Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Iepazīst seno meistaru prasmes

Sarmīte Feldmane
07:28
28.12.2020
10
Kurpes 1

Drabešu Amatu mājā ikdienā ir nosacīts miers.

“Nav tā, ka nekas nenotiek,” uzreiz saka vadītāja Inese Roze, piebilstot, ka plāni, saprotams, mainījušies. Aušanas nodarbības, kas bija paredzētas līdz pat pavasarim, paguva notikt divas reizes. Attālināti mācīties aust nevar. Grupā ir 11 cilvēki, visi gaida, kad varēs tikties. Toties koklētāji divreiz mēnesī satiekas attālināti un muzicē. Audējas pa vienai nāk aust. Ir skaidrs, ka tik pazīstamā Ģikšu danču nakts janvārī nenotiks. Pamazām top Amatu mājas mājaslapa. “Sūtām materiālus, bildes, nav jātiekas,” bilst I.Roze.

“Mums palaimējās, jo piedalāmies projektā “Nākotnes kultūras piedāvājuma veidošana”. Tā kā mūs interesē senvēsture un vēsture, ir tapuši seno apavu un mūzikas instrumentu atdarinājumi. Ierobežojumi darbu netraucēja. Instrumentu meistars strādā viens, bet apavu izgatavošanas meistarklasē bija trīs mācekļi, strādāja gan attālināti, gan tikās ar meistari,” pastāsta Amatu mājas vadītāja.
Mūzikas instrumentu meistars Andris Roze Cēsu muzeja fondos izraudzījies basīti, divas kokles un monokordu un tos cenšas izgatavot. “Es basītes gatavoju citādi, šai slīpums cits, detaļas ielīmētas citādi. Monokords ir interesants instruments. Skolēniem īpaši patīk,” pastāsta Andris. Viņš rāda kokli, kas ir šķība – vidus biezāks, gali par centimetriem plānāki. “Uztaisīt taisnu, tas ir viens, bet tādu – izaicinājums. Intere­santi, ka spēlēšanai tā nav visai ērta, jo ir plata. Otra kokle līmēta no dēlīšiem. Tās muzeja krājumā nonākušas no Cēsu vēstures draugu biedrības krājuma, kad to veidoja,” pastāsta meistars.

Atdarinājumi. Seno mūzikas instrumentu meistars Andris Roze lepojas, ka piekritis izgatavot tādu kokli un monokordu, kā meistari kādreiz.

FOTO: Sarmīte Feldmane

Mūzikas instrumenti papildinās Amatu mājas ekspozīciju. “Te uz mūzikas stundām brauc skolēni, stāstu par mūzikas instrumentiem. Varu parādīt, kādu pats gatavoju un kādi kādreiz bijuši,” stāsta A.Roze un piebilst, ka darbs drīzumā tiks pabeigts.

Guna Zommere ir seno apavu meistare. “Mūsdienās daudziem ir mītos balstīti priekšstati, ka daudz ko cilvēks izdomājis pēdējos simts gados. Tā nav, daudz izdomāts jau pirms tūkstošiem gadu, tikai tas transformējas, ienāk jaunas tehnoloģijas, metodes, kā izgatavot. Gribas izzināt, kā apavus darināja senlaikos, saprast, kāpēc tie bija tādi, kā mainījušies. Eksperimentālā arheoloģija pēta arheoloģiskos materi­ālus un mēģina strādāt, kā savulaik to darīja meistari,” pastāsta Guna un uzsver, ka viņa labprāt savas zināšanas nodod citiem.

Kopā ar māceklēm tika izgatavoti četri apavu pāri: pastalas, ažūrās pastalas, zemās kurpes un zābaki. Katram sava vēsture, izgatavošanas sarežģītība.

“Pastalas ir vissenākie ādas apavi, kas gatvoti no viena ādas gabala. Senākā kurpe, ko arheologi atraduši Armēnijā, Areni alā, ir 5500 gadus veca – līdzīga pastalai. 5300 gadus vecai mūmijai arī ir pastalveida apavi. Pastalas līdz mūsdienām saglabājušās, kādas tās bija senlaikos,” pastāsta Guna un atklāj, ka izaicinājums bijis saprast, kā izgatavot ažūrās pastalas. Tām virspusē ir iegriezumi, sloksnītes savij un veidojas grezna mežģīne. To atradumi ir arī Latvijā, visvairāk Koknesē, bet populārākas šīs pastalas ir slāvu zemēs.

Haithabu kurpes nav atrastas Latvijā, bet no 8.līdz 11 gadsimtam bija plaši izplatītas citviet Eiropā. Tās sauc arī par vikingu apaviem, bet par Haithabu tāpēc, ka Vācijā atrasta liela vikingu apmetne un daudz šo apavu. Tiem bijuši dažādi modeļi.

“Pats sarežģītākais darbs bija Rīgas Kalēju ielas zābaku atdarinājums. To paraugs atrasts 13., 14. gadsimta kultūrslānī. Skaisti zābaki ar savilkumu. Tie jau ir daudz sarežģītāki nekā pastalas vai kurpes. Arī paeksperimentējām – vienu pāri apstrādājām ar darvas un eļļas maisījumu, pēc tam novaskojām. Redzēs, cik ilgi kalpos,” saka meistare.

Guna uzteic mācekles, kuras bijušas ļoti ieinteresētas un pacietīgas. “Bieži vien sākumā visi grib darboties, bet izrādās, darbs par sarežģītu,” vērtē seno apavu meistare. Inese Jansone ir gandarīta, ka piedalījās meistarklasē. “Apavu gatavošana ir ļoti precīzs darbs. Jau no piegrieztnes viss precīzi jāizrēķina. Katrs sīkums ir svarīgs. Desmit dienas cītīgi klausījāmies, ko meistare stāsta un rāda, darījām, un par rezultātu ir gandarījums,” saka I.Jansone, bet I.Roze piebilst, ka bieži vien meistarklasēs dalībnieki domā – kā iznāk, tā labi. Guna tādu attieksmi nepieļāva.

Visi apavi apskatāmi Drabešu Amatu mājā. G.Zommere arī sagatavojusi informatīvu materiālu par šo apavu vēsturi un izgatavošanu. “Stāstot par amatniecību, varēsim parādīt senos apavus, kā arī izstāstīt, kā tos gatavoja,” bilst Amatu mājas vadītāja. Arī Āraišu gidi vēlas sev izgatavot senos apavus. Pagaidām tas nevar no­tikt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
9

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
22

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
76

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
46

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
85

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
55

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
25
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
15
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
13
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi