Svētdiena, 28. jūlijs
Vārda dienas: Cecīlija, Cilda

Sievietes kļuvušas vīrišķīgākas

Druva
00:00
08.03.2008
4

Ierasts uzskatīt, ka ir sievišķīgas un vīrišķīgas profesijas, tomēr, gadiem ejot, robežas aizvien vairāk izplūst. Vīrieši ir izcili pavāri un frizieri, sievietes kļūst par veiksmīgām uzņēmējām, valsts amatpersonām, celtniecēm. Arī policijā agrāk lielākoties strādāja tikai vīrieši, tagad situācija mainījusies. Valsts policijas Cēsu rajona pārvaldē dažādos amatos strādā 30 sievietes.

Par sievieti policista profesijā sarunājos ar ceļu policijas inspektori Maiju Smiltiņu, izmeklētājām Anitu Turlo un Sandru Okrašinsku, administratīvās nodaļas vecāko inspektori Valdu Dēviķi, iecirkņa inspektorēm Līgu Ozoliņu un Evitu Kalniņu.

Vaicātas, kā policistes izjūt Sieviešu dienu, visas atzīst, ka tie ir patīkami svētki, kolēģi vienmēr

sveic ar ziediem un mīļiem apsveikumiem. V.Dēviķe, kura policijā nostrādājusi 30 gadus, atceras, ka agrāk svētki bijuši pompozāki un plašāki, ar klātiem galdiem un pat dejām. Taču arī Sieviešu dienā policistēm sievietēm jāstrādā, kā pa-rasts, jāizmeklē lietas un jābrauc uz izsaukumiem.

Ierasti uzskatīts, ka policijā ir izteikts vīriešu kolektīvs, bet tagad aizvien vairāk darbu uzsāk sievietes. V.Dēviķe atceras, ka agrāk šajā struktūrā strādājušas vien dažas, turklāt tikai kā izmeklētājas un nepilngadīgo lietu inspektores. Iecirkņu inspektori, kuriem ik dienu jādodas izsaukumos uz ģimenes skandāliem, kautiņiem un nekārtībām, bijuši tikai vīrieši. V.Dēviķe vērtē, ka policista darbs nav pats piemērotākais sievietēm, tomēr pārējās policistes atzīst, ka profesijā jūtas labi.

“Man tik tiešām patīk tas, ko daru!” atzīst M. Smiltiņa. Viņa vērtē, ka mūsdienu sievietes: „kļuvušas vīrišķīgākas, drosmīgākas. Agrāk bija pieņemts, ka sievietes sēž mājās, sagaida vīrus ar vakariņām un audzina bērnus, bet nu sievietes veido karjeru. Visu var, visu dara un visu paspēj.”

Policistes spriež, ka salīdzinājumā ar vīriešiem sievietes mēdz būt stingrākas, prasīgākas un arī precīzākas. L. Ozoliņa tam piekrīt un vērtē, ka vīrieši ir spēcīgāki fiziskajā jomā, bet arī ne vienmēr. A. Turlā piebilst, ka sievietei policijas darbā ir arī priekšrocības: “Vīrieši, kurus nopratina, pat nemanot mēdz mums atklāt vairāk, nekā būtu gribējuši.”

L. Ozoliņa uzskata, ka policistēm ir vēl viens ierocis – spēja mazināt konfliktus ar vārdiem, tomēr ne vienmēr tas izdodas.

Jautātas par bezbailību un drosmi, ko lielākoties piedēvē vīriešiem, policistes vērtē, ka šīs īpašības piemīt arī sievietēm. M. Smiltiņa uzskata: “Ja sieviete nāk strādāt uz policiju, tad apzinās, kāds šis darbs būs, un arī to, ka nebūs atlaides tikai tādēļ, ka esi sieviete.” Policistes atzīst, ka mēdz būt arī neomulīgi brīži, taču kolēģi vīrieši vienmēr atbalsta un palīdz.

Sievietēm policijas darbā nākas saskarties arī ar situācijām, kuras vīrieši, iespējams, neizjūt. Gadoties, ka likuma pārkāpējs cenšas koķetēt, saka komplimentus un pat aicina uz randiņiem, vīrieši nereti domā – tā varēs tikt cauri vieglāk, bet policistes atzīst, ka likums ir likums un atlaides netiek dotas nevienam. Nereti cilvēki pret policistēm ir atklātāki, uztic rūpes, bēdas un dzīves stāstus. Vīriešiem policistiem ar šādiem gadījumiem nākoties saskarties mazāk.

L.Ozoliņa atzīst, ka darbs psiholoģiski nav viegls, tomēr: „Ja sākot darbu policijā, kāds ir biklāks, tad ar laiku norūdās. Saprot, ka, ja būsi pārāk maigs, strādāt būs grūti.”

Par bailēm, veicot dienesta pienākumus, S.Okrašinska skaidro: “Par tām nedrīkst domāt. Ir jāiet un jādara. Bailes var palikt vēlākam laikam.” L. Ozoliņa atzīst, ka: “mums vienkārši ir jāiet, un viss. Neviens jau neskatās – sieviete vai vīrietis. Dažreiz pārkāpēji, redzot policisti sievieti, atļaujas būt bargāki, viņiem šķiet, ka var mūs vairāk aizskart, bet ir arī pretēja reakcija – pārkāpēji kļūst iecietīgāki, izvēlas vārdus, ko izsaka.”

Policijas darbā negācijas ir ikdiena, pozitīvā ir ievērojami mazāk. „Darbu nedrīkst uzņemt ar jūtām, emocijām, nedrīkst pārāk daudz ņemt pie sirds. Jāiet uz mērķi, neskatoties ne pa labi, ne pa kreisi. Tomēr, kā jau visiem, arī policistēm sirds reizēm pilna, un arī mums ir asaru izplūdi,” atklāj S.Okrašinska. A.Turlā atzīst, ka bieži nākas dzirdēt apvainojumus, skarbus vārdus, taču: „tos nedrīkst uzņemt sevī” .

E.Kalniņa stāsta, ka, ierodoties notikuma vietā, konfliktā iesaistītajiem ir saasinātas emocijas, izsakot apvainojumus, pārmetumus un pretenzijas, lielākoties nešķiro, vai policists ir sieviete, vai vīrietis. Sievietes, būdamas emocionālākas, nereti šādus mirkļus uztver sāpīgāk nekā vīrieši, gribot negribot uzkrātās emocijas pēc tam izjūt arī tuvie cilvēki. E.Kalniņa gan uzskata, ka nereti tieši vīriešiem ir psiholoģiski grūtāk aizmirst apvainojumus. „Neuztveru personīgi, ja kāds apsaukā. Bet sāpīgi ir tad, ja cilvēki slikti izsakās par policiju kopumā. Sāp sabiedrības attieksme,” atklāj E. Kalniņa.

Policistes skaidro, ka ģimenes cieš ne tikai emociju dēļ, bet arī tādēļ, ka strādāt nākas brīvdienās un svētkos. Tomēr darbs policijā policistēm, ar kurām sarunājās „Druva”, tiešām patīk, arī par spīti ne tik gaišajiem mirkļiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Dzied un stāsta par dzīvi un darbu Norvēģijā

00:00
28.07.2024
10

Vispasaules cēsnieku dienās Cēsu pilsētas pansionātā ar stāstu par dzīvi Norvēģijā un darbu viesojās Ina Vīne. Ina ir dzimusi nītauriete, bet desmit gadus pirms došanās uz ārzemēm nodzīvoja Cēsīs. Tagad jau septiņpadsmit gadi aizvadīti Norvēģijā. Tur, ilgojoties pēc latviskā, viņa spēlē ģitāru un dzied latviešiem tuvās dziesmas, arī tautas dziesmas. Ar tām I.Vīne iepriecināja arī […]

Kā sev nenodarīt pāri, ēdot dārza veltes

07:54
27.07.2024
10

Kurš gan vasarā necenšas iespējami vairāk pamieloties ar vietējo dārzu labumiem. Ogas, augļi, svaigi dārzeņi, to vai nu katrs izaudzē pats, vai nopērk tirgū. Šie labumi ir bagāti ar vitamīniem, antioksidantiem un šķiedrvielām, taču ne katrs tos var ēst, cik vēlas. Šīs dabas veltes var radīt kairinājumu kuņģī, izraisot dedzināšanu un citas nepatīkamas sajūtas. Kādos […]

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
20

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
29
1

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
269

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
60

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
69
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
30
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
35
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
17
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi