Pirmdiena, 29. jūlijs
Vārda dienas: Cecīlija, Cilda

Strādā ar spītu

Druva
23:00
06.05.2008
4
200805070857439563

teksts un foto

Skujenes pagasta zemnieku saimniecības “Mondas” saimnieki Indra un Juris Jukneviči piena nozarē turpinās strādāt, kaut lai spītētu notiekošajam tirgū. Pašlaik saimniecībā ir 75 slaucamas govis, taču saimnieki vēlas paplašināt ganāmpulku un iegādāties vēl 84 piena devējas.

Tomēr piena krīze skārusi arī šo saimniecību. Iepirkuma cena “Mondās” saražotajam pienam samazinājusies par desmit santīmiem kilogramā. Pirms cenu krišanās “Rīgas piena kombināts” par kilogramu piena saimniecībai maksājis Ls 0,28, tagad tikai Ls 0,18. I. Jukneviča vērtē, ka iepirkuma cenas nu ir nokritušās zem līmeņa, kāds bija pērn rudenī.

Pirms desmit gadiem vidējā piena iepirkuma cena bija Ls 0,08 – 0,09, tolaik veikalā piens pārdots par apmēram Ls 0,30 litrā. Proporcija bija viens pret trīs. “Tagad piena iepirkuma cena vidēji ir Ls 0,14, taču veikalā piena paku varam nopirkt par Ls 0,60 – 0,70. Proporcija ir viens pret pieci. Matemātika vienkārša,” skaitļo J. Juknevičs, piebilstot, ka rodas sajūta – kāda no iesaistītajām pusēm spēlē negodīgi. Loģiski būtu, ja atšķirības nebūtu tik krasas, jo izmaksas par degvielu, elektrību un citiem resursiem palielinājās gan ražotājiem, gan pārstrādātājiem.

Pašreiz piena lopkopības saimniecībām peļņas nav vai arī tā ir ļoti niecīga. Jukneviči rēķina, ka pirms gadiem pieciem piena litra pašizmaksa bijusi Ls 0,08, tagad nedaudz vairāk par Ls 0,16. Pašizmaksa dubultojusies. Saimnieks uzsver, ka to nevar skaidrot ar algu palielināšanos darbiniekiem. “Mondās” ir četri strādnieki, kuriem arī agrāk saimnieki centušies maksāt labi. Tagad algas strādniekiem palielinājušās vien par procentiem astoņiem, deviņiem.

Ņemot vērā, ka pašlaik piena iepirkuma cena ir Ls 0,18 par kilogramu, peļņa ir apmēram pusotrs santīms no kilograma. Un par nopelnīto vēl jāattīsta saimniecība, tehnika, kā arī jāmaksā kredīti.

Saimnieki neslēpj, ka ir bezspēcības sajūta, tomēr par spīti krīzei negrasās padoties. Viņi prognozē, ka daļa saimniecību morāli un ekonomiski neizturēs pašreizējo situāciju – zemo iepirkuma cenu, augsto inflāciju, kredītprocentus, tādēļ likvidēsies. “Mēs sakodīsim zobus un turpināsim strādāt. Mums nekad primārais nav bijis nopelnīt, nav arī augstu prasību, tādēļ varēsim izdzīvot,” apņēmīgi skaidro J. Juknevičs.

Saimniece atzīst, ka arī pārtraukt ražošanu nebūt nav viegli. Grūti būtu likvidēt lopus: “Tās taču ir dzīvas radības, daudz vairāk nekā ražošanas mašīnas. Mēs taču par šīm gotiņām esam atbildīgi.”

Zemo piena iepirkuma cenu dēļ banka saimniecībai nevēlas piešķirt kredītu kūts paplašināšanas projektam. Izsapņota un nepieciešama ir kūts 184 slaucamām govīm.

Saimnieks vērtē, ka tiek darīts viss, lai lauksaimniekiem nebūtu iespējas attīstīties un paplašināties: “Visa pamatā ir valdības politika, kas vērsta nevis uz lauksaimniecības attīstīšanu, bet gan sagraušanu. Tāpat sagrauta tika arī cukura nozare.” J. Juknevičs ir pārliecināts, ka būtu nepieciešams aizliegt konkrētu preču importu, lai neradītu nevajadzīgu konkurenci Latvijā ražotajam. Tā savulaik cukura uzkrājumu problēmu varēja atrisināt, aizliedzot ievest cukuru. Neveidotos uzkrājumi, un par tiem nebūtu jāmaksā soda naudas ES. Līdzīga situācija ir piena nozarē – ievest nepieciešams būtu tikai to, ko nevar saražot. Taču Latvijā patlaban spēj saražot daudz.

Saimnieki atgādina, ka vēsturiski Latvija bijusi ne tikai piena un gaļas produktu ražotāja pašpatēriņam, bet arī citu valstu apgādātāja. Taču pašlaik apdraudēta ir arī piena nodrošināšana pašu tirgum. Arī turpmāk cilvēki vēlēsies lietot pienu, taču kas notiks, kad nozare Latvijā tiks iznīcināta? Piens turklāt tiek izmantots dažādu produktu ražošanai. J. Juknevičs atminas lasījis aprēķinus, ka vienam cilvēkam nepieciešami pieci piena litri dienā, ņemot vērā ne tikai piena patēriņu, bet arī krējuma, sviesta, biezpiena, konfekšu, bērnu pārtikas, kā arī teļu barības ražošanu.

Zemkopības ministrs Mārtiņš Roze kā vienu no risinājumiem lauksaimniekiem ieteicis tiešo tirdzniecību. I. Jukneviča skaidro, ka arī tas nav vienkārši, jo lielākajai daļai saimniecību ir tikai piegādes kvotas. Lai uzsāktu tiešo tirdzniecību, jāsakārto dokumenti, lai iegūtu tiešās tirdzniecības kvotas. Turklāt, lai pienu nogādātu līdz tirgum, nepieciešams ar aukstuma iekārtām aprīkots, prasībām atbilstošs transporta līdzeklis, arī tara, kur pienu iepildīt. Tam nepieciešami finansiāli ieguldījumi, reti kuram zemniekam ir brīvie līdzekļi, lai to visu paveiktu.

Jukneviči uzskata, ka atbalstu lauksaimniecības produkcijas ražotājiem varētu rast, ja ES atbalstu nemaksātu tiem, kuri lauksaimniecībā izmantojamo zemi neapstrādā, bet tikai nopļauj zāli. Ja tiktu palielinātas subsīdijas ražotājiem, tiktu kompensēti zaudējumi, kas radušies, pazeminoties piena iepirkuma cenai. Tāpat zemnieki vērtē, ka pašreiz nav vēlama Nacionālās bibliotēkas celtniecība. Līdzekļus varētu novirzīt lauksaimniecības stabilizēšanai.

Saimniecība nepaļaujas uz valsts un ES atbalstu. Sākot saimniekot 1997. gadā, Jukneviči vienojušies subsīdijas uzskatīt kā dāvanas, bet ar pārējo tikt galā pašu spēkiem. Tā ES atbalsts saņemts piena zāles modernizēšanai, kā arī teļu sprostu izveidei.

Saimniecība strādā bioloģiski, neizmantojot minerālmēslus un ķimikālijas, tomēr bioloģiskas saimniecības statuss tai vairs nav. Tas tādēļ, ka kopš šā gada bioloģiskajās saimniecībās lopu ēdienkartē nevar būt pat vairs ne pieci procenti konvencionāli ražotas barības. Saimnieki paši gatavo sienu un skābbarību, taču spēkbarība jāpiepērk, bet to nav bijis iespējams sagādāt bioloģisko. Saimniece uzskata, ka šī ir viena no valsts politikas kļūdām. Viņasprāt, spēkā vajadzēja atstāt normu, kas bioloģiskajās saimniecībās pieļāva lopiem izēdināt piecus procentus konvenciāli ražotās barības.

J. Juknevičs uzskata, ka lauksaimniecības krīzi atrisināt varētu daudzpartiju sistēmas maiņa uz divpartiju sistēmu. Šādu soli ietekmēt varētu ievēlēts un neatkarīgs prezidents, tomēr ticība šādām izmaiņām ir pavisam neliela.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Diskutē, kā uzlabot bērnu zobu veselību

07:10
28.07.2024
7

Kamēr citviet Eiropā ir pašsaprotami, ka bērniem un pieaugušajiem ir veseli zobi, Latvijā ir pašsaprotami, ka zobus mazākā vai lielākā mērā ir skāris kariess. Lai diskutētu par situāciju zobu veselībā un zobārstniecībā, Vispasaules cēsnieku dienās Cēsīs notika paneļdiskusija “Zobārstniecības aprūpes izaicinājumi Latvijā – Vai Cēsis būs pārmaiņu sākums?”. Cēsniece, Rīgas Stradiņa univer­sitātes (RSU) Zobārstnie­cī­bas fakultātes […]

Dzied un stāsta par dzīvi un darbu Norvēģijā

00:00
28.07.2024
27

Vispasaules cēsnieku dienās Cēsu pilsētas pansionātā ar stāstu par dzīvi Norvēģijā un darbu viesojās Ina Vīne. Ina ir dzimusi nītauriete, bet desmit gadus pirms došanās uz ārzemēm nodzīvoja Cēsīs. Tagad jau septiņpadsmit gadi aizvadīti Norvēģijā. Tur, ilgojoties pēc latviskā, viņa spēlē ģitāru un dzied latviešiem tuvās dziesmas, arī tautas dziesmas. Ar tām I.Vīne iepriecināja arī […]

Kā sev nenodarīt pāri, ēdot dārza veltes

07:54
27.07.2024
11

Kurš gan vasarā necenšas iespējami vairāk pamieloties ar vietējo dārzu labumiem. Ogas, augļi, svaigi dārzeņi, to vai nu katrs izaudzē pats, vai nopērk tirgū. Šie labumi ir bagāti ar vitamīniem, antioksidantiem un šķiedrvielām, taču ne katrs tos var ēst, cik vēlas. Šīs dabas veltes var radīt kairinājumu kuņģī, izraisot dedzināšanu un citas nepatīkamas sajūtas. Kādos […]

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
21

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
32
1

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
289

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Tautas balss

Zālēm jābūt lētākām

12:07
28.07.2024
12
Seniore raksta:

“Man izklausās jocīgi, ka pensionāru organizācija ir pret zāļu cenu samazināšanu. Tieši vecākajai paaudzei jālieto dažādi medikamenti, lai justos labāk, lai nebūtu jāiet ārstēties slimnīcā, kas gan pašam, gan valstij izmaksā vairāk. Varbūt Veselības ministrija sabiedrībai pārāk maz skaidrojusi, kā notiks pārmaiņas, kā nodrošinās, ka strādā mazās lauku aptiekas,” pauda seniore no Cēsīm.

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
70
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
31
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
23
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
39
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Sludinājumi