salāti no mājas krājumiem, gan pašu darinātas praktiskas lietas, veselīgi saldumi. Arī mēs vēl ko pieliekam klāt. Gandrīz katrā […]

“Rainis un Aspazija”, “Poruks” jau frontē, drīz sūtīs “Cēsis”

00:00
12.01.2025
74

Uzņēmuma “CATA” foajē izklāts paklājs, garāmgājēji noskatās, novērtē. Ne katrs saprot, ka tas ir 6×10 metru aizsargtīkls Ukrainas armijai. To sējušas cēsnieces. Todien, kad “Druva” apmeklēja aizsargtīklu darbnīcu, te strādāja septiņas sievietes. “Cik laika vajag, lai tādu sapītu, atkarīgs no brīvprātīgo skaita. Bija steidzams pasūtījums, tīklu vajadzēja pēc desmit dienām, mēs paguvām septiņās, nākamais tapa […]

Apbalvojumi liecina par paveikto

00:00
11.01.2025
88

Cēsu novadā drošību un sabiedrisko kārtību uzrauga Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirknis, tā pārziņā ir arī Madonas un Varakļānu novads. Aizvadītajā decembrī, atzīmējot Valsts policijas gadadienu, iecirkņa darbinieki saņēma apbalvojumus. Virsleitnantam Kal­vim Retko par priekšzī­mīgu dienesta pienākumu izpildi un sasniegtajiem augstajiem darba rezultātiem pirms termiņa piešķirta nākamā dienesta pakāpe “Kap­teinis”, Dienvidvidzemes iecirkņa priekšniece pulkvežleitnante Inga […]

Desmit gadi pilni brīnumiem

00:00
10.01.2025
80

Sabiedriskā labuma organizācija “Brīnummāja” Cēsu Izstāžu namā svinēja jubilejas pasākumu “Mums jau viens desmits”, sakot paldies ikkatram, kurš palīdzējis – uzņēmējiem, sadarbības partneriem no valsts un pašvaldības iestādēm, nevalstiskā sektora, ziedotājiem, brīvprātīgajiem un speciālistiem. “Brīnummājas” vadītāja Liena Graudule sacīja: “Jūs katrs esat daļa no brīnuma – daļa no bērna smaida par izdošanos, daļa no vecāku […]

Tautas balss

Pirts – ikdienai, ne atpūtai

10:44
13.01.2025
27
Lasītāja V. raksta:

“Līgatnē nav skaidrības par pirti. Tā iedota nomā uzņēmējam, bet vai viņš nepaaugstinās maksu par pēršanos? Tā nu ir, ka mazajā pilsētiņā ir daudz mājokļu, kuros nav vannas istabas, pirts ir ikdie­nas nepieciešamība, ne atpū­-tas procedūra. Saprotams, ka viss kļūst dārgāks, taču mazgāšanās ir ikdienas nepieciešamība, tāpēc pašvaldībai ir jāpadomā, lai tā ir pieejama arī […]

Vajag arī rīta pusē

10:43
13.01.2025
25
I. no Raunas. raksta:

“Raunā pasta nodaļa tagad atrodas pagasta centrā. Ir ērti ieiet, nav jākāpj pa kāpnēm, kā bija pasta mājā.Taču pasta darba laiks gan ir neizprotams – darba dienās no plkst. 13.30 līdz 16.30. Laucinieki taču uz pagasta cen­tru brauc no rīta, ne pēcpus­dienā. Arī centrā dzī­vojošie seniori lietas kārto rī­ta pusē. Bet, ja cilvēks strādā, kad […]

Kāpēc tāda netaisnība?

10:42
13.01.2025
40
26
Aigars raksta:

“Otrdienas “Druvā” lasīju, ka uzņēmums “Kom-Auto” šoziem rūpīgi tīra no sniega ielas un ietves Cēsīs un arī paš­valdības lauku ceļus Vaives pagastā. Par to, protams, prieks, bet gribētos zināt, vai pašvaldības finansējums šoziem paredzēts tikai Cēsīm? Pie mums Raisku­mā pašvaldības ceļi nav tīrīti ne decembra, ne janvāra sniegotajās dienās! Kāpēc tāds dalījums? Cik zinu, pašvaldības […]

Cik pieliek, tik atņem

16:03
10.01.2025
25
R. raksta:

“Valdība stāsta, kas šogad būs labāk, ka vairāk naudas paliks maciņā. Bet, ja paskatās otru pusi, to, cik nāksies izdot, skaidri saprotams, ka viss būs dārgāks. Degvielai nodoklis klāt, tas jau vien visu sadārdzinās, jo mūsdienās nekas nav iespējams bez pārvadājumiem. Kopumā jau nevar teikt, ka slikti dzīvojam, ja paskatāmies uz pirmssvētku rindām veikalos, tikai […]

Gribas zināt, vai palīdzēts

16:03
10.01.2025
18
L. raksta:

“Priecājos, ka akcijā “Dod pieci” savāca tik lielu ziedojumu summu un varēs palīdzēt daudziem slimniekiem. Taču gribētos, lai, atskaitoties, kā izlietots saziedotais, ne tikai pasaka, kam tas iedots, bet arī to, vai cilvēku dotais patiesi sniedzis palīdzību un vai slimnieku veselība uzlabojusies,” priekšlikumu izteica L.

Sludinājumi