Pēdējā laikā pārtikas apmaiņas skapis Cēsīs vairāk stāv tukšs, nekā piepildīts ar produktiem.
“Druva” vaicāja idejas iniciatoram, labdarības biedrības “Be the light” vadītājam Gintam Berneckim, vai cilvēki pārtiku ziedo mazāk, vai arī vairāk cilvēkiem tā ir nepieciešama. Tomēr G.Berneckis atklāj pavisam citu ainu: “Ledusskapi regulāri pilnībā iztukšoja viena sieviete, paņemot pilnīgi visu, neko neatstājot nevienam citam. Pie skapja ir pielikts lūgums padomāt par citiem, nepaņemt visu sev. Līdz ar to cilvēki, kuriem pārtikas patiešām pietrūkst, līdz tai nemaz netiek. Ar skumjām jāatzīst, ka mūsu sabiedrība vēl šādam kopienas skapim nav gatava, ir cilvēki, kuri naudu nodzer, bet, redzot, ka ir pārtika, to ņem vienkārši tāpēc, ka tā ir par brīvu, nevis tāpēc, ka tā patiešām nepieciešama.”
Gints Berneckis skaidro, ka tiek meklēti risinājumi, lai kopienas skapis kalpotu tā patiesajam mērķim: “Vienu brīdi vispār vēlējāmies to pavisam noņemt, jo tā, kā ir šobrīd, turpināt nevaram. Negribas turpināt barot nekaunīgus, parazitējošus cilvēkus – viņiem nav krīzes situācija. Tāda ir viņu domāšana – tikai par sevi, kā paņemt tikai sev. Esam runājuši, skaidrojuši, bet diemžēl ir cilvēki, kuri ir pieraduši ņemt visu un to turpinās darīt. Vēl viens no variantiem ir novietot skapi tur, kur to kāds var visu laiku pieskatīt.”
“Druva” jau rakstīja, ka šī gada februārī koprades mājas “Skola6” pagalmā tika atklāts pārtikas apmaiņas skapis jeb kopienas skapis, lai palīdzētu cilvēkiem, kuriem nepieciešama pārtika, un ikviens, kuram ir iespēja, varētu iesaistīties, ziedojot pārtiku. Cēsīs tas tapis, sadarbojoties biedrībai “Be The Light”, koprades mājai “Skola6” un mākslas telpai “MALA”. Pirmais kopienas skapis Latvijā atklāts 2019. gada nogalē Rīgā, Kaņepes Kultūras centrā, un šobrīd dažādu iniciatīvu rezultātā darbojas vairākās Latvijas pilsētās. Labdarības skapju veidošana citviet pasaulē aizsākusies tikai 2012. gadā, kad tādus uzstādīja Vācijā un Spānijā.
Komentāri