Svētdiena, 28. jūlijs
Vārda dienas: Cecīlija, Cilda

Pianists – par maratonu un mamutiem mūzikas pasaulē

Druva
23:00
01.05.2008
2

Lielisku pianistu Latvijā netrūkst, bet 24 gadus vecais Vestards Šimkus viņu vidū ir īpašs – solokoncerti pilnās klausītāju zālēs, turklāt ne tikai Rīgā. Pagājušajā nedēļā Cēsu kultūras centra 500 vietu zāle bija aizpildīta līdz pēdējās rindas pēdējai vietai.

Koncerta pirmo daļu veidoja tikai viens skaņdarbs, bet kāds! Ludviga van Bēthovena 29. klaviersonāte ir 47 minūšu ilgs, sarežģītas partitūras darbs, kas no mūziķa prasa virtuozitāti, koncentrēšanos, garīgo un fizisko izturību, bet no klausītājiem – lielu ieinteresētību. Koncerta otrā daļa bija veltīta Sergeja Rahmaņinova brāzmainajai mūzikai, atskaņojot viņa sacerēto Otro klaviersonāti. Pusstunda pie klavierēm bija pianisma piruešu cienīgs pasākums. Trešais koncerta skaņdarbs – V.Šimkus orģinālversija klavierēm “Rapsodija blūza stilā” – klausītājiem ne tikai uzbūra Džordža Geršvina populāru melodiju taktis, bet arī pārsteidza ar skaņu buķeti, it kā visu acu priekšā nespēlētu vien pianists, bet viņu pavadītu arī orķestris.

Atvadoties no publikas, kas dziļurbuma klasiku bija noklausījusies ar gandrīz aizturētu elpu un nu mūziķi apveltīja ar ilgstošiem aplausiem, V.Šimkus neslēpa, ka šajā vakarā izsmēlis daudz spēka, tāpēc laiks atpūtai.

– Vai divu stundu solokoncerts ar tik sarežģītām partitūrām kaut kādā ziņā nav salīdzināms ar muzikālu maratonskrējienu?

– Iespējams, bet tikai tad, ja no sportista skrējienā jūt tādu pašu kaifu, kā es, spēlējot klavieres. Es sevi iepriecinu, spēlēdams klavieres, un koncertā atrodos mūzikas baudījumā. Ja arī klausītājiem par šo mūziku prieks, tad ko vēl vairāk?

– Jūs esat atgriezies pie Cēsu Yamaha flīģeļa!

– Cēsīs esmu jau trešo reizi. Pirmo reizi spēlēju pirms četriem gadiem Izstāžu namā, bet pagājušajā vasarā Cēsu kultūras centrā iemēģināju jauno koncertflīģeli. Tagad atgriezos to sadauzīt gabalos (smejas).

– Kā jūs vērtējat cēsnieku pirkumu?

– Pastāstīšu lūk, ko! Stenwey firmai ilgu laiku piederēja ļoti laba koku audzētava Aļaskā, kādēļ firma saražoja daudzas labas klavieres. Tad birokrātijas rezultātā tā šo koku audzētavu zaudēja, to dabūja Yamaha, tāpēc šīs firmas jaunie instrumenti ir tikpat labi. Par Cēsu flīģeli varu teikt visu to labāko. Taču jāielāgo, ka tik labām klavierēm kā šīm, ikdienā jābūt atbilstoši uzturētām. Par klavierēm ļoti jārūpējas. Mitrums un temperatūras maiņa var radīt situāciju, ka klavieres ņaudēs kā kaķu koris.

– Kad koncerta sākumā apsolījāt 47 minūšu ilgu skaņdarbu, visi sagatavojās pacietīgi to noklausīties, tomēr pa reizei vecie krēsli iečīkstējās. Vai to dzirdējāt?

– Nē, krēslu čīkstēšana mani netraucē, bet klepošana gan. Bēthovena skaņdarbs ir grūts un prasa lielu koncentrēšanos. Visu cieņu, mobilie telefoni bija izslēgti, un neviens nezvanīja.

– Jūs izteiksmīgi dzīvojat līdzi mūzikai. Sevišķi to varēja pamanīt Bēthovena adagio sostenuto.

– Šī daļa man ir ļoti tuva. Kā saka mans skolotājs Vadims Suhanovs, šādu adagio var saprast un mūzikā attēlot cilvēks, kurš ikdienā dzīvo prom no sabiedriskās kņadas. Es tiešām dzīvoju mežā, ģimenes lauku mājā, ēdu tikai veselīgu pārtiku un caurām dienām spēlēju klavieres. Nekā cita manā dzīvē nav. Pilnīgi. Tāpēc mūziku sajūtu kā daļu no dabiskās, ārkārtīgi skaistās vides. Tā ir kā cita pasaule, daudz labāka pasaule. Uz skatuves pie klavierēm es vēlos cilvēkiem to parādīt.

– Pēc gaišās Bēthovena mūzikas nāca kaut kas lācīgs, vai, kā jūs teicāt, mamuts, tā raksturojot Sergeja Rahmaņinova skaņdarbu.

– Rahmaņinova mūziku nevar nospēlēt, ja koncentrējies uz katru detaļu. Tur pilnībā jāsaaug ar mūziku. Rokas pašas zina katru nākamo muzikālo frāzi, tāpat kā mēs, runā-jot latviski, nemeklējam katru vārdu vai teikumu, bet sakām domu.

Nošu atcerēšanās man nekad nav bijusi problēma, tomēr pirmo reizi dzīvē man bija drusku problēma iegaumēt visu, ko sacerējis Bētho-vens, jo 29. klaviersonātē ir tik daudz nošu, cik smilšu graudiņu uz zemeslodes. Pāris nedēļas it kā negulēju, jo prāts arī miegā automātiski apguva nošu tekstu.

– Ko no pasaules klasikas apgūsiet turpmāk, ja jau tagad pievarat skaņdarbus – mamutus?

– Šādu mamutu ir ļoti daudz. Tos visus nav iespējams nokaut, bet pamazām dodos medībās. Arī pats komponēju visādus mamutus. Pavairoju tos.

– Jums patīk sagādāt klausītājiem pārsteigumus. Spēlējat uz taustiņiem un pēkšņi – tuk, tuk – piesitat pie klavieru koka.

– Tas ir kā no bērnības, kad vecāki neļauj bērnam ar kulakiem dauzīt klavieres. Redz, izaug liels, un

vienalga dauza (smejas). Tā rodas efekts. Arvien gribas kaut ko jaunu un traku izdomāt.

– Jūs esat saistīts ar elitāru mākslu. Kas vēl līdz ar skolotāju ir jūsu kompānijā?

– Skolotājs ir Minhenē, es viņu redzu reti. Man nav domu biedru, bet ir paveicies ar ģimeni. Mēs tiešām ļoti labi saprotamies – tētis, mamma, māsa, kura arī spēlē klavieres.

– Ko jūs sakāt par kritiku?

– Labāk nelasīt. Lai tā ir, kāda ir, katram savs viedoklis, kā mūzika jāspēlē. Tas ir labi, ja kritiķiem ir viedoklis, bet to nevar uzskatīt par vispārīgo patiesību. Es negribētu, ja kāds tā uzskatītu. Man pašam ir skaidrs, ko gribu pateikt mūzikā. To arī cenšos īstenot, un tas ir mans grūtākais uzdevums.

– Aizraujoši bija kopā ar jums skriet klavieru maratonu!

– Nepakritāt?

– Nē, mēs turējāmies pie krēsliem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Diskutē, kā uzlabot bērnu zobu veselību

07:10
28.07.2024
6

Kamēr citviet Eiropā ir pašsaprotami, ka bērniem un pieaugušajiem ir veseli zobi, Latvijā ir pašsaprotami, ka zobus mazākā vai lielākā mērā ir skāris kariess. Lai diskutētu par situāciju zobu veselībā un zobārstniecībā, Vispasaules cēsnieku dienās Cēsīs notika paneļdiskusija “Zobārstniecības aprūpes izaicinājumi Latvijā – Vai Cēsis būs pārmaiņu sākums?”. Cēsniece, Rīgas Stradiņa univer­sitātes (RSU) Zobārstnie­cī­bas fakultātes […]

Dzied un stāsta par dzīvi un darbu Norvēģijā

00:00
28.07.2024
26

Vispasaules cēsnieku dienās Cēsu pilsētas pansionātā ar stāstu par dzīvi Norvēģijā un darbu viesojās Ina Vīne. Ina ir dzimusi nītauriete, bet desmit gadus pirms došanās uz ārzemēm nodzīvoja Cēsīs. Tagad jau septiņpadsmit gadi aizvadīti Norvēģijā. Tur, ilgojoties pēc latviskā, viņa spēlē ģitāru un dzied latviešiem tuvās dziesmas, arī tautas dziesmas. Ar tām I.Vīne iepriecināja arī […]

Kā sev nenodarīt pāri, ēdot dārza veltes

07:54
27.07.2024
11

Kurš gan vasarā necenšas iespējami vairāk pamieloties ar vietējo dārzu labumiem. Ogas, augļi, svaigi dārzeņi, to vai nu katrs izaudzē pats, vai nopērk tirgū. Šie labumi ir bagāti ar vitamīniem, antioksidantiem un šķiedrvielām, taču ne katrs tos var ēst, cik vēlas. Šīs dabas veltes var radīt kairinājumu kuņģī, izraisot dedzināšanu un citas nepatīkamas sajūtas. Kādos […]

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
21

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
32
1

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
289

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Tautas balss

Zālēm jābūt lētākām

12:07
28.07.2024
10
Seniore raksta:

“Man izklausās jocīgi, ka pensionāru organizācija ir pret zāļu cenu samazināšanu. Tieši vecākajai paaudzei jālieto dažādi medikamenti, lai justos labāk, lai nebūtu jāiet ārstēties slimnīcā, kas gan pašam, gan valstij izmaksā vairāk. Varbūt Veselības ministrija sabiedrībai pārāk maz skaidrojusi, kā notiks pārmaiņas, kā nodrošinās, ka strādā mazās lauku aptiekas,” pauda seniore no Cēsīm.

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
70
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
31
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
38
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Sludinājumi