Trešdiena, 15. janvāris
Vārda dienas: Fēlikss, Felicita

Jāsaimnieko domājot, tad būs raža un peļņa

Sarmīte Feldmane
23:00
05.09.2022
92
Dzalbs 1

Vaives pagastā, Jurģukalna pakājē, pretī saulei sliecas dzelteni oranžie smiltsērkšķi, krāsojas cidonijas.

Aug smiltsērkšķu, krūmmelleņu stādi, tiek veidots ēdamdārzs, kurā būs hektārs krūmmelleņu, zelta jāņogas, upenes, ērkšķ­ogas, korintes, zīdkoks, aprikozes, avenes, zemeņavenes, aktinīdijas un citi augi. Te  interesenti varēs staigāt, garšot, iepazīt dažādas ogas un augļus, iegādāties stādus un arī atpūsties.    Lai īstenotu ieceres, Arnis Dzalbs kopā ar sievu Joannu izveidojuši SIA “Zaptsmaize” un “Ūgu­maize”.

Izvēle – stabilas kultūras

Desmit hektāros aug smilts­ērkšķi.     Pēc Lauku atbalsta dienesta datu bāzē pieejamās informācijas    tas ir lielākais smilts­ērkš­ķu stādījums Cēsu novadā.

“Izvēlējāmies kultūru, kuru paši varam iestādīt, apkopt un novākt.    Smiltsērkšķu   novākšana aizvien ir roku darbs,” stāsta SIA “Zaptsmaize” īpašnieks un piebilst, ka drīzumā tiks vākta pirmā raža.

Pirms stādīt kādu kultūru, saim­nieki apciemojuši vairākas saimniecības. “Iesācējiem pieredze ir ļoti vajadzīga, jāredz, kā citi dara. Audzētāji ir atvērti, stāsta par kļūdām, ko vajadzējis darīt citādi. Tagad varu teikt -    ar nezinīšu vieglprātību sākām, tagad tā jau ir ražošana. Ja būtu vairāk zinājuši, iespējams, nebūtu sākuši audzēt  smiltsērkšķus. Ilga teoretizēšana arī ne vienmēr ir lietderīga,” saka vaivēnietis un uzsver, ka mācīties no paša kļūdām vienmēr ir dārgi.

Katram zeme ir tāda, kāda nu ir, ko audzēt, eksperti padomu neliegs. Arnis atzīst, ja būtu prasījuši padomu, ieteiktu, ka    nogāzē, kur turklāt mālaina augsne ar zemu Ph līmeni, smiltsērkšķi neaugs. “Svarīgi, lai nestāv ūdenī, toties laukā ir vieta, kur līdz jūnijam ir ūdens, bet izauguši lieli krūmi. Pēc teorijas tur nevajadzētu augt,” pastāsta smiltsērkšķu audzētājs.

Atvieglot darbu un palielināt ražu

Nulle, komats, sešu hektāru stādījumus    saimnieks sauc par mācību lauku. 2018.gada    sausajā vasarā daudzi smiltsērkšķu stādi aizgāja bojā. Lai kā centās laistīt, ravēt, ieguldot lielu darbu,    krūmi nīkuļoja.

“Var jau laistīt ar šļūteni, spaiņiem, bet mitrums līdz saknēm netiek.      Apravēt stādus nav iespējams. Saimniecībās, kur daudz cilvēku vai tehniskas iekārtas, var mēģināt to darīt,” bilst Arnis. Bija skaidrs, ka jādomā gan par laistīšanas sistēmu ierīkošanu, gan stādi jāstāda ģeotekstilā.

Saimnieks rāda    smiltsērkšķus, kas stādīti pirms četriem un diviem gadiem. Ģeotekstils pasargā no nezālēm,    krūmi izauguši krietnāki augumā. Atliek vien pāris reižu sezonā izpļaut rindstarpas.

“Ne viens vien cer, ka jāiestāda un nekas vairāk nav jādara. Bet raža būs nekāda, un rūgtums par iztērēto. Tāpat kā zemeņu laukā var taču ļaut, lai aug, kaut    kāda raža jau būs, bet vai vērts tā saimniekot,” pārdomās dalās   smilts­ērkšķu audzētājs un uzsver, ka jāsaimnieko, izmantojot tehnoloģijas, kas atvieglo darbu un palielina ražu.    Pirmajiem stādījumiem katrs stāds tika apkopts un apčubināts. Tagad saimnieks atzīst, ka tas bijis lieks laika un spēka patēriņš. Ja krūms neaug, jāstāda cits vietā.

“Mēs daudz laika tērējam tam, kas nav tā vērts,” pārliecināts Arnis.

Šovasar izrakts vēl viens dīķis, lai stādījumus nodrošinātu ar ūdeni, pavasarī tiks ierīkota laistīšanas sistēma. Līdz ar to krūmus varēs arī precīzāk mēslot.

Smiltsērķu dārzā ir 12,5 tūkstoši stādu. Daļa no tiem pašu audzēti. “Tad arī sapratām, ka mākam izaudzēt stādus. Savām vajadzībām aug aveņu, kazeņu, zemeņ­aveņu un vēl citi stādi. Pagājusī ziema atkal bija skola,    liela daļa smiltsērkšķu stādu pavasarī    aizgāja bojā. Sniegs atkusa, tad sasala, krūmu stumbri tika traumēti. Arī tā gadās, ar to jārēķinās,” atklāj audzētājs.
Uz pirmās smiltsērkšķu ražas vākšanu tiks aicināti radi un draugi. Saimnieks pārliecināts, ka zaru nogriešana kopā ar ogām ir labākā novākšanas metode, tad ogas netiek saspiestas, ne arī sašķaidītas un var iegūt augstvērtīgu produkciju. Sasalušas ogas var viegli nokratīt, attīrīt no gružiem un lapiņām, tās netiek bojātas, kā tas parasti ir, lasot ar rokām.

Vaivēnietis pastāsta, ka    pārstrādātāji smiltsērkšķus iepērk par stabilām cenām. Jau vasaras vidū tie sāka interesēties par pieejamo produkciju.

Cidonijas aug 0,6 hektāros. Pērn no ražas, kas nebija liela, izspieda sulu. Arnis atklāj, kad būs novākts izaudzētais un zināms precīzs apjoms, tad arī domās par tālāko realizāciju.

“Pārdot nav problēmu. Nezinu kultūru, kurai nav noieta. Ir audzētāji, kuri nenopelna, cik cerējuši, tas gan. Tie, kuri samazina izmaksas, palielina ražību, vienmēr iegūst vairāk nekā tie, kuri strādā no rīta līdz vakaram un brīnās, kāpēc par viņu darbu tik maz maksā,” pārdomās dalās A.Dzalbs un pastāsta, ka arī pats pirms gadiem domājis, ka poļu zemnieki saimnieko kaut kā mums nepieņemami.

“Tā nav. Polijā ir    precīzi izrēķināta ražošana, tāpēc    ir zemākas izmaksas. Laikapstākļi viņiem ir līdzīgi, tāpat    iegūst vienu ražu sezonā,” teic    vaivēnietis.    Ar smaidu Arnis atzīst, ka latviešu sliktākā īpašība ir čaklums. “Nedomāt, bet strādāt no rīta līdz vakaram. Vajag pasēdēt un padomāt, ko gribi audzēt. Jāsaprot, cik būs jāiegulda un cik esi gatavs ieguldīt.    Bieži vien aprēķini ir vienkāršoti – iestādīšu un būšu bagāts. Bet par to, kā    audzēšu, ka var būt zaudējumi, ka ir riski, nepadomā. Beigās ir vilšanās,” pārdomās dalās A.Dzalbs un pastāsta, ka daļai stādījumu apkārt ir žogs, lai stirnas un staltbrieži nenodara postījumus. Arī tas ir ieguldījums, lai nosargātu ražu.

Stirnu, staltbriežu apkārtnē netrūkst, ziemā arī mežacūku saime iemanījās iziet cauri dārzam.    “Biju pie audzētāja, redzēju, kāds izskatās dārzs pēc    stirnu viesošanās. Mums dažas galotnītes nolauza, bet tas augiem netraucē sakuplot. Mežacūkas varētu interesēt kukaiņi zem ģeotekstila. Ar to jārēķinās,” uzsver saimnieks.

Jāizmanto iespējas

Lai attīstītu saimniecību, kārtīgi tiek izvērtēts, kādiem mērķiem piesaistīt finansējumu. Projektu konkursā iegūti līdzekļi ģeotekstila iegādei, apstiprināts projekts laistīšanas sistēmas pirk­šanai. A.Dzalbs atzīst, ka konkursos iesācēju mērķi un ieceres pamatīgi tiek izvērtētas. Ja uzskata, ka cerētais var neizdoties, finansējumu nepiešķir. Tas gan ir šķērslis inovatīvu ideju atbalstam.

SIA “Zaptsmaize” arī iesaistījusies pētniecības projektā par zaļmēslojuma ietekmi uz ražību un smiltsērkšķu raibspārnu mušas izplatību. “Pētījums notiek trešo gadu deviņās saimniecībās. Tiek vērtēts, kā      zālājs, ko izmanto zaļmēslojumam, maina ražu un kādi augi nepatīk smiltsērkšķu kaitēklim,” pastāsta saimnieks. Lauka dienā smiltsērkšķu audzētāji viesojās saimniecībā, lai praktiski redzētu, kā A.Dzalbs saimnieko, un iepazinās ar pētījuma pirmajiem secinājumiem.

Iecere – Ēdamdārzs

Arnis Dzalbs vairākkārt uzsver: “Jādomā, jāatrod piemērotākais risinājums, jāizmanto iespējas.” Tā kā turpat blakus atrodas Vid­zemes šoseja, Joanna un Arnis, izvērtējot plusus un mīnusus, pārliecinājās, ka varētu ierīkot Ēdam­dārzu. Tas SIA “Ūgumaize” un Joannas ziņā. Apstiprināts projekts finansējuma piesaistei. Ga­rām­braucējiem un tiem, kuri interesējas par ogu un augļu dārziem, būs vērts iegriezties.

“Pagaidām laukos saimniekojam brīvdienās, abiem ir algots darbs. Pagaidām. Plāni ir, pamazām tie īstenojas,” saka vaivēnietis A.Dzalbs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jaunpiebalgas Kultūras centrā rosība ik vakaru

00:00
15.01.2025
17

“Lai gan varētu domāt, ka amatiermākslas kolektīvi pēc daudzajiem gadu mijas pasākumiem tagad kaut nedaudz atvelk elpu, tā nav. Katram savi mērķi, kurus grib sasniegt,” saka Jaunpiebalgas Kultūras centra vadītāja Egita Zariņa un uzsver, ka katru vakaru centrā kādam kolektīvam ir mēģinājums, tikšanās, lai apspriestu gaidāmos kultūras notikumus pagastā, novadā, Latvijā. Pagasta jauktais koris “Jaunpiebalga” […]

Skatītāji plūst uz “Straumi”

00:00
14.01.2025
57

Režisora Ginta Zilbaloža veidotās animācijas filmas “Straume” galvenais varonis kaķis vientuļnieks paceltu asti soļo pa pasaules nozīmīgāko kino festivālu sarkanajiem paklājiem un priecē ar aizvien jauniem panākumiem, balvām un atzinību Francijā, Kanādā, Meksikā, Austrālijā, Ķīnā, Polijā. “Straume” saņēmusi arī prestižo Ņujorkas kinokritiķu apvienības balvu kā gada labākā animācijas filma, un nu jau tās producents Matīss […]

Apciemo pagasta vientuļos seniorus

00:00
13.01.2025
48

Jau vairākus gadus Taurenes bērnudārza “Asniņš” bērni un vecāki    sadarbojas ar pagasta senioru klubu “Randiņš”. Jaunākā paaudze gatavo dāvanu pakas pagasta vientuļajiem senioriem, bet kluba biedri tās nogādā adresātiem. “Dāvanu kastē ir gan marinējumi, dažādi salāti no mājas krājumiem, gan pašu darinātas praktiskas lietas, veselīgi saldumi. Arī mēs vēl ko pieliekam klāt. Gandrīz katrā […]

“Rainis un Aspazija”, “Poruks” jau frontē, drīz sūtīs “Cēsis”

00:00
12.01.2025
74

Uzņēmuma “CATA” foajē izklāts paklājs, garāmgājēji noskatās, novērtē. Ne katrs saprot, ka tas ir 6×10 metru aizsargtīkls Ukrainas armijai. To sējušas cēsnieces. Todien, kad “Druva” apmeklēja aizsargtīklu darbnīcu, te strādāja septiņas sievietes. “Cik laika vajag, lai tādu sapītu, atkarīgs no brīvprātīgo skaita. Bija steidzams pasūtījums, tīklu vajadzēja pēc desmit dienām, mēs paguvām septiņās, nākamais tapa […]

Apbalvojumi liecina par paveikto

00:00
11.01.2025
88

Cēsu novadā drošību un sabiedrisko kārtību uzrauga Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirknis, tā pārziņā ir arī Madonas un Varakļānu novads. Aizvadītajā decembrī, atzīmējot Valsts policijas gadadienu, iecirkņa darbinieki saņēma apbalvojumus. Virsleitnantam Kal­vim Retko par priekšzī­mīgu dienesta pienākumu izpildi un sasniegtajiem augstajiem darba rezultātiem pirms termiņa piešķirta nākamā dienesta pakāpe “Kap­teinis”, Dienvidvidzemes iecirkņa priekšniece pulkvežleitnante Inga […]

Desmit gadi pilni brīnumiem

00:00
10.01.2025
81

Sabiedriskā labuma organizācija “Brīnummāja” Cēsu Izstāžu namā svinēja jubilejas pasākumu “Mums jau viens desmits”, sakot paldies ikkatram, kurš palīdzējis – uzņēmējiem, sadarbības partneriem no valsts un pašvaldības iestādēm, nevalstiskā sektora, ziedotājiem, brīvprātīgajiem un speciālistiem. “Brīnummājas” vadītāja Liena Graudule sacīja: “Jūs katrs esat daļa no brīnuma – daļa no bērna smaida par izdošanos, daļa no vecāku […]

Tautas balss

Pirts – ikdienai, ne atpūtai

10:44
13.01.2025
27
Lasītāja V. raksta:

“Līgatnē nav skaidrības par pirti. Tā iedota nomā uzņēmējam, bet vai viņš nepaaugstinās maksu par pēršanos? Tā nu ir, ka mazajā pilsētiņā ir daudz mājokļu, kuros nav vannas istabas, pirts ir ikdie­nas nepieciešamība, ne atpū­-tas procedūra. Saprotams, ka viss kļūst dārgāks, taču mazgāšanās ir ikdienas nepieciešamība, tāpēc pašvaldībai ir jāpadomā, lai tā ir pieejama arī […]

Vajag arī rīta pusē

10:43
13.01.2025
26
I. no Raunas. raksta:

“Raunā pasta nodaļa tagad atrodas pagasta centrā. Ir ērti ieiet, nav jākāpj pa kāpnēm, kā bija pasta mājā.Taču pasta darba laiks gan ir neizprotams – darba dienās no plkst. 13.30 līdz 16.30. Laucinieki taču uz pagasta cen­tru brauc no rīta, ne pēcpus­dienā. Arī centrā dzī­vojošie seniori lietas kārto rī­ta pusē. Bet, ja cilvēks strādā, kad […]

Kāpēc tāda netaisnība?

10:42
13.01.2025
41
27
Aigars raksta:

“Otrdienas “Druvā” lasīju, ka uzņēmums “Kom-Auto” šoziem rūpīgi tīra no sniega ielas un ietves Cēsīs un arī paš­valdības lauku ceļus Vaives pagastā. Par to, protams, prieks, bet gribētos zināt, vai pašvaldības finansējums šoziem paredzēts tikai Cēsīm? Pie mums Raisku­mā pašvaldības ceļi nav tīrīti ne decembra, ne janvāra sniegotajās dienās! Kāpēc tāds dalījums? Cik zinu, pašvaldības […]

Cik pieliek, tik atņem

16:03
10.01.2025
28
R. raksta:

“Valdība stāsta, kas šogad būs labāk, ka vairāk naudas paliks maciņā. Bet, ja paskatās otru pusi, to, cik nāksies izdot, skaidri saprotams, ka viss būs dārgāks. Degvielai nodoklis klāt, tas jau vien visu sadārdzinās, jo mūsdienās nekas nav iespējams bez pārvadājumiem. Kopumā jau nevar teikt, ka slikti dzīvojam, ja paskatāmies uz pirmssvētku rindām veikalos, tikai […]

Gribas zināt, vai palīdzēts

16:03
10.01.2025
19
L. raksta:

“Priecājos, ka akcijā “Dod pieci” savāca tik lielu ziedojumu summu un varēs palīdzēt daudziem slimniekiem. Taču gribētos, lai, atskaitoties, kā izlietots saziedotais, ne tikai pasaka, kam tas iedots, bet arī to, vai cilvēku dotais patiesi sniedzis palīdzību un vai slimnieku veselība uzlabojusies,” priekšlikumu izteica L.

Sludinājumi