Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

“Esam par sugu pārvaldību ar neletālām metodēm,” saka Astrīda Notte

Anna Kola
23:00
15.09.2022
17
Astrida

Dzīvnieku aizsardzības tēma parasti izraisa asas diskusijas. Ir vieni, kas kaismīgi iestājas gan par savvaļas, gan pieradināto labklājību, un otri, kas nebeidz uzstāt par cilvēka īpašo statusu pasaulē un citu dzīvo radību sekundāro eksistenci­ālo lomu, kura visbiežāk jāpakļauj šī paša “homo sapiens” iegribām. Šoreiz sarunājos ar pirmās grupas pārstāvi Astrīdu Notti, biedrības “Latvijas ainavas” valdes locekli.

– Pastāstiet par savu darbošanās lauku. Saprotu, ka pārstāvat biedrību “Latvijas ainavas”.

– Jā, biedrību dibinājām 2018.gadā. Patinot vēsturi atpakaļ, iemesls, kāpēc to izveidojām, bija lūši. Lūšu tēma, kā zināms, pēdējos gados bijusi aktuāla. Lielo plēsēju aizsardzība ir aktuāla jau krietni sen, tomēr tieši saistībā ar lūšu medībām tā saasinājās, konkrēti, ar lūšu mātes nošaušanu Alūksnes pusē 2016.gada Ziemas­svētku laikā. Šis notikums piesaistīja arī manu interesi – fakts, ka Latvijā to drīkst darīt, šķita neiedomājams. Likumīgi atļauts nošaut lūšu mātīti, kurai paliek mazuļi. Izskanēja maldinošas versijas, ka mazuļi var izdzīvot, bet vēlāk tās tomēr mainīja. Latvijas valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš atzina, ka “neesot tomēr īsti labi tā darīt” un aicināja medniekus tā nerīkoties. Protams, labi zinām, ko sabiedrībai nozīmē miermīlīgs, uz labu sirdsapziņu balstīts “aicinājums”. Šīm lietām uzraudzību neviens būtībā neveic. Šis ir ārkārtīgi kritisks punkts mūsu aizsargājamo savvaļas sugu pārraudzības sistēmā.

–  Kā ir ar valsts institūcijām, Dabas aizsardzības pārvaldi, piemēram? Vai tā nepalīdz šo jautājumu risināt?

– Latvijā medījamās dzīvnieku sugas faktiski ir Zemkopības ministrijas pārvaldībā, bet Eiropas Savienības (ES) nozīmes aizsargājamām tomēr būtu jābūt Dabas aizsardzības pārvaldes pārziņā, līdzīgi kā tas ir citās ES dalībvalstīs. Pamatproblēma – Latvijā ir nepilnīgs, t.i., neatbilstošs institucionālais un tiesiskais regulējums ES nozīmes sugu un dzīvotņu aizsardzībai. Tāpat pastāv normatīvo aktu kvalitātes un juridisko kontroles mehānismu problēmas. Būtiskas neatbilstības ministriju pārraudzītajās jomās Valsts kontrole konstatējusi vairākkārt, tomēr kroplais mehānisms netiek mainīts.

– Tad iznāk, ka visa Eiropa ir ieinteresēta saudzēt plēsēju sugas, kamēr pie mums atrod jaunus ieganstus, lai tos pašus vilkus izšautu? Mums taču vilku nemaz nav tik daudz.

– Tieši tā. Ar skaitļiem, ko demonstrē, lai atļautu medīt vairāk vilku, kā uzrāda Valsts kontroles revīzijas ziņojums, tiek manipulēts. Es teiktu – tie ir safabricēti. Reālā situācija ir pavisam cita. “Silava” skaidro, ka viņi pēta vilku un lūšu populācijas pēc ģenētiskā materiāla, nosaka dzimuma-vecuma struktūru, sugas izplatību, populācijas lieluma izmaiņu tendences u.c., bet Valsts meža dienests populācijas lielumu lēš pēc iepriekšējā sezonā nomedīto dzīvnieku skaita (praktiski medību sekmēm) un novērojumiem, turklāt, kā apliecina Valsts kontroles revīzijas ziņojums, virsmežniecībās tiek piemērota atšķirīga pieeja. Pārs­teidz, ka abiem uzskaites veidiem rezultāti krasi atšķiras. Rezultātā pie ikgadējā aizsargājamas sugas nomedīšanas limita apspriešanas sanāk divas mednieku organizācijas, par rekreāciju un medībām atbildīgais Latvijas valsts mežu pārstāvis, dažreiz arī kāds no lielo lauksaimnieku lobija organizācijām, kuri, saprotams, ir ieinteresēti medījamo dzīvnieku skaita palielināšanā. Arī “Silava” tur piedalās, bet, kā jau minēju, vairāk uzstājoties ieteikumu un aicinājumu formā.

Reālie skaitļi rāda, ka Zemko­pības ministrijas noteiktajā kārtībā medību limita procentuālais ierobežojums netiek ievērots, kā to norādījusi Valsts kontrole, limiti katru gadu nepamatoti kāpināti. Suga Latvijā tiek ārkārtīgi intensīvi un nežēlīgi ekspluatēta, un to jau nāktos pieskaitīt pie apdraudētajām. Praktiski vienīgais atskaites punkts lēmējiem ir iepriekšējā gadā nomedīto vilku skaits. Tas nozīmē, ja mednieki raiti medī, piemēram, vilku (pirms aizlieguma arī lūsi), tad limits skaitās izpildīts un nākamajā gadā pilnīgi droši dabū to pašu vai pat vēl vairāk. Ja aitaudzētājs sūdzas, ka saplēstas aitas, tad šie paši “prātnieki” sanāk kopā un tas ir iegansts medību limitu palielināt. Ir vairāki zinātniskie dati, kas pierāda, ka tā tiek izjaukta vilku bara struktūra. Par sugas apdraudējuma riskiem ilgtermiņā vispār nav pētījumu, un par to netiek runāts.

Sabiedrībai jāzina realitāte – Latvijā ir visgarākā vilku nogalināšanas sezona (8,5 mēneši) un katru gadu nomedī 50% tās teritorijā dzīvojošos un no kaimiņvalstīm ienākušos pelēkos vilkus.

– Vai lauksaimniekiem nebūtu vērts apdomāt par nodrošinājumu pret šādiem iebrukumiem? Žogu, elektrisko ganu?

– Ar pilnu aizsardzības sistēmu speciāli aprīkotu žogu, kā tas ir lielākajā daļā ES valstu, kur nodarbojas ar aitkopību, šeit lielākoties nav. Tas netiek veicināts tieši tāpēc, ka tā ir lieliska iespēja veicināt lielo plēsēju medības. Visa Eiropa cīnās par direktīvu izpildi, lai ganības būtu apjoztas ar speciāliem elektriskajiem žogiem un novērošanas sistēmām, izmanto ganus, arī speciālo šķirņu suņus. Izcili piemēri izstrādāti un ieviesti Austrijā, Vācijā – Bavārijas Alpu reģionos, Nīderlandē, Francijā. To dalībvalstīm kompensē Eiropas Savienība. Latvijā līdzekļi, kas būtu jāizlieto preventīvai aizsardzībai, tiek izmantoti pilnīgi citiem mērķiem.

– Par vilku uzbrukumiem aitām arī tepat Cēsu novadā šovasar ir dzirdēts.

– Par Cēsīm tomēr gribu teikt, ka šajā pusē ir ļoti daudz cilvēku, kas noskaņoti dabai draudzīgi. Tomēr, runājot par preventīvu darbu, jāsaka, ka liela daļa aitkopju ganāmpulkam līdzās nedzīvo, arī žogi lielākoties diemžēl ir butaforiski, aitas un teļi pat ziemā reizēm tiek turēti tikai nojumēs, praktiski ārā. Nereti aitas dzīvo šķūņos, ganās pašas, saimnieks pat sevišķi bieži dzīvniekus neaprauga. Ja īstenotu pietiekamu ganāmpulku uzraudzību, arī vilks nevēlētos tuvoties cilvēka apsaimniekotai vietai. Vesels, spēcīgs vilks nekad cilvēkam labprātīgi netuvosies. Izņē­mumi var būt, protams, ja ir māja meža vidū un suns ir kā viegli iegūstams laupījums.

– Vai plēsīgie zvēri kaut kādā mērā mūsu valstī vispār ir pasargāti?

– Manuprāt, savvaļas dzīvnieku sugu aizsardzība ir nekāda, jāsaka godīgi. Ir mums starptautiskās juridiskās saistības – Bernes konvencija, ir Dzīvotņu direktīva, ir vadlīnijas, kas sniedz precīzus norādījumus un skaidrojumus, kā interpretējams katrs direktīvas pants, kas paredz nodrošināt stingro aizsardzības režīmu, tā kā lielie plēsēji ir visas ES dabas vērtība. Arī Starptautiskā dabas un dabas resursu aizsardzības savienība ar tajā iekļauto Eiropas lielo plēsēju zinātnieku grupu noteikusi aizsardzības un pārvaldības programmu dalībvalstīs. Tās ir pārrobežu sadarbības programmas, jo populāciju izplatības areāls aptver vairākas dalībvalstis. Tā, piemēram, pelēkā vilka Baltijas populācijas areāls aptver četras ES valstis.

Mūsu dabas pārvaldes organizācijas ir ļoti pasīvas. Gribētos, lai Pasaules Dabas Fonds pievērstu tam vairāk uzmanības, kāpēc tas nenotiek, nav zināms. Kad Vides konsultatīvajā padomē aktualizējām jautājumu par lūšiem, kopā ar Viesturu Ķerus ( Latvijas Ornito­loģijas biedrības valdes priekšsēdētājs – red.) pētījām, kā nosaka lielo plēsēju nomedīšanas limitus. Sugas aizsardzības stāvokļa izvērtēšanai dalībvalstīm noteiktas ļoti detalizētas prasības, ir koeficienti un atsauces vērtības, kas ir pamatā vērtējumam un nav vienkārši ieteikumi. Rodas jautājums, kura institūcija Latvijā to skatās? Kas uzrauga? Dabas aizsardzības pārvalde? Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija? Jautā­­jums ļoti būtisks, tā kā šogad Eiropas Komisija iekļāvusi Latviju pārkāpumu lietu paketē*. Un šis ir īsā laikā jau otrs gadījums, kuru pieredzam piemērojam Dzīvotņu direktīvas sakarā.

Mūsu mežos neatbilstošās medību sistēmas pārvaldības dēļ milzīgos apjomos ir savairojušies pārnadži – stirnas, staltbrieži, mežacūkas. To ļoti būtiski ietekmējusi lielo plēsēju apzināta un mērķtiecīga izšaušana. Un mūsu cūkkopji spiesti izkaut cūkas Āfrikas cūku mēra dēļ, ko izplata mednieku klubu piebarotās un savairotās mežacūkas.

Sabiedrība arī nav informēta par visām sistēmiskajām neatbilstībām. Paradoksāli – pēc Eiropas Komisijas brīdinājumiem par sugu aizsardzību atbildīgajām institūcijām mūsu valstī bijis vienkāršāk izņemt lūsi no medījamo sugu saraksta, nekā sakārtot normatīvo bāzi un necaurskatāmo sistēmu, uz ko norādījusi Valsts kontrole. Šobrīd vilks ir upuris, pret kuru vietējie “šaušanas apoloģēti” vērsīs naidu un melu kampaņas. Lācis būs nākamais. Brūnais lācis šo­brīd ir augstākajā aizsardzības statusā no visiem zīdītājiem. Kā direktīvas II pielikuma sugai tam jānosaka arī īpaši aizsargājamās dabas teritorijas.

Ja lāci sāk izdzīt no viņa teritorijas, tas ir nopietns traucējums sugai. Tāds traucējums ir Latvijā plaši piekoptās dzinējmedības. Nereti lāci iztraucē pat ziemas miegā. Pastāv pieņēmums, ka Latvijā vēl nesen lāču nav bijis, visi konstatētie bijuši caurstaigātāji, pārsvarā no Igaunijas. Bet pēdējo gadu dati rāda, ka ir atklātas gan ziemošanas, gan vairošanās vietas. Tātad pienākums ir noteikt aizsargājamas teritorijas, kur dzīvnieki var netraucēti mitināties.

Arī lācis nemeklē cilvēkus, bet izvairās no sastapšanās. Protams, lācis var iet ēst ābolus vai postīt bišu dravas, bet arī tur nāk talkā Eiropas Savienības fondi. Nez kāpēc citur Eiropā viss notiek sapratnē par līdzāspastāvēšanas svarīgumu ar šīm sugām, bet pie mums kultivē uzskatu, ka šie zvēri rada postījumus vai traucē. Ir jāpaceļ sava balss, ka neesam ar mieru šādu atpalicību pieņemt.

– Vai biedrībā var iestāties jebkurš interesants? Varbūt, izlasot šo interviju, kāds sarosīsies.

– Jā, protams, mēs sadarbojamies ar cilvēkiem, kam svarīgas vērtības, kas ierakstītas biedrības mērķī – ES nozīmes aizsargājamo un vienlaikus Latvijas tradicionālo sugu (gan floras, gan faunas) aizsardzība un bezpatēriņa izmantošana. Esam par sugu pārvaldību ar neletālām metodēm. Bet primāri – esam par sabiedrības tiesībām lemt par savu vērtīgo sugu apsaimniekošanas un pārvaldības veidu, atklātu informāciju par vērtīgo dabas resursu.q

* Komisija aicina Latviju veikt pasākumus, lai aizsargātu un pārvaldītu tās Natura 2000 teritorijas un tādējādi izpildītu Dzīvotņu direktīvā (Direktīva 92/43/EEK) noteiktos pienākumus.

Avots: Pārkāpuma lietu pakete jūnijā: svarīgākie lēmumi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
29

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
33

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
63

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
40

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
155

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi