Pirmdiena, 29. jūlijs
Vārda dienas: Cecīlija, Cilda

Redzot Piebalgas uzarto zemi

Druva
23:00
02.05.2008
2
200805030030231544

Piebaldzieti, profesori latviešu literatūras katedrā Ausmu Cimdiņu „Druva” aicināja uz sarunu brīdī starp pabeigtiem ziemas darbiem Rīgā literatūras zinātnē un pavasara darbiem laukos Cimdiņu īpašumos Vecpiebalgā. „Ar literatūrkritiku nodarbojos arvien mazāk, jo man ir fundamentāli akadēmiski pētījumi un projektu vadība,” par ziemas cēlienu teic profesore, monogrāfiju un zinātņu rakstu sastādītāja un galvenā redaktore, bet pavasara pieminēšana viņā raisa laimīgu smaidu – ceļš vedīs uz mīļo Piebalgu.

– Nesen saņēmāt Viļa Plūdoņa balvu literatūrzinātnē. Šo balvu piešķir par aktuāliem pētījumiem literatūras vēsturē un teorijā. Kas paveikts?

– Aktīvi esmu iesaistījusies valsts pētījumu programmas „Letonika” darbā, un tās ietvaros iecerējām un sekmīgi īstenojām A.Pumpura eposa „Lāčplēsis” tulkojumu angļu valodā. Ja mūsu kultūras tradīciju pazinējiem, mūsu lasītājiem „Lāčplēsis” ir pašsaprotams, tad ārzemju lasītājam var būt ļoti daudz jautājumu. Tāpēc grāmatā ievietoti komentāri, un nācās papūlēties, lai ievada daļā lasītājus pārliecinātu, ka pasaulei mūsu „Lāčplēsis” ir aktuāls, kaut sarakstīts 19. gadsimta beigās par 13. gadsimta notikumiem Latvijā. Grāmatas sagatavošanā veicām svarīgus priekšdarbus, uzaicinājām akadēmiskos komentārus rakstīt vairākus zinātniekus, tai skaitā V.Vīķi –Freibergu, J. Kursīti. Vēl jāpiebilst, ka mums izdevuma sagatavošanai bija jāatrod atbalsts un jāpierāda, kāpēc ”Lāčplēsis” jātulko. Stāstījām par cerību, ka A. Pumpura „Lāčplēsis” tādejādi varēs izplatīties akadēmiskajā vidē, salīdzinošajā folkloristikā, ka gribam mūsu folkloras tēmas, tēlus, problemātiku iepludināt plašākā kontekstā.

– Kādas mūsdienās veidojas literāra teksta un dzīves realitātes attiecības?

– Lai kā kritiķi neslavētu postmodernus, sevi slavinošus tekstus, tos lasa daudz mazāk nekā autobiogrāfijas – realitātē vai dzīves pieredzē sakņotus tekstus. Interesantums kļuvis par estētisku kategoriju. Mūs interesē tas, kas uz mums attiecas. Ja teksts atsaucas uz mūsu pretrunām, šaubām, vērtībām, tad ar interesi to lasām. Ja vēl virsraksti ir provocējoši, tas liek domāt, ka tekstā atradīsim domubiedru.

– Jūs esat teikusi, ka pati priekšroku dodat nelīdzeniem tekstiem.

– Jā, tādiem kā Piebalgas smagā, ar lielajiem lemešiem uzartā zeme. Izbraucot no Rīgas – gludās, ķemmētās, industriālās – un pavasarī ieraugot zaļos laukus vai pieneņu dzeltenās pļavas, bet rudenī uzartu zemi, kad parādās zemes struktūra un krāsu gamma, man gribas kliegt. Līdzīgi šodien ir arī literatūrā, kad nogludināti, atbilstoši estētiskām kategorijām radīti teksti neiegūst tādu rezonansi, kā autobiogrāfiskā proza vai grāmatas, par kurām gan saka – gandrīz kā no dzīves. Nelīdzeniem tekstiem reizēm gan grūti noteikt žanru. Tā īsti pat nav daiļliteratūra, jo pārāk autentiska.

– Nosauciet autorus, kuriem šodien izdevies radīt labākās grāmatas biogrāfiskā žanrā.

– Rakstniece Nora Ikstena ar apcerēm par Bruni Rubesu, Viju Vētru un nesen klajā laisto grāmatu par Regīnu Ezeru. Ar kaislīgāku skatienu uz dzīvi un cilvēkiem raksta Laima Muktupāvela, piemēram, par Benjamiņa kundzi. Šo rakstnieču romānos būtiska ir fakta un iztēles mijiedarbība. Vēl jānosauc Gundega Repše, kura rakstījusi par Ojāru Vācieti , bet tuvu ģeniālai ir grāmata „Sieviete miglā” par mākslinieci Līgu Purmali. Tā ir sava veida dialogs nevis pēc saskaņas principa, bet pretrunām, kad autore un varone nenonāk pie kopsaucēja. Tekstā galvenais ir domas spraigums.

– Pirms septiņiem gadiem sarakstījāt grāmatu par Valsts prezidenti Vairu Vīķi–Freibergu „Brīvības vārdā” . Vai grāmatai tagad neprasās turpinājums?

– Nez vai es to uzņemtos, jo toreiz mana doma bija notvert mirkli, redzējumu, kad cilvēks no akadēmiskās vides nonāk politiskajā un sākās konfrontācija. Toreiz ļoti spilgti parādījās sabiedrības neviennozīmīgā attieksme pret Latvijas valsti, latviskajām vērtībām. To arī esmu iegrāmatojusi. Stāstīju, kā politiskajā vidē iestājās apmulsums, bija ļoti daudzi mēģinājumi nomelnot un diskreditēt prezidenti. Es toreiz rakstīju par unikālu personību grāmatā un tagad par viņu rakstu enciklopēdijā ”100 Latvijas sievietes”. Aiz vārdiem ”Latvijas Valsts prezidente” es pierakstīju: ”Izcilākā mūsdienu latviešu sieviete”. Tāda, man šķiet, viņa ir.

Kad rakstu, vienmēr domāju par potenciālo lasītāju – kāda viņam gar to daļa. Grāmatai par prezidenti ir īpašs liktenis. Man nebija tādu ambīciju ņemt un rakstīt par prezidenti. Grāmata tapa, pateicoties apgāda „Jumava” neatlaidīgam spiedienam uzņemties šo darbu. Rakstīšanai ziedoju vasaru, pat dzimšanas dienu togad nesvinēju. Cik varēju, savās lauku mājās norobežojos no visa apkārtējā. Negribēdama caur šo grāmatu kļuvu slavena un nonācu, tā teikt, aprindās. Taču šo darbu uzņēmos ar lielu iekšēju nedrošību. Tikai tad, kad manuskriptu izlasīja prezidente, pilnīgi visam piekrita, mana pašapziņa bija stipri augusi. – Ap Jāņiem esot jānāk klajā grāmatai, kas tapusi jūsu vadībā – „100 Latvijas sievietes”?

– Enciklopēdija apmēram 500 lappusēs stāstīs par Latvijas sievietēm kultūrā – mākslā, rakstniecībā, mūzikā, teātrī, kā arī politikā, jo grāmatā būs iekļautas Latvijas visas kultūras, izglītības un zinātnes ministres. Enciklopēdija būs nopietns ieguldījums mūsu grāmatniecībā un kultūras vēsturē, tā būs informatīvi bagāta un lasāma grāmata, kas palīdzēs analizēt izcilības rašanos. Izcilu sieviešu biogrāfijas bieži vien ir nepareizas, pretrunu pilnas. Paredzu, ka enciklopēdija izraisīs arī diezgan neviennozīmīgu vērtējumu, jo man bija jāpieņem galīgais lēmums, kuras sievietes tiks iekļautas simtniekā un kuras ne. Piebaldzietes enciklopēdijā pārstāvēs teātra kritiķe Lilija Dzene, kura būs ne tikai apcerēta, bet arī pati devusi lielu artavu grāmatas tapšanā, rakstot par aktrisēm.

b – Jūs esat centra ”Feministica Letica” vadītāja. Ar ko nodarbojas šis centrs?

– Esam saistīti ar akadēmiskās feministikas jautājumu izpēti, bet nedarbojamies ar feminisma kustības veicināšanu. Viens no mūsu izpētes objektiem ir pasaulslavenās francūzietes Simonas de Bovuāras 1949. gadā klajā laistais esejiskais pētījums (ap 700 lappušu apjomā) par sievietes vietu un lomu vēsturē, galvenokārt rakstniecības un akadēmiskajā vidē. Šī apcere „Otrais dzimums” Latvijā nemaz nav tik pazīstama, tāpēc uzskatu, ka tā būtu jātulko latviešu valodā. Filozofe de Bovuāra personalizēja savā dzīves pieredzē un individuālā skatījumā teorijas par sievieti, vīrieti un dzimumu sociālajām lomām, funkcijām un vērtībām. Viņa atļāvās būt nesaudzīga pret sevi, sieviešu un vīriešu dzimumu un vienlaicīgi nekurināja karu, ko velti dara daudzas radikālās feministes, jo dzimumu karā nav uzvarētāju. Rakstniece vētīja vīrieša vēsturiski iedibināto varu pār sievieti, bet viņa neaicināja uz revolūciju. Sievietei nav jākļūst par vīrieti. Rakstniece nenodarbojas ar tiesāšanu, bet mēģinājumu izprast. Tāda ir arī mūsu doma. Līdz 20. gadsimtam visa kultūras un literatūras vēsture ir vīriešu radīta, bet cita aina paveras 20. gadsimtā.

Kāpēc apcere saucas „Otrais dzimums”? Tāpēc, ka vīrietis visbiežāk tiek uztverts kā cilvēks, bet sieviete kā cilvēks ar zināmiem nosacījumiem, sieviete kā dzimums. Tas dziļi iesakņojies kultūras tradīcijās, sadzīves organizācijā. Reizēm saruna tā arī sākas, ar it kā atvainošanos – es esmu sieviete.

– 20. gadsimts Latvijā sievietēm gan bijis īpašs – ļoti ražīgs kultūrā un varā.

– Grūti pat bija izvēlēties, kuras simts sievietes ietilpināt izcilību enciklopēdijā.

Sievietēm ir vieta politikā, sabiedriskajā dzīvē. Sieviešu politiskās tiesības ir panāktas, sievietes ir darba tirgū. Taču jautājumi, ko izvirzīja esejiste S.de Bovuāra, šodien iegūst papildu dimensiju, savā ziņā kļuvuši vēl aktuālāki. Kas mūsdienās notiek ar ģimeni, ar bērniem, sievietes psiholoģiju, sievietes veselību, arī kontracepciju? Sievietes dzīve kvalitāte

ļoti

ietekmē

sabiedrības dzīves kvalitāti – ģimeņu dzīves, bērnu dzīves.

Mūsu centra misija ir pētniecība un izglītošana dzimumu kultūras jautājumos. Kā zināms, izglītošana nav vardarbīgs process. Tie, kas ir gatavi domāt akadēmiskā un teorētiskā veidā, ir aicināti filoloģijas fakultātē.

– Kā jūsu domas vijas ap Piebalgu?

– Esmu dubultpiebaldzēns – dzimusi Jaunpiebalgā un beigusi Jaunpiebalgas vidusskolu. Tur ir mani vecāki. Pētnieks Mārtiņš Vesperis, veicot antropoloģijas pētījumus, atklājis, ka mani senči Jaunpiebalgā dzīvo vismaz no 17. gadsimta. Tur esmu ļoti dziļi sakņota. Ceļu Vecpiebalga – Jaunpiebalga man gribētos mērot biežāk.

Vecpiebalgā mūsu ģimenei ir savs kaktiņš, savs stūrītis zemes. Vēl vairāk – ir debesis un skats no Kalna Kabulēnu kalna uz Kalna Kaibēnu kalnu. Istabā apsēstot un redzot pa logu Kalna Kaibēnus, manī ir viss

– reizē tāds miers un nemiers. To skolu pa logu nekad nevaru aizmirst. Ar Pēteri Cimdiņu iepazinos un par Cimdiņu paliku, pateicoties darbam Kaibēnu muzejā. Mēs pirmo reizi satikāmies uz Kaibēnu ceļa, kad gāju uz Mūrniekiem pēc pasta. Pa ceļu brauca divi fantastiski, stipri vīrieši, man neredzēti – tie bija Rūdolfs un Pēteris Cimdiņi. Un viens no viņiem bija neprecēts.

– Kas ar jums noticis kopš laikiem, kad bijāt brāļu Kaudzīšu memoriālā muzeja jaunā līdzstrādniece?

– Tas pats, kas notiek ar visām sievietēm. Mūs apņem dzīves pieredze, pienākumi, darbi. Esmu apaugusi ar dažādām pieredzēm un mēģinājumiem dzīvot laikam līdzi. Tas arī noticis. Atšķirība tā, ka, strādājot vienlīdz intensīvi, daļa sieviešu iegūst publisko uzmanību un atzinību, bet citas neiegūst. Man izdevies iegūt, jo profesija ir publiskāka. Piemēram, televīzijas žurnālistus mēs pazīstam vairāk nekā dzejniekus un rakstniekus. Pasniedzēja darbs arī ir priekšplāna darbs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Diskutē, kā uzlabot bērnu zobu veselību

07:10
28.07.2024
7

Kamēr citviet Eiropā ir pašsaprotami, ka bērniem un pieaugušajiem ir veseli zobi, Latvijā ir pašsaprotami, ka zobus mazākā vai lielākā mērā ir skāris kariess. Lai diskutētu par situāciju zobu veselībā un zobārstniecībā, Vispasaules cēsnieku dienās Cēsīs notika paneļdiskusija “Zobārstniecības aprūpes izaicinājumi Latvijā – Vai Cēsis būs pārmaiņu sākums?”. Cēsniece, Rīgas Stradiņa univer­sitātes (RSU) Zobārstnie­cī­bas fakultātes […]

Dzied un stāsta par dzīvi un darbu Norvēģijā

00:00
28.07.2024
27

Vispasaules cēsnieku dienās Cēsu pilsētas pansionātā ar stāstu par dzīvi Norvēģijā un darbu viesojās Ina Vīne. Ina ir dzimusi nītauriete, bet desmit gadus pirms došanās uz ārzemēm nodzīvoja Cēsīs. Tagad jau septiņpadsmit gadi aizvadīti Norvēģijā. Tur, ilgojoties pēc latviskā, viņa spēlē ģitāru un dzied latviešiem tuvās dziesmas, arī tautas dziesmas. Ar tām I.Vīne iepriecināja arī […]

Kā sev nenodarīt pāri, ēdot dārza veltes

07:54
27.07.2024
11

Kurš gan vasarā necenšas iespējami vairāk pamieloties ar vietējo dārzu labumiem. Ogas, augļi, svaigi dārzeņi, to vai nu katrs izaudzē pats, vai nopērk tirgū. Šie labumi ir bagāti ar vitamīniem, antioksidantiem un šķiedrvielām, taču ne katrs tos var ēst, cik vēlas. Šīs dabas veltes var radīt kairinājumu kuņģī, izraisot dedzināšanu un citas nepatīkamas sajūtas. Kādos […]

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
21

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
32
1

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
289

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Tautas balss

Zālēm jābūt lētākām

12:07
28.07.2024
12
Seniore raksta:

“Man izklausās jocīgi, ka pensionāru organizācija ir pret zāļu cenu samazināšanu. Tieši vecākajai paaudzei jālieto dažādi medikamenti, lai justos labāk, lai nebūtu jāiet ārstēties slimnīcā, kas gan pašam, gan valstij izmaksā vairāk. Varbūt Veselības ministrija sabiedrībai pārāk maz skaidrojusi, kā notiks pārmaiņas, kā nodrošinās, ka strādā mazās lauku aptiekas,” pauda seniore no Cēsīm.

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
70
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
31
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
23
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
38
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Sludinājumi