Pirmdiena, 29. jūlijs
Vārda dienas: Edmunds, Edžus, Vidmants

Dzīve lauku ritmā

Druva
23:00
09.05.2008
4

Tā bija saruna par laukiem, lauku dzīvi vakar un šodien. Pazīstamais dokumentālists Ivars Seleckis un scenārists Andris Vanadziņš iepazīstināja ar jauno filmu “Zem ozola kuplajiem zariem”. Tā ir stāsts par lauku cilvēkiem 2004. gadā – laikā, kad Latvija iestājās Eiropas Savienībā. Filmas pirmizrāde bija rudenī pirms nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps. Ivars Seleckis saņēma balvu kā labākais dokumentālās filmas operators. Plašāka filmas rādīšana vēl būs.

“Tā ir turpinājums Latvijas lauku dzīves atspoguļojumam. Triloģijas pirmajā filmā “Apcirkņi”, kura uzņemta 1973. gadā, redzams, kā mainās lauku ainava, kā iznīcina viensētas, kolhoznieki saiet ciematos. Tad bija “Nāc lejā, bālais mēness!”, kas lielākoties filmēta mūsu rajonā un atspoguļo laiku, kad laukos cilvēki atguva īpašumus un sāka saimniekot. “Zem ozola kuplajiem zariem” – par dzīvi laukos pēc iestāšanās ES, ” pastāstīja Andris Vanadziņš. Filma uzņemta Dundagas pagastā Kurzemē un Galgauskas pagastā Gulbenes rajonā.

“Dundagā ir ļoti skaists tūkstošgadīgs Rīgzemju ozols, no ceļa skatoties, necils, bet tik harmonisks. Deviņi vīri nevar apņemt. Varens ozols. Tāpēc arī filmai šāds nosaukums, ” stāstīja Ivars Seleckis un piebilda, ka, mēģinot pārtulkot angliski, iznāk vienkārši ozola koks. Bez emocijām, bez tā būtiskā, ko latvietim nozīmē ozols. To nākas skaidrot.

“Filmas veidošana bija

grūtāka, arī izjūtas citas nekā veidojot “Nāc lejā, bālais mēness!”. Tagad laukos

daudz grūtāk atrast varoņus filmai. Viņi grūtāk dodas rokā. 1994.gadā cilvēkiem bija vairāk enerģijas, ideju, arī traku,” filmas tapšanas gaitu ieskicē Andris Vanadziņš.

Kā cilvēks laukos šajos gados – no 1973. līdz 2004. – mainījies? Ivars Seleckis trijās filmās mēģina dot atbildi.

“Par to daudz domāju. Cilvēks kļuvis izolētāks, laukos centri attālinās, un aizvien svarīgāk, lai pagasts ir kā ģimene, lai tajā valda cilvēciskās attiecības. Kur tā ir, pagasts zeļ. Galvenais, lai par cilvēkiem neaizmirst. Diemžēl daudzi neprot saimniekot. Jau iepriekšējās filmās parādās, ka ir grūtības. “Zem ozola kuplajiem zariem” tas vēl vairāk redzams,” domās dalās Ivars Seleckis. Filmā ir stāsts par kādu latvieti, kurš zemi iznomā vācietim un pats iet pie viņa par kalpu. “Tas ir nebijis gadījums, jo latvietis vienmēr gribējis būt saimnieks savā zemē. Vēlme būt saimniekam ir pazudusi. Ģimene bijusi izvesta, tēvs palicis Sibīrijā, saimnieks jūtas nedrošs pieņemt lēmumus, trūks pašapziņas. Prasījām vīram, ko darīsi, ja tavu zemi piegāzīs ar ķīmiju? Būsi mierā? Neesot tik traki, viņš saka. Cilvēki nedomā.

Saimnieku šķira gājusi mazumā. Arī tirgū būt nav pierasts. Tur bez jušanas neiztikt, bet tās nav. Tirdznieciskais gars lauciniekos nav jūtams, un ir grūti. 2004. gadā ļoti baidījās ņemt kredītus, sak, kā tiksim galā. Tagad tas, no kā baidījās, piepildījies. Zemniekam nav kur palikt, bez piesardzības nevar, ” par filmas varoņiem stāstīja Ivars Seleckis, bet Andris Vanadziņš atgādināja, ka situācijas filmā, tāpat kā dzīvē, parādītas dažādas. “Ir jaunais saimnieks, kuram viss sarēķināts, ir biznesa plāns – būs tik centneru no hektāra un kredītu samaksāšu. Prot izmantot piedāvātās iespējas. Vācietis Talsu rajonā apsaimnieko divus tūkstošus hektāru, gan nopircis zemi, gan nomā. Ārzemnieki laukos – tas vairs nav nekas neparasts,” atzina filmas scenārija autors un piebilda, ka aizvien ir saimnieki, kuri ar mežsaimniecību vai biškopību uztur lopkopību. Interesants ir stāsts par kādu biodinamisko saimniecību Gulbenes pusē, kurā mēslojumu gatavo govju ragos, kurus rok zemē. “Tāda it kā mistika. Kad ragus izraka no zemes un saimniece sāka taisīt mēslojumu, to maisīja noteiktas reizes uz vienu pusi, tad uz otru, debesīs sanāca mākoņi, uzlija lietus, viņa varēja mēslojumu izsmidzināt. Tāda raganu būšana,” atmiņās kavējas filmas autors Ivars Seleckis.

Visos laikos cilvēks dzīvojis, cerot, ka nākotne būs labāka, tāpat bija 1973.gadā. ” Tagad saka – iznīcināja viensētas un sadzina centros. Tā jau nebija. Bija tāds laiks, lauki mainījās, gribējās labāku dzīvi. Esam nofilmējuši, kā mājas nodedzina, ar buldozeru nostumj. Viss tika darīts labākas nākotnes labā,” domās dalās Ivars Seleckis, bet Andris Vanadziņš piebilst: “Tā labākā nākotne ir skumja. “Apcirkņos” redzams, kā Jāņos daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji sanāk kopā pagalmā. Galdam apkārt saliktas meijas. Tā dīvaini, nocērt kokus, uzceļ ciematu, kur nav neviena kociņa, ja grib brīvā dabā pasēdēt pie mājas, cērt meijas.”

” Kādi Latvijas lauki būs pēc gadiem desmit?” pajautāju Ivaram Seleckim.

“To grūti paredzēt. Latvija atšķiras no citām valstīm. Ja vairs govis

nav izdevīgi turēt, kas notiek? Vai visi sēs rapsi? Vai brauks prom?

Tāda ir valsts politika. Biju Holandē zemnieku saimniecībā, viņi slauc govis, mājā sien sieru, pārdod. Bezdelīgas dzīvo pie katra kūts pakša un neviens neuztraucas par kaut kādām normām, noteikumiem. Tas, ka zemnieks Latvijā nedrīkst tirgot to, ko ražo, ir absurdi. Cilvēkiem jādzer piena pulveris, bet svaigu, tikko slauktu nedrīkst. Bet, ja pārtikas cenas turpinās augt, ja pārtikas sāks trūkt, gan atkal laukos sāks saimniekot,” domās dalījās Ivars Seleckis un atgādināja: “Sāk dominēt praktiskais labums, tas bīstami. Ir vajadzīgas arī gaisīgas lietas. Arī globalizācija ir ļoti bīstama. Nacionālās robežas traucē, nacionālās valdības traucē kādam kalnos pieņemt lēmumus, kas viņam nav vajadzīgi. Inteliģencei šodien ir tas pats uzdevums, kas padomju laikā – jārūpējas par tautas saglabāšanu. Kāpēc Igaunijā daudz ko var atrisināt, kāpēc citās valstīs nav tādu problēmu?” Viņš arī pārliecināts – tie, kuri tagad strādā Īrijā, ir aprēķinājuši, ka pēc septiņiem gadiem atgriezīsies. Viņiem būs materiāls pamats, un tad varēs īstenot ieceres. Vietās, kur nav tuvumā lielu pilsētu, jaunatne atgriežas. Tas notiek, bet lēni. Dokumentālists vien nosaka, ja latvieši no Īrijas neatgriezīsies, kas tad piedalīsies vēlēšanās.

Filma drīzumā būs redzama kinoteātros. Tā tapusi gandrīz bez valsts finansējuma. Kā saka Andris Vanadziņš, rīdziniekus lauki neinteresē, tas, kas te notiek, nav aktuāli, nav interesanti. Rīga – tā ir cita valsts, kurai nav nekāda sakara ar laukiem. “Bija interesanti vērot, kā filmu skatās Rīgā un laukos. Filma ir lēna, tajā nav action. Lauku cilvēki to skatās un pat nemana, kā laiks skrien, ” pastāstīja Andris Vanadziņš. “Zem ozola kuplajiem zariem” ir par lauciniekiem, viņu dzīvi, ritmu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Diskutē, kā uzlabot bērnu zobu veselību

07:10
28.07.2024
7

Kamēr citviet Eiropā ir pašsaprotami, ka bērniem un pieaugušajiem ir veseli zobi, Latvijā ir pašsaprotami, ka zobus mazākā vai lielākā mērā ir skāris kariess. Lai diskutētu par situāciju zobu veselībā un zobārstniecībā, Vispasaules cēsnieku dienās Cēsīs notika paneļdiskusija “Zobārstniecības aprūpes izaicinājumi Latvijā – Vai Cēsis būs pārmaiņu sākums?”. Cēsniece, Rīgas Stradiņa univer­sitātes (RSU) Zobārstnie­cī­bas fakultātes […]

Dzied un stāsta par dzīvi un darbu Norvēģijā

00:00
28.07.2024
29

Vispasaules cēsnieku dienās Cēsu pilsētas pansionātā ar stāstu par dzīvi Norvēģijā un darbu viesojās Ina Vīne. Ina ir dzimusi nītauriete, bet desmit gadus pirms došanās uz ārzemēm nodzīvoja Cēsīs. Tagad jau septiņpadsmit gadi aizvadīti Norvēģijā. Tur, ilgojoties pēc latviskā, viņa spēlē ģitāru un dzied latviešiem tuvās dziesmas, arī tautas dziesmas. Ar tām I.Vīne iepriecināja arī […]

Kā sev nenodarīt pāri, ēdot dārza veltes

07:54
27.07.2024
11

Kurš gan vasarā necenšas iespējami vairāk pamieloties ar vietējo dārzu labumiem. Ogas, augļi, svaigi dārzeņi, to vai nu katrs izaudzē pats, vai nopērk tirgū. Šie labumi ir bagāti ar vitamīniem, antioksidantiem un šķiedrvielām, taču ne katrs tos var ēst, cik vēlas. Šīs dabas veltes var radīt kairinājumu kuņģī, izraisot dedzināšanu un citas nepatīkamas sajūtas. Kādos […]

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
21

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
32
1

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
291

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Tautas balss

Zālēm jābūt lētākām

12:07
28.07.2024
12
Seniore raksta:

“Man izklausās jocīgi, ka pensionāru organizācija ir pret zāļu cenu samazināšanu. Tieši vecākajai paaudzei jālieto dažādi medikamenti, lai justos labāk, lai nebūtu jāiet ārstēties slimnīcā, kas gan pašam, gan valstij izmaksā vairāk. Varbūt Veselības ministrija sabiedrībai pārāk maz skaidrojusi, kā notiks pārmaiņas, kā nodrošinās, ka strādā mazās lauku aptiekas,” pauda seniore no Cēsīm.

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
70
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
31
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
23
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
39
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Sludinājumi