Muzeju valsts pārvalde, apkopojot informāciju par pašvaldību muzeju darbību 2007.gadā, secinājusi, ka Cēsu vēstures un mākslas muzejs bijis otrais apmeklētākais (46,7 tūkstoši apmeklētāju). Galvastiesu pārāks par visiem citiem ir Ventspils muzejs (92,5 tūkstoši apmeklētāju). Lielu interesi izraisījuši arī muzeji Bauskā, Liepājā un Valmierā. Liepājas muzejā, kurā kopš vasaras atcelta ieejas maksa, apmeklējumu skaits gada laikā palielinājis par 38,6 procentiem. Restaurācija un remontdarbi atsevišķos muzejos likuši samazināties apmeklējumu skaitam.
Arī Cēsu muzeja ēka – Jaunā pils -piedzīvo lielas pārvērtības. ”Taču darbu turpinām. Apmeklētāji skatīt muzeja ekspozīcijas nāk Izstāžu namā, kur tās izvietotas. Labas atsauksmes saņemam par jaunāko ekspozīciju – jaunieguvumiem muzeja krājumā,” pastāstīja muzeja direktore Dace Tabūne. Viņa prognozēja, ka arī šogad apmeklētāju skaits nebūs neko krities, kaut vairāk nekā pusgadu Jaunā pils ir slēgta. ”Augustā, kad muzeju atvērsim, vajadzētu būt apmeklētāju pastiprinātai interesei un lielam pieplūdumam,” prognozēja D.Tabūne.
Latvijā darbojas 83 pašvaldību finansēti muzeji. Viens – J.Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzeja filiāle – pulkveža Oskara Kalpaka piemiņas muzejs – no 1.janvāra ir valsts pārvaldījumā, jo kļuvis par Latvijas Kara muzeja struktūrvienību. Administratīvi apvienoti, izveidojot Vecpiebalgas muzeju apvienību “Orisāre”, darbojas brāļu Kaudzīšu memoriālais muzejs “Kalna Kaibēni”, Kārļa Skalbes memoriālais muzejs “Saulrieti” un Antona Austriņa memoriālais muzejs “Kaikaši” .
Pašvaldību muzeju budžetu veido ne tikai pašvaldību finansējums, bet arī Valsts kultūrkapitāla fonda un dažādu kultūras programmu konkursos iegūtie, pašvaldību un ES struktūrfondu projektu konkursos piesaistītie līdzekļi, muzeju ieņēmumi par ieejas maksu un citiem pakalpojumiem, kā arī privātpersonu un fondu ziedojumi. Pagājušajā gadā pašvaldību muzejos ienākušie līdzekļi auguši ļoti strauji, salīdzinot ar 2006.gadu, par 57,5 procentiem. To var attiecināt uz Cēsu muzeju, kura ēka atdzimst projektā par miljons latiem- pašvaldības un ES struktūrfondu līdzekļiem. Savukārt mainīgās ekspozīcijas, kā arī no jauna veidotā pastāvīgā ekspozīcija lielā mērā top, pateicoties Kultūrkapitāla fonda finansējumam. Projektus konkursiem veiksmīgi sagatavo muzeja speciāliste Vija Rozentāle.
Muzejos turpina pieaugt krājums. Pagājušajā gadā pašvaldību muzeji ir iepirkuši 2, 4 tūkstošus priekšmetu, iepirkumiem izlietojot par 52 tūkstošiem latu vairāk nekā 2006. gadā. Dace Tabūne stāsta, ka Cēsīs ir cita situācija: ”Pilsētas budžeta līdzekļi tiek novirzīti kapitālieguldījumiem, tāpēc vēstures un mākslas priekšmetu krājums pie mums papildinās galvenokārt ar dāvinājumiem.”
Komentāri