Atlikušajos šā gada mēnešos apstrādes rūpniecības ražotāju cenu dinamika būs mērena, taču nākamgad ražotāju cenu izmaiņas būs saistītas ar pieprasījuma izmaiņām vietējā un ārējos tirgos, kā arī ar cenu tendencēm pasaulē pārtikai, naftas produktiem un izejvielām, biznesa portālam “Nozare.lv” prognozēja Ekonomikas ministrijas (EM) Ekonomiskās attīstības un darba tirgus prognozēšanas nodaļas eksperte Ieva Šnīdere.
EM eksperte skaidroja, ka kopumā šogad ir vērojams mērens ražotāju cenu kāpums apstrādes rūpniecībā.
“Vietējā tirgū realizētās produkcijas cenu tendences ietekmēja iekšzemes pieprasījuma pakāpenisks pieaugums, tomēr tas bija salīdzinoši zemā līmenī un kopumā būtisku spiedienu uz kopējo ražotāju cenu līmeni neradīja. Savukārt eksportētās produkcijas mēreno cenu pieaugumu pamatā noteica vājais pieprasījums Eiropas Savienības valstīs,” atzina Šnīdere.
Pēc viņas sacītā, vietējā tirgū ražotai produkcijai apstrādes rūpniecības ražotāju cenas oktobrī pieauga mēreni – gada laikā par 1%. Oktobrī vietējā tirgū turpināja palielināties ražotāju cenas nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā (par 3,2%). Ražotāju cenu pieaugums bija vērojams arī elektrisko iekārtu ražošanā (par 6,2%) un pārtikas produktu ražošanā (par 2%). Savukārt cenas saruka poligrāfijā un papīra izstrādājumu ražošanā, kā arī koksnes un metālu ražošanā.
Savukārt eksportētajai produkcijai apstrādes rūpniecības ražotāju cenas šī gada oktobrī pieauga straujāk – gada laikā par 1,8%. Gada laikā apstrādes rūpniecībā eksportētajai produkcijai salīdzinoši straujš ražotāju cenu pieaugums bija vērojams datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā (par 23,1%).
Šnīdere norādīja, ka ietekmīgākie cenu pieaugumi bija arī pārtikas produktu ražošanā (par 7,5%), koksnes izstrādājumu ražošanā (par 3,9%) un apģērbu ražošanā (par 3,2%). Tajā pašā laikā ražotāju cenas saruka dzērienu ražošanā, poligrāfijā un papīra izstrādājumu ražošanā.
Jau ziņots, ka ražotāju cenas Latvijas rūpniecībā 2012.gada oktobrī salīdzinājumā ar septembri palielinājās par 0,2%, bet, salīdzinot ar iepriekšējā gada oktobri, kopējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 2,9%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Vietējā tirgū realizētajai produkcijai vidējais ražotāju cenu līmenis oktobrī palika nemainīgs, bet eksportētajai produkcijai ražotāju cenas pieauga par 0,5%.
Lielākā paaugstinošā ietekme uz kopējo ražotāju cenu indeksu bija cenu pārmaiņām pārtikas ražošanā – par 1,3%, koksnes un koka izstrādājumu, izņemot mēbeles, ražošanā – par 1,1%, poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā – par 3,8%.
Savukārt lielākā pazeminošā ietekme uz kopējo ražotāju cenu līmeni bija cenu samazinājumam atkritumu savākšanā, apstrādē un izvietošanā, materiālu pārstrādē – par 3,1%, elektroenerģijā, gāzes apgādē, siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā – par 0,2%.
NOZARE.LV
Komentāri