Ceturtdiena, 25. jūlijs
Vārda dienas: Jēkabs, Žaklīna

Kooperatīvi – glābiņš mazajiem piensaimniekiem

Druva
23:00
11.09.2007
2

Aizvien aktuālākas kļūst diskusijas par to, ka mazajām piena lopkopības zemnieku saimniecībām ir grūti pastāvēt. Viens no iemesliem arī tas, ka piena pārstrādes uzņēmumi nevēlas braukt uz attālākām saimniecībām, lai savāktu vien nelielu daudzumu piena. Nereti kā arguments tiek minēts apsvērums, ka mazajām saimniecībām ir grūtāk izpildīt piena kvalitātes prasības.

Cēsu rajonā tas ir aktuāli, jo pēc valsts aģentūras “Lauksaimniecības datu centrs” informācijas uz 11. septembri no rajonā reģistrētajiem 1739 liellopu ganāmpulkiem 1021 ganāmpulkā bija viens līdz pieci dzīvnieki, 296 ganāmpulkos pieci līdz desmit liellopi, 332 ganāmpulki, kuros ir desmit līdz piecdesmit liellopi, kā arī 90 ganāmpulki, kuros ir 51 un vairāk liellopu. Tātad rajonā dominē mazās piena saimniecības.

Veselavas pagasta zemnieku saimniecības „Caunītes” saimnieks Aldis Zilvers, kuram ir 65 govis, uzskata, ka ražotāji vairāk orientējas uz lielajām saimniecībām, tomēr: “Tas nav saistīts ar kvalitāti. Tagad ražotāji atsakās arī no saimniecībām, kurās ir 15 – 20 govis un kurām ir labas kvalitātes piens. Acīmredzot transporta izmaksas ir pietiekami lielas, lai nebūtu izdevīgi braukt pēc piena, ja saimniecība atrodas tālu no maršrutiem. Katrs ražotājs grib piesaistīt lielus klientus.”

Pats A.Zilvers atzīst, ka viņam problēmu nav, piens jau desmit gadus tiek nodots “Rīgas piensaimniekam”.

Nītaures zemnieku saimniecībā „Jautrīši” ir 12 govis. Tās saimniece Berta Ivanova atzīst, ka ar piena nodošanu problēmu nav, jo saimniecība ir kooperatīvās piensaimnieku sabiedrības „Drusti” dalībniece. Ar kooperatīva starpniecību pienu pārdot ir iespējams: “Valdībai mazās zemnieku saimniecības nav vajadzīgas, lai gan nekad jau mazajiem zemniekiem nav bijis slikts piens. Ja nebūs kooperatīvu, tad risinājums beigsies.”

Līdzīgās domās ir Dzērbenes pagasta zemnieku saimniecības „Līņi” saimnieks Arvīds Sproģis, kuram ir sešas govis. Viņš pienu pārdod „Smiltenes pienam” un atzīst, ka pagaidām problēmu nav. Šogad

gan, iespējams, neizdošoties izpildīt ražošanas kvotas, taču iepriekšējos gadus tās izpildītas 40 tonnu apmērā. Arī kvalitātes prasības pagaidām izdodas sasniegt.

Zosēnu pagasta zemnieku saimniecības „Kalna Ķīši” saimnieks Edvīns Šķēbelis, kuram ir astoņas govis, pienu nodod kooperatīvam “Drusti”. Viņš atzīst: „Kvalitāti, protams, prasa, un par to ir jārūpējas, bet pagaidām problēmu nav. Vienīgi samaksa varētu būt lielāka.”

Arī Nītaures pagasta zemnieku saimniecības „Oši” saimniece Biruta Kārkliņa, kurai ir 17 slaucamas govis, problēmu ar piena iepirkšanu neizjūt. Piens tiek pārdots “Rīgas piensaimniekam”. “Prasības ir stingras, bet līdz šim tās ir izdevies izpildīt,” stāsta B. Kārkliņa.

Gan zemnieku saimniecības, gan piensaimnieku kooperatīvi atzīst, ka kooperatīvi ir iespēja arī pašiem mazākajiem zemniekiem nodot pienu.

Piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības „Straupe” valdes priekšsēdētājs Imants Balodis norāda: „Iepērkam pienu no visiem kooperatīva biedriem, pat no mazajām saimniecībām, kurām ir tikai viena govs. Tas ir mūsu pienākums no viņiem savākt pienu un palīdzēt, lai tas būtu kvalitatīvs, jo gadu gaitā esam saimniecībām palīdzējuši iegūt dzesējamās iekārtas un visu, kas nepieciešams, lai slaukums būtu kvalitatīvs.”

I. Balodis uzskata, ka arī pavisam mazās saimniecības spēj pārdot kvalitatīvu pienu: “Tas, ka saimniecība ir maza, nenozīmē, ka tā ražo sliktu pienu. Bet, protams, tiem, kuri vēlas ar to nodarboties, piena ražošanai ir jākļūst par biznesu.”

Tomēr I. Balodis atzīst, ka problēma pastāv, jo visi lielākie piena pircēji, tai skaitā arī jaunizveidotie kooperatīvi, ar mazajām saimniecībām nerēķinās: “Vai nu viņi pienu neiepērk vispār, vai maksā zemākas cenas.”

Arī piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības „Drusti” grāmatvede Elita Brasava piekrīt, ka piena pārstrādātājiem nav izdevīgi braukt uz attālākām saimniecībām, lai savāktu pāris litru piena, jo transporta izdevumi ir kļuvuši ļoti lieli: “Tā-dēļ lielie pārstrādātāji uztic pienu savākt kooperatīviem. Mēs slaukumu savācam no visiem biedriem un nešķirojam, vai tas ir liels, vai mazs. Ir arī apmēram 150 mazās saimniecības, kurās ir no vienas līdz trim govīm.”

Tomēr arī a/s “Valmieras piens” sabiedrisko attiecību vadītāja Zane Peļņika apgalvo, ka uzņēmums pienu iepērk arī no mazajām zemnieku saimniecībām, kurās ir tikai dažas govis, tomēr lielākā daļa sadarbības partneru esot lielās saimniecības: “Izvēlamies lielās saimniecības, jo tās spēj labāk izpildīt kvalitātes prasības, veicot finansiālus ieguldījumus ražotnes modernizācijā, jaunu iekārtu uzstādīšanā. Var teikt, ka investīcijas saimniecību modernizēšanā paaugstina piena kvalitāti.”

A/s “Rīgas piena kombināts” sabiedrisko attiecību vadītāja Līga Rimšēviča skaidro, ka kombināts vienmēr ir iepircis un iepērk pienu no mazajām saimniecībām arī ar dažām govīm: “Esam pārliecinājušies, ka mazās saimniecības lieliski var izpildīt visas kvalitātes prasības. Piena kvalitāti nosaka nevis saimniecības lielums, bet gan saimnieka attieksme. Tā kā pēdējā laikā diezgan daudz mazo piena ražotāju no citiem piena pārstrādātājiem pārnāk pie mums, tad pārliecināmies, ka dažkārt problēmas ar piena kvalitāti ir no vienkāršu lietu nezināšanas vai nedomāšanas par tām. Tādēļ mēs saviem piegādātājiem regulāri organizējam seminārus, tiekamies individuāli – stāstām, rādām, piemēram, kā katra saimniece pati var pārbaudīt somatisko šūnu daudzumu pienā.”

A.Zilvers vērtē, ka mazajām saimniecībām ir divas alternatīvas, lai attīstītos: “Ja saimniecība iegūst pietiekami daudz piena, ir iespējams ražot ko specifisku. Otra iespēja ir bioloģiskā piena ražošana, jo, piemēram, Trikātas pienotava sāk iepirkt bioloģisko produktu. Vēl gan nav zināms, cik par to maksās. Tās varētu būt divas potenciālas nišas, tomēr piena lopkopībā ir ļoti lielas izmaksas. Ar mazu ganāmpulku ir grūti pastāvēt, un arī platībmaksājumi būtībā nedod iespēju attīstīties.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
6

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
26

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
67

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
104

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
60

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
141

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Tautas balss

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
15
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
28
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
14
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Sludinājumi