Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

No vēlēšanās līdz attīstītai lauksaimniecībai

Sarmīte Feldmane
00:00
13.02.2021
6
Cesu Birojs 1

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) pirmdien atzīmēja darbības 30.gadadienu. Centra darbības mērķis ir veicināt lauku attīstību, paaugstinot lauku uzņēmēju
profesionālās un ekonomiskās zināšanas, nodrošināt konsultāciju un mācību pieejamību, paaugstināt lauku iedzīvotāju konkurētspēju Eiropas Savienībā.

Gadu gaitā attīstījusies lauksaimniecība un mainījušies centra piedāvātie pakalpojumi, bet ne mērķis. Stalbes pagasta zemnieks, centra konsultants, savulaik arī tā vadītājs Valters Dambe daudzus gadus bijis saistīts ar LLKC. Arī pats visus šos gadus kā zemnieks izmanto LLKC Cēsu biroja grāmatvedības pakalpojumus, kā arī padomus, rakstot projektus.

Nebija ne prasību, ne atskaišu

“Biju jauns, aktīvs zemnieks, visur piedalījos. Atceros, Zemko­pības ministrijā bija sapulce, kurā nolēma, ka zemniekiem būs mācību centrs. Tas nebūs Rīgā, bet Ozolniekos, jo arī Dānijā šāds centrs ir ārpus lielām pilsētām. Tad arī bija iecere, ka būs sadarbība ar Lauksaimniecības universitāti. Tā diemžēl nav izveidojusies. Mācībspēki ir teorētiķi, zemniekiem vajag praktisku padomu. Konsultanti katrs savā nozarē ir zinoši,” stāsta V.Dambe.

V. Dambes “Kalnmuiža” bija celta kā mācību saimniecība. Ar padomu un pieredzi palīdzēja dāņi, daudzi brauca skatīties, kā te saimnieko. “Zemnieki interesējās par ienākumiem, izdevumiem. Tolaik neviena iestāde neprasīja nekādas atskaites, Valsts ieņēmumu dienestu izveidoja tikai 1996.gadā. Bet, ja saimnieko, uzskaitei jābūt. Patiesībā jau vienā kabatā bija ieņēmumi, otrā izdevumi. Sāku pierakstīt, lai varu stāstīt citiem. Rakstīju uz lielām A5 lapām pa mēnešiem. Tolaik Laimdota Straujuma, kas pēc gadiem bija Ministru prezidente, strādāja skaitļošanas centrā, bija nepieciešamība izstrādāt grāmatvedības programmu. Laikam jau nevienai saimniecībai datu nebija, tādēļ tika izmantoti “Kalnmui­žas”,”atceras V.Dambe un piebilst, ka pirmos gadus atskaites krājās diskešu kaudzēs, jo mēneša datus nevarēja ietilpināt vienā.

Līdz ar LLKC izveidošanu pagastos sāka strādāt lauku konsultanti. Pamatdarbība bija konsultēšana graudkopībā, lopkopībā, grāmatvedībā. “Bija mazās un vidējās saimniecības, reti kurā vairāk par 20 govīm. Zemniekiem nebija zināšanu, bija atguvuši īpašumus, un, protams, nodarbojās ar visu: graudkopību, piena lopkopību, cūkkopību. Viss bija jauns. Pie lopbarības, piemēram, parādījās mikroelementi – tā bija tēma semināram. Tagad par to nav jārunā, to dara firmas, brauc pie zemniekiem. Toreiz par katru jaunumu tika rīkots seminārs. Kaivē mazajā zālītē uz semināru sanāca 35 cilvēki, Jaunpiebalgā 120. Lau­cinieki gribēja mācīties,” stāsta V.Dambe, atzīstot, ka tagad grūti iedomāties, cik strauji mainījās saimniekošana laukos, kā tika pieņemtas dažādas prasības. Viens grūdiens bija iespēja īstenot pirmos Eiropas Savienības (ES) “Sapard” projektus, kad Latvija 2004.gadā iestājās ES, atkal bija pārmaiņas un iespējas. Lauk­saimniekiem vajadzēja konsultatīvu atbalstu, jo viss bija jauns un pietiekami sarežģīts. V.Dambe no 2004. līdz 2014.gadam bija Cēsu biroja vadītājs. Platībmaksājumi, projekti saimniecību attīstībai un mūsdienīgas saimniekošanas metodes – konsultanti bija padomdevēji zemniekiem.

“30 gados lauksaimniecība Latvijā kļuvusi par attīstītu nozari. Zemnieki izmanto jaunākās tehnoloģijas, zinātniskos pētījumus, lai iegūtu augstas ražas, izslauktu vairāk piena, izaudzētu mežus. 90.gados gaļas lopus Latvijā vispār neaudzēja. Tagad ir konvencionālā, integrētā, bioloģiskā lauksaimniecība. Vēl ir permakultūra. Kā agronoms domāju, kad ar saimnieku visapmierinātākais būs augs, vai tam tiek iedots viss nepieciešamais, un kad patērētājs – tas, kurš ēdīs izaudzēto,” pārdomās dalās zemnieks un konsultants V.Dambe.

Padomi un pieredze arī attālināti

LLKC ir 26 biroji, kuros tiek sniegti pakalpojumi augkopībā, lopkopībā, ekonomikā, grāmatvedībā, mežsaimniecībā un zivsaimniecībā. Konsultantu padomus iz­manto gan pieredzējuši lauksaimnieki, gan tie, kas uzsāk uzņēmējdarbību laukos. Cēsu birojā strādā 12 dažādu nozaru konsultanti.

“Sniedzam pakalpojumus lauku iedzīvotājiem, ne tikai tiem, kas nodarbojas ar lauksaimniecību,” saka Cēsu biroja vadītāja Dace Kalniņa un pastāsta: “Pēdējā laikā mainās paaudzes. Jaunā paaudze vai nu sāk apsaimniekot lauku īpašumus, vai mēģina no tiem tikt vaļā. Ir jauni cilvēki, kuru īpašumā gadiem nav saimniekots, jo nav bijis ne vēlēšanās, ne resursu, bet nu radusies interese. Katru gadu ir jaunas ģimenes, kuras grib kaut ko uzsākt. Līdz tam viņi nav bijuši saistīti ar lauksaimniecību, grib mācīties un darīt.” D.Kalniņa kā piemēru min valsts programmu “Laukiem būt”, par kuru katru gadu ir liela interese, jaunieši apgūst zināšanas uzņēmējdarbībā, prezentē savas ieceres. Daudziem uzdrošināšanās izvērsusies par veiksmīgu uzņēmējdarbību.

Pēdējais gads ieviesis būtiskas pārmaiņas centra konsultantu ikdienā. Mācības notiek attālināti. “Nevajag baidīties, ka viss notiek attālināti. Katram, kam ir interese, ja arī līdz šim jaunās tehnoloģijas bijušas svešas, centīsimies palīdzēt, kā sazināties. Tehnoloģijas ir, katrs var piedalīties seminārā, kas notiek Liepājā vai Alūksnē. Protams, ja paspēj laikus pieteikties. Vietu skaits ir ierobežots, lai varētu nodrošināt kvalitāti,” stāsta D.Kalniņa. Viens no lielākajiem semināriem Latvijā bija cēsnieku rīkotais pasākums bioloģiskajiem lauksaimniekiem. To klausījās 1500 interesenti. Tehnoloģiskie risinājumi tika atrasti sadarbībā ar centru Ozolniekos.

D.Kalniņa atzīst, ka aizvien vairāk Cēsu konsultantiem zvana no citiem reģioniem, prasa padomu. “Vairs nav būtiski, kur dzīvo, ja gribi ko uzzināt, atliek sazināties,” teic Cēsu biroja vadītāja.

Viņa arī uzsver, lai kādas iespējas piedāvā tehnoloģijas, nekas nav svarīgāks par klātienes sarunām, iespēju praktiski redzēt, salīdzināt, iepazīties ar citiem zemniekiem. Profesionālās prasmes apgūt datorā diezin vai ir tas labākais. D.Kalniņa atklāj – ja mācības klātienē plānotas divas dienas, tad tiešsaistē – sešas, jo pie datora ekrāna nav iespējams stundām ilgi noturēt uzmanību.

Patlaban pieprasītas ir individuālas bezmaksas konsultācijas. Konsultanti brauc uz saimniecībām. Notiek arī attālinātas sarunas par konkrētiem jautājumiem, lai iegūtu kvalitatīvu lauksaimniecības produkciju. Jau sākušies tiešsaistes semināri mājražotājiem. “Izaudzēt, saražot mākam, bet pietrūkst zināšanu, kā pārdot. Stāstām par prasībām, kas jāievēro, kā izstrādāt produktu etiķetes, cik svarīgs ir zīmols ne tikai pārtikas produktiem, arī amatnieku ražojumiem,” atklāj D.Kalniņa. Kad tiks izsludināta pieteikšanās projektu konkursiem, konsultanti palīdzēs tos sagatavot, arī izstrādāt biznesa plānus.

Centra uzmanības lokā ir visas lauksaimniecības nozares. Pēdējā laikā īpaši tiek domāts, kā veicināt vietējo ražotāju produktu tirgu. Par “Novada garšu” dzirdējuši daudzi, tāpat daudzi izmanto mājaslapas informāciju. “Tā ir bezmaksas mājaslapa, kuru uztur LLKC. Tajā ražotāji, pārdevēji var reklamēt sevi, bet pircēji uzzināt par piedāvājumiem. Tiek rīkoti mārketinga pasākumi, konkursi par labākajām garšām, godināti interesantāko, garšīgāko produktu ražotāji. Tā ir reklāma ražotājiem, atzīšana tam, ko dara,” pastāsta D.Kalniņa.

Par nākotni šodien

LLKC kopā ar “Latvijas lauku forumu” rīkoja attālinātu diskusiju, lai noskaidrotu laucinieku intereses un vajadzības, problēmas un risinājumus, kurp tiecamies nākamajos ES plānošanas perioda gados. Diskusiju rosināja Eiropas Komisija, lai noskaidrotu sabiedrības viedokli. Piedalījās 220 cilvēki. “Pēdējos desmit gados laukos ļoti daudz kas mainījies. Jāidentificē, kāda ir dzīve laukos šodien, kāda varētu būt pēc 20 gadiem, kādi būsim paši, kādas būs tehnoloģijas, kādi dabas resursi, kas notiks ar kultūru, tradīcijām, kāda būs uzņēmējdarbība, vai tā globalizēsies. Iedzīvotāji no sava skatupunkta pauda viedokli. Problēmu un jautājumu loks bija ļoti plašs. Vai laukos saglabāsies tradīcijas, kaut vai kapu svētki, lauku godi? Vai būs viensētas, vai lielā teritorijā saimniekos viens uzņēmējs? Sabiedrībā ir cilvēki, kuri nepieņem un neizmanto tehnoloģijas. Arī ar viņiem jārēķinās. Izskanēja arī jautājums, kā zinātnieki zinās, kurā virzienā jādomā, vai būs vēl kādas sērgas,” nākotnes jautājumu loku ieskicē D.Kalniņa.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
6

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
18

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
70

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
44

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
78

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
54

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
21
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
15
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
13
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi