Jau sešus gadus Cēsīs darbojas dienas centrs ielu bērniem.
Ikdienā centru, kuru regulāri apmeklē vismaz desmit bērni no sociālā riska ģimenēm, gan dēvē mīļāk- centrs bērniem, kuriem reizēm pietrūkst ģimenes atbalsta un mīlestības. Bērni vecumā no 12 līdz 17 gadiem centrā pavada brīvo laiku pēc skolas. Ierasti viņi skatās televizoru, spēlē galda spēles, izmanto internetu.
Šķietami vienkāršas nodarbes, bet sociālie pedagogi uzsver: “Tas ir labāk nekā, ja viņi būtu uz ielas. Ja izdarītu sīkas zādzības, lietotu alkoholu, nonāktu sliktākas sabiedrības ietekmē.” Centru apmeklē arī bērni no Krīviem, Drabešiem, kopā laiku pavada pat vienas ģimenes bērni, sakot: “Mums nepatīk mācīties, mums mājās nav ko darīt. Mēs nākam šeit, jo te var satikt draugus.” Centra apmeklētāji bija mazrunīgi, vairāk savās domās dalījās puiši, sakot, ka viņiem te ir interesanti, ka šurp nāk katru dienu, lai pārrunātu, kas noticis. Pusaudžiem nebija arī tiešu ieceru un sapņu, ko vēlētos dzīvē sasniegt. Vien tapa skaidrs, ka viņi vēlas būt kopā ar līdzīgajiem, kurus uzskata par draugiem, un domā, ka būs jāstrādā. Kāpēc? Lai nopelnītu naudu, par ko varētu izklaidēties.
Speciālisti liek paraudzīties uz notiekošo no otras puses- šiem bērniem nav vērtību sistēmas, nav tādu mērķu kā vienaudžiem, jo ģimenēs, kur vecāki ir bez darba, trūkst līdzekļu, nav stabilu attiecību, arī pietrūkst šo faktoru.
Dienas centrā divus gadus strādā sociālā pedagoģe Dace Cabule, kura ir gandarīta, ka reti, bet tomēr pusaudži mēdz iesaistīties arī nopietnās sarunās par dzīvi- uzdod jautājumus par reproduktīvo veselību, par draudzību, par attiecību veidošanu un uzturēšanu.
“Nesen bija saruna ar meitenēm. Prieks jau par to, ka viņām interesē attiecības, arī iespējamie risinājumi. Man jānovērtē, ka šie bērni uzticas, jo iekšēji jau viņiem daudz kas sāp, bet ierasti viņi to neatklāj. Visu laiku sadzīvo ar bravūru. No malas to varbūt grūti saprast, bet, kad dzirdu šo pusaudžu paldies, tad profesionāli zinu, ka tas jau ir ļoti daudz,” vērtēja Dace Cabule un piebilda, ka, lai arī vairāk centrs tiešām kalpo kā brīvā laika pavadīšanas vieta, reizēm pusaudži saspringst, lai izmācītos, lai paskatītos kādu televīzijas raidījumu un paspriestu par aktuālo- atkarībām, skolā un ģimenē notiekošo.
“Vēl mēs bieži pārrunājam, kas viņiem interesētu, ko viņi gribētu apskatīt. Tad uzzinu, ka viņi labprāt sportotu, ka ir gatavi arī doties kopīgos pārgājienos. Šajā nedēļā iesim tepat uz Instruktoru skolu, jo puišiem interesē militārās lietas. Vasarā bijām pie jūras, arī tas bija pozitīvs pārdzīvojums,” vērtēja Dace Cabule un paskaidroja, ka šie nav pusaudži, kuri apmeklēs pulciņus, mūzikas un sporta skolas. “Svarīgi, lai viņu dzīve nepasliktinātos. Kādreiz viņi izdarīja sīkās zādzības, nokļuva policijā, jo laikus negāja mājās, varbūt arī lietoja alkoholu, smēķēja. Tagad visi sliktie ieradumi gājuši mazumā. Tas nav ļoti redzams rezultāts, viņi nekad nemācīsies ģimnāzijās, bet vismaz līdz pilngadībai jutīs kādu atbalsta punktu. Kas notiks vēlāk, grūti prognozēt,” tā Dace Cabule.
Cēsu pašvaldības sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības aģentūras direktore Iveta Sietiņsone “Druvai” skaidroja, ka dienas
centrs ir viens no pakalpojumiem, kādu pašvaldība nodrošina bērniem, kas ir sociāli neaizsargāta sabiedrības daļa, bet aģentūras sociālo pakalpojumu nodaļas ģimenēm ar nepilngadīgajiem bērniem vadītāja Ivita Puķīte raksturoja: “Dienas centrs ielu bērniem ir vajadzīgs. To kopumā apmeklē vismaz 22 bērni, regulāri ap 15. Pēc tam, kad centrs pārcēlās no Rīgas uz Bērzaines ielu, tas kļuvis pat populārāks. Viņiem ir svarīgi būt kopā, justies novērtētiem.”
Raksturojot kopējo situāciju pilsētā un iezīmes ģimenēs, tiek atzīts, ka speciālistu redzeslokā ir daudzas ģimenes ar bērniem, kurās pastāv kāds no sociāliem riskiem- vardarbība, atkarības problēmas, antisociāla uzvedība, nelabvēlīgi bērnu audzināšanas apstākļi, bērna izglītības un veselības pamešana novārtā. Un netiek slēpts, ka pilsētā ir 37 augsta sociālā riska ģimenes.
“Dienas centra svarīgākie uzdevumi ir radīt alternatīvu ielai, veidot drošu vidi, sniegt psihosociālu atbalstu bērniem un viņu ģimenēm, sekmēt bērnu iesaistīšanos obligātajās izglītības iestādēs, nodrošināt saturīgu un pilnvērtīgu brīvā laika pavadīšanu. Un tas tiešām tiek darīts,” vērtēja Ivita Puķīte un piebilda, ka centra telpas vēl tiks pilnveidotas, labiekārtotas, lai darbs sekmīgi turpinātos.
Komentāri