Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Jāsaglabā vecās mājas – Līgatnes vērtība

Sarmīte Feldmane
00:00
06.12.2022
15
Ligatnes Apbive

Kopā ar Cēsu novada Būvvaldi spriežot, kā apsaimniekot un saglabāt Līgatnes papīrfabrikas vēsturisko koka dzīvojamo apbūvi, mājokļu īpašnieki pauda izpratni, ka jāsaglabā ēku vienotais vizuālais tēls, bet reizē atzina, ka ne katram tas finansiāli ir pa spēkam.

“Vēsturiskās strādnieku dzīvojamo rindu mājas Līgatnē ir vecākās Latvijā. Tās it kā ir līdzīgas, bet ar individuālām atšķirībām. Visas kopā ir valsts nozīmes aizsargājams pilsētbūvniecības piemineklis. Ēka nav tikai skaista pastkarte, ainava, tā ir reāla vide, kur cilvēkiem jādzīvo atbilstoši mūsdienu apstākļiem. Un jābūt balansam    starp vēsturisko vērtību saglabāšanu un šodienas vajadzībām,” līgatniešiem atgādināja Būvvaldes arhitekte Vēsma Luk­stiņa.

Būvvalde ir izstrādājusi vadlīnijas, lai veicinātu valsts nozīmes pilsētbūvnieciskā pieminekļa “Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskais centrs” vēsturisko strādnieku dzīvojamo rindu ēku vienota vizuālā tēla saglabāšanu.
2008.gadā, īstenojot Eiropas Savienības līdzfinansētu projektu, tika izpētīta Skolas un Rīgas kalna apbūve, kā arī ieteikts, kā to saglabāt, atjaunot. Arī izstrādātās vadlīnijas ir rekomendācijas, kas pamatā balstās uz šo pētījumu. Tās ir palīgs māju īpašniekiem orientēties prasībās, kuras jau noteiktas dažādos likumos.

“Ēkas ir vecas, jāveic remonti. Netiek liegts pārplānot iekštelpas. Lai saglabātu Līgatnei raksturīgo apbūvi, nevar pieļaut, ka tiek mainīts māju apjoms, logu aiļu lielums. Ir jāizpēta, kāds bijis fasādes krāsojums,” skaidroja V.Luk­stiņa.
Garāka diskusija speciālistiem un līgatniešiem raisījās par plastmasas logiem, kurus vēsturiskajās  mājās salikuši daudzu dzīvokļu īpašnieki.    “Šaubos, vai te ir kāds, kurš teiktu, ka negrib koka logus, skaistu fasādi, bet jārēķinās, ko katrs var atļauties. Ja paš­valdība izstrādā vadlīnijas, tad var atbalstīt, lai tās varētu ievērot,” rosināja kāda līgatniete. Līgat­nieši arī interesējās par iespēju izbūvēt jumta logus. Latvijā vēsturiskajā  apbūvē tādi nav atļauti, Cēsīs jumta logus drīkst izbūvēt  pagalma pusē. Taču no sarunas dalībniekiem izskanēja, ka citviet Eiropas vēsturiskajās pilsētās gan redzami jumta logi.

Būvvaldes vadītājas vietniece Irēna Suipe informēja, ka pašvaldībai ar biedrību “Cēsu Man­tojums” ir deleģējuma līgums par    kultūrvēsturisko ēku saglābšanu un restaurāciju.  Katru gadu konkursa kārtībā īpašnieki var saņemt līdzfinansējumu līdz pieciem tūkstošiem eiro, ieguldot paši vēl 30 procentus, iespējams paveikt kādus atjaunošanas darbus. Nā­kamgad atkal būs konkurss. Līgatniešu ierosinājums bija, ka ērtāk būtu, ja naudu iedotu, nevis būtu jāraksta projekta pieteikums.
Vecās mājas Līgatnē ir kopīpašumi. Dažā ir vairāk nekā 20 dzīvokļu. Līdz ar to īpašniekiem jāvienojas, ja, piemēram, vēlas krāsot fasādi. Bēniņi ir kopīpašums, tie ne vienas vien ēkas iemītniekiem rada problēmas.    Ja kāds no mājas saimniekiem vēlas tos izbūvēt, citiem jāpiekrīt, bet tad    mainās īpašuma domājamās daļas. “Uz bēniņiem ir durvis, kas gāžas ārā, kāpnes sapuvušas, kurš tās atjaunos,” neizpratnē bija kādas mājas īpašniece. Paskaidrojums, ka daudzdzīvokļu mājās nevienam neienāktu prātā, ka pašvaldība varētu nomainīt, piemēram, pagraba durvis, skaidrs, ka tas īpašnieku ziņā.

Līgatnieši vairākkārt uzsvēra, ka pašvaldībai jāmeklē iespēja piesaistīt ES finansējumu. Taču pašvaldība nedrīkst ieguldīt naudu privātajos īpašumos. Pašvaldībā nav speciālista, kurš rakstītu projektus privātpersonām, bet labprāt dod padomu, kā rīkoties. Izskanēja arī pārmetums, ka pašvaldība pati nerūpējas par saviem vecajās mājās izīrētajiem dzīvokļiem.

Būvvaldes vadītāja Vija Gēma pauda pārliecību, ka kopā ar vēsturisko māju īpašniekiem var spriest par nepieciešamiem atbalsta veidiem.  “Ja nezināt, kā rīkoties, vērsieties būvvaldē. Mēs nezīmēsim, nerasēsim projektus, bet palīdzēsim meklēt risinājumu. Varbūt mājas īpašnieki varētu apvienoties un, piemēram, piesaistot pašvaldības projekta finansējumu, atjaunot logus. Iniciatīvai jānāk no iedzīvotājiem,” sacīja V.Gēma un uzsvēra, ka speciālistiem ir svarīgi dzirdēt iedzīvotāju viedokļus un skaidrot par aktuālo.

Vairāk nekā 30 līgatnieši, atnākot uz apspriedi, apliecināja, ka tajā skartie jautājumi viņiem ir svarīgi.  “Viss ir pareizi un skaisti, ir arī tik daudz bet…    To nevar paveikt daži cilvēki. Kaimiņiem vienoties nav viegli,” vērtēja līgatnietis Andris Zārdiņš un piebilda, ka labie piemēri arī var ietekmēt.    Vairākkārt kā piemērs tika minēta Kuldīga, kur 20 gadu laikā paveiktais katram redzams. “Mēs sākam šo ceļu,” apstiprināja vairāki māju īpašnieki.

To, ka var izdarīt, ja ir interese, līgatnieši pārliecinājās “Cēsu mantojuma” rīkotajā meistarklasē Pilsoņu ielā 6. Kaimiņš, vīrs cienījamos gados, uzmanīgi sekoja visam kas notiek, tad pats ķērās pie darba un visu paveica, kā nākas.

Līgatnietis Rihards Vidzickis “Druvai”atzina, ka piekrīt visam, kas apspriedē runāts. “Ne jau rīt vai parīt izņems plastmasas logus. Būs labie piemēri, par tiem runās. Viss jau sākas ar sīkumiem, detaļām, kas veido kopīgo bildi,” teica R.Vidzickis un uzsvēra, ka pilsētā ienāk jaunas ģimenes, jaunā paaudze novērtē un vēlas saglabāt to īpašo, kāpēc viņi izvēlējušies dzīvot Līagtnē. Negrib sabojāt to gleznu, kas redzama ainavā, bet nezina, kā pareizi darīt, un tagad sanāk tas, kas sanāk. “Tādas vadlīnijas ir ļoti svarīgas. Savā laikā Līgatnes domei bija iecere, ka jāpieņem noteikumi, ko drīkst darīt vecajās mājās, bet vienmēr sapratām iedzīvotāju iespējas, nebija speciālistu, būvvalde ļoti noslogota,” pastāstīja bijušais Līgatnes novada domes deputāts R.Vidzickis un uzsvēra, ka Cēsu novada Būvvalde izdarījusi ļoti vajadzīgu darbu.

Vadlīnijas Līgatnes papīrfabrikas vēsturisko koka dzīvojamo ēku saglabāšanai, atjaunošanai un pārbūvei  tiks nodotas vērtēšanai deputātiem, tad tās jāapstiprina domei. Kad    izstrādās teritorijas plānojumu, tajā tiks iekļauts  būtiskākais no vadlīnijām. Tas iegūs likuma spēku.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
28

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
32

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
61

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
40

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
153

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi